Anulare Filtru particule

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am un Deja Vu de la topicul cu uleiuri de motor )).

    Am zis ca inainte de a spune ceva ar fi de bun simt sa citesc cele 7 pagini si observ ca s-a denigrat cu totul cerinta user-ului mihai2310. Omul a pus o intrebare foarte pertinenta / LEGALA / MORALA : "Stie careva unde as putea ANULA filtrul de particule DPF in Bucuresti ?"... de aici fiecare a inteles ce a "vrut" si s-a apucat sa-i tina lectii de moralitate omului, despre veniturile lui, despre ce masini ar trebui sa-si permita, ca ar trebui sa-si vanda Diesel-ul si sa-si ia o Benzina ca sa nu mai polueze, ce ar trebui sa faca cu viata lui, si sa plece in p...a masii din Bucuresti ca ne polueaza si ne imbolnaveste copii. 7 pagini pline de "sfaturi" total pe langa subiect si aruncat cu pietre, cu foarte putine exceptii care au raspuns la subiect.

    Daca nu bat campii (si ii rog pe cei mai in tema sa ma corecteze) :

    - a anula DPF-ul e o simpla operatiune asupra ECU-ului prin care ECU ignora informatiile primite de la senzori, nu mai limiteaza puterea / turatia motorului. DPF-ul in sine ramane pe masina
    - a elimina DPF-ul e de la sine inteles ce presupune : inlaturarea fagurelui cu totul

    Citat de pe http://www.anularedpf.ro/dezactivare...rticule-honda/ : "Operatiunea de anulare dpf la Honda Accord 2.2 iDTEC se realizeaza prin demontarea calculatorului Bosch EDC17 din compartimentul motor si conectarea lui la NewTrasdata pentru citire/reprogramare in boot mode."
    Omul nu a spus nciun moment ca vrea sa elimine DPF-ul / fagurele si ca ar fi de acord sa polueze. Incearca sa gaseasca solutii LEGALE si MORALE sa foloseasca / utilizeze o masina pe care a dat banii.

    Acum cateva ganduri pt cei atat de preocupati de moralitate si poluare, pe care le voi structura in 3 puncte si la final "moralele" :

    1. Acum 2 ani am facut un swap de motor (vedeti in semnatura mea despre ce e vorba). Totul facut ca la carte, la reprezentanta Honda, trecut cu brio toate testele, inclusiv cel de noxe (adica celebrul ITP). Pt ca am vrut totul legal 100%, ajung si la RAR pt omologare individuala (individuala pt ca motorul de Type R s-a pus doar pe caroseria in 3 usi, nu si pe 5 usi).
    Stiind ca am trecut testul de noxe ajung la RAR increzator 100%. Reprezentantii RAR imi spun : "aaa, pai stai domle ca testul de ITP e pistol cu apa... testul de noxe pe care ti-l facem noi e ceva foarte complex. Se pune masina pe dyno (apropos, au un dyno ingropat 2 metri sub pamant, e si pt autobuze, camioane, etc) si se iau noxele la rece, la cald, static, in mers la diferite viteze, in sarcina / accelerare, etc. Noxele astea se colecteaza in niste pungi speciale si pe urma sunt descarcate in echipamente specializate care analizeaza absolut totul."
    Bine, fie, le las 1000 EUR ca asa vrea statul si ma intorc dupa 2 zile cu zambetul pe buze :

    Eu - "eee, cum e?"
    Ei - "nasol"
    Eu (vizibil mirat) - "pai ?"
    Ei - "pai l-ai picat cu brio... abia a scos cu chiu cu vai un EURO 2 in loc de EURO 4 cat ar fi trebuit"
    Eu - "pai cum mama dracu', ca in bord nu am nicio eroare, testul de noxe la reprezentanta a iesit perfect, totul e ca la carte. De ce ? Care ar putea fi problema ?" - aveam ce-i drept putin cam mare consumul fata de cat ar fi trebuit, si era un semn destul de clar dar atat timp cat nu ai nici o eroare nici pe tester nici in bord... "sunt eu nebun, masina e ochei"
    Ei - "pai ar cam fi 2 variante : fie catalizatorul (care de nou e vreo 3000 EUR), fie noi credem ca sunt sondele lambda"

    Plec dezamagit si deranjat de faptul ca acum aveam seria de sasiu blocata in sistem la RAR, masina nu mai avea drept de circulatie pe drumurile publice never pana nu rezolvam problema. Hai ca sondele lambda le mai schimb dar sa dau 3000 EUR pe un catalizator...
    Schimb cele 2 sonde lambda, schimb si senzorul MAF (cel de admisie / cutia de aer pt cei mai atehnici), ce fac cu catalizatorul ? Xander isi vanduse FN2-ul de ceva timp, stiam cat de bine intretinut a fost si noul proprietar isi pusese serpi. Il sun si este de acord sa-mi vanda catalizatorul la un pret mai mult decat rezonabil. Vroiam sa elimin orice cauza.
    Prin urmare, bani pe piese, bani pe manopera, etc.

    Ma prezint din nou la RAR (alti 200 EUR pt revenire, ca asa e cand te distrezi pe banii tai)... de data asta cu sperante dar nu mai eram asa vijelios ca prima oara. Chiar aveam emotii. Dupa alte 2 zile mi se da raspunsul afirmativ de data asta, am trecut RAR-ul, a iesit EURO 4.
    Mai mult ca sigur problema au reprezentat-o sondele lambda, nu cred ca a fost catalizatorul cauza dar cand ai o masina cu seria de sasiu blocata la RAR (nu poti nici sa circuli, nici sa o vinzi) cam dai banii oricat ar fi sa o rezolvi.

    2. Avem pe forum cel putin 2 useri care se ocupa de anulari DPF / chiptuning... cu alte cuvinte "practici imorale", unele din ele si ilegale (modificari masini fara catalizatoare aka serpi, etc). Avem si useri care au folosit serviciile de genul asta. Ce ar trebui din pct de vedere moral sa facem cu acesti useri ? Sa-i banam definitiv ?

    3. Sunt curios cate din masinile de anul trecut de la INH (Intalnirea Nationala Hondafan) erau legale, nu mai zic morale (si au mai si castigat premii) ? Ce inseamna asta ? Ca suntem de acord cu masini ilegale ?
    Orice modificare de natura tehnica altereaza parametrii de functionare a masinii = devine ilegala !

    MORALELE :

    1. Cei care au impresia ca sunt legali, va invit pe la RAR sa faceti un test adevarat de noxe, nu rahatul de ITP. Va garantez ca peste 90% din voi iesiti KO de acolo. Masina mea a iesit EURO 2 in loc de EURO 4 in ciuda faptului ca trecuse ITP-ul, functiona 100% in parametri, nu aveam nici o eroare nici in bord, nici pe tester.

    2. Unii useri s-au plans ca "din cauza astora care polueaza ni se imbolnavesc copii" si "astia polueaza pt ca isi cumpara masini pe care nu-si permit ulterior sa le intretina... huo boschetarilor...". Dar cine sunteti voi sa va permiteti sa-i comentati omului veniturile / problemele de viata ? E problema voastra ca nu ati castigat mai multi bani, ca nu ati plecat din tara sa le oferiti copiilor vostri o viata mai putin poluanta. Eee, cum e ? Cand se pune problema invers nu va convine nu-i asa ? Cine sunt eu sa va judec pe voi si sa-mi dau cu parerea despre veniturile voastre ?
    Eu zic sa nu-i mai judecati pe altii, sa va judecati pe voi. Si daca nu va convine tara / mediul in care traiti... aveti toata libertatea sa va mutati. Daca ramaneti acceptati tara asta asa cum e si incercati sa o faceti mai buna fara a arunca cu pietre in ceilalti

    Romanul se pare ca e o specie foarte bine pregatita in a da sfaturi pe langa subiect, a da peste nas, a denigra, a acuza, a da vina pe altii pt suferintele sau lucrurile care nu le convin... insa mai putin in a veni cu solutii cosntructive si a se schimba pe ei insisi sa devina un model pt altii. Si mai sunt si unii care DACA o fac simt nevoia sa le scoata totusi ochii celorlalti si sa iasa in evidenta : "vezi ba ce cult si om model sunt eu ? sarantocule !".

    Ciudata specie mai suntem... )).

    P.S. daca nu-mi iau ban si nu mi se editeaza postarea... ticker tocmai a suspendat un topic (pt calmarea spiritelor) cu o remarca foarte corecta si la subiect : "M-am mandrit intotdeauna ca suntem o comunitate de oameni inteligenti. Dar uneori e ca la gradinita."
    '07 Civic 5D Executive, 2.0 I-VTEC M/T, Audi Ipanema Brown

    "Binele o duce rau in Romania"

    Comment


    • OUG 195/2002

      Articolul 7
      Orice vehicul care circula pe drumurile publice trebuie sa corespunda normelor tehnice privind siguranta circulatiei rutiere, protectia mediului si utilizarea conform destinatiei.

      Articolul 101
      (1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a III-a de sanctiuni urmatoarele fapte savarsite de persoane fizice:
      10. montarea la autovehicul si tractor agricol sau forestier , remorca sau tramvai a luminilor de alta culoare sau intensitate, a altor lumini ori dispozitive de avertizare sonora sau accesorii ori modificari neomologate;

      Articolul 112
      (1) Certificatul de inmatriculare sau de inregistrare ori dovada inlocuitoare a acestuia se retine de catre politia rutiera in urmatoarele cazuri:
      j) motorul emite noxe poluante peste limitele legal admise;
      p) datele din certificatul de inmatriculare sau de inregistrare nu concorda cu caracteristicile tehnice ale vehiculului.

      Vezi si Ordin emis de Ministerul Transporturilor nr. 2133/2005

      Mult prea mult efort, zau asa...

      Comment


      • Adică șerpi înseamnă fără catalizator? Serios?
        Testul adevărat de noxe este cel în care îți trec emisiile în cartea de identitate a mașinii?
        I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
        My cars:

        '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
        '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
        '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
        '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
        EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
        EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
        EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
        EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
        EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
        EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

        Comment


        • Adica un catalizator sport vrei sa spui ca are aceeasi eficienta de retinere a noxelor ca cel de fabrica ? Pe baza caruia s-a facut omologarea masinii de a circula pe drumurile publice ? (si ca tot am pomenit de drumurile publice, ce ne facem cu masinile care polueaza pe circuit ? de alea nu ne mai suparam pt ca nu sunt cai legale de discutie ?)
          Stii tu vreun test de noxe mai adevarat ca ala de RAR ? Ma duc sa-l trec si pe ala ca sa ramana Hondafani multumiti ).
          '07 Civic 5D Executive, 2.0 I-VTEC M/T, Audi Ipanema Brown

          "Binele o duce rau in Romania"

          Comment


          • Catalizatorul sport e una, șerpișorii alta Și, ca să nu se înțeleagă greșit: eu n-am scris sau zis nimic despre catalizatoare sport Nu știu de ce lumea are tendința de a vedea altceva decât scriu De fapt știu: pentru că nu aveți răbdare să citiți și presupuneți că aș vrea să zic altceva.
            Întrebam de cel de la RAR pentru că mașinile mele au trecut pe acolo și au ieșit ok. Nu puneam la îndoială calitatea testului. Eram doar curios dacă merg legal.
            Urmează și S2000-ul. Sunt curios cum iese la teste.
            KMR
            Super Moderator
            Last edited by KMR; 19-02-17, 21:33.
            I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
            My cars:

            '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
            '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
            '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
            '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
            EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
            EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
            EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
            EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
            EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
            EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

            Comment


            • Originally posted by GUR View Post
              Am un Deja Vu de la topicul cu uleiuri de motor )).

              Am zis ca inainte de a spune ceva ar fi de bun simt sa citesc cele 7 pagini si observ ca s-a denigrat cu totul cerinta user-ului mihai2310. Omul a pus o intrebare foarte pertinenta / LEGALA / MORALA : "Stie careva unde as putea ANULA filtrul de particule DPF in Bucuresti ?"... de aici fiecare a inteles ce a "vrut" si s-a apucat sa-i tina lectii de moralitate omului, despre veniturile lui, despre ce masini ar trebui sa-si permita, ca ar trebui sa-si vanda Diesel-ul si sa-si ia o Benzina ca sa nu mai polueze, ce ar trebui sa faca cu viata lui, si sa plece in p...a masii din Bucuresti ca ne polueaza si ne imbolnaveste copii. 7 pagini pline de "sfaturi" total pe langa subiect si aruncat cu pietre, cu foarte putine exceptii care au raspuns la subiect.

              Daca nu bat campii (si ii rog pe cei mai in tema sa ma corecteze) :

              - a anula DPF-ul e o simpla operatiune asupra ECU-ului prin care ECU ignora informatiile primite de la senzori, nu mai limiteaza puterea / turatia motorului. DPF-ul in sine ramane pe masina
              - a elimina DPF-ul e de la sine inteles ce presupune : inlaturarea fagurelui cu totul
              Mersi de info , cei de la service de la Honda au zis ca trebuie inlaturat fizic , daca se poate doar din soft ar fi ideal (asta sa nu afecteze parametrii motorului) . Momentan nu mai apare mesajul ala de regenerare o sa merg totusi sa fac o verificare sa vad totusi despre ce e vorba .

              App , legat de rar , am fost acum 4 zile sa il fac si mi-au zis ca noxele nu ies , cu tot DPF si catalizator . Acum nu stiu daca au facut asta sa primeasca dreptul sau chiar asa e , o sa verific .

              Comment


              • Originally posted by Basil View Post
                "
                Pe bune? "inainte" se fuma oriunde, "inainte" erau de zeci de ori mai putine masini pe Pamant, "Inainte" aveai voie sa iti bati copii, "inainte" se foloseau freon,azbest,DDT,cadmiu si mii de alte substante despre care omul nu stia sau ignora ca sunt deosebit de periculoase.
                Sa-ti explica pe intelesul tau, "inainte" cand erau motoarele alea Diesel fara DPF nu se studiase impactul devastator al emisiilor.
                Intre timp ,slava Domnului, oamenii cauta sa afle ce e otravitor, ce sens are ce spui tu acolo?
                tu traiesti "inainte" sau acum?
                Nu ai ce argumente sa dai. Astea sunt regulile, asta e pretul daca tie iti place diesel. Ori il platesti ori iei pedeapsa. Castigi 1500 lei si nu ai bani? sunt zeci de alte masini cu volum similar care nu iti pun probelma asta. O sa vezi ce usor iti vine la buzunar. Daca te simti lezat in mandrie ca iesi cu logan MPI,mandria ta ne costa pe toti.
                Ce ai zice daca cineva care are o masina electrica ti-ar zice la fel ? Brusc dintr-o data ce zici tu nu mai are sens ? Mandria ta nu ne costa pe toti ?

                Comment


                • Originally posted by KMR View Post
                  Catalizatorul sport e una, șerpișorii alta Și, ca să nu se înțeleagă greșit: eu n-am scris sau zis nimic despre catalizatoare sport Nu știu de ce lumea are tendința de a vedea altceva decât scriu De fapt știu: pentru că nu aveți răbdare să citiți și presupuneți că aș vrea să zic altceva.
                  Întrebam de cel de la RAR pentru că mașinile mele au trecut pe acolo și au ieșit ok. Nu puneam la îndoială calitatea testului. Eram doar curios dacă merg legal.
                  Urmează și S2000-ul. Sunt curios cum iese la teste.
                  Pai nu te-am "incriminat" niciun moment .
                  La FN2 serpii sunt si cu si fara catalizator. Spre exemplu FN2-ul Mugen de fabrica venea cu un catalizator sport, probabil ca s-a facut omologare individuala strict pt modelul asta.
                  Eu am trecut prin omologare individuala, nu tip, datorita unicitatii proiectului. Iar omologarea asta individuala presupune ce am scris eu mai sus. La tine nu va fi problema, masina are omologare tip, se va face doar testul de noxe de tip ITP, pe care dupa cum vezi eu l-am trecut si cu EURO 2 ).
                  '07 Civic 5D Executive, 2.0 I-VTEC M/T, Audi Ipanema Brown

                  "Binele o duce rau in Romania"

                  Comment


                  • Păi nu știu dacă e chiar așa pentru că la Accord au măsurat nivelul emisiilor, care a corespuns normelor Eur5. Și nivelul emisiilor l-au scris în carte, tocmai pentru că nu prea contează omologarea de tip. Unicitatea proiectului tău stă în punerea motorului, cutiei, etc, pe o mașină în 5 uși. Nu e vreun motor custom made Foarte bine că șîi fac datoria cei de la RAR dar cred că ei trebuiau să testeze mașina dpdv dinamic, nu nivelul emisiilor. Dar ei știu ce trebuie să facă :
                    Și la FN2, ca la toate mașinile, catalizatorul e separat, nu face parte din șerpișori Poate că există șerpișori aftermarket care înglobează și traseul catalizatorului deși eu nu am auzit de astfel de șerpișori Chiar aș vrea să văd unii ( nu custom made, ci de serie)
                    I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                    My cars:

                    '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                    '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                    '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                    '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                    EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                    EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                    EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                    EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                    EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                    EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                    Comment


                    • @mihai2310, nu stiu daca RAR are ce "drept" sa ia. E totul destul de supravegheat video, etc. Uita-te la modificarile mele, si n-am putut sa dau niciun drept, a trebuit sa trec legal prin totul. La tine inteleg ca e o masina adusa din Germania pe care trebuie sa o inmtriculezi, nu e ceva atipic care sa necesite nu stiu ce minuni.

                      Cat despre necesitatea schimbarii DPF-ului, nu stiu ce sa-ti zic. Nu am avut diesel, nu ma pronunt. Are logica ce spune si Honda, intreaba-l pe Doc mai multe, e mult mai in tema.
                      '07 Civic 5D Executive, 2.0 I-VTEC M/T, Audi Ipanema Brown

                      "Binele o duce rau in Romania"

                      Comment


                      • @KMR, da ai dreptate legat de faptul ca serpii si catalizatorul nu sunt corp comun. Serpii aftermarket gen Tegiwa, Toda etc, elimina cu totul catalizatorul, e un singur corp de la motor pana la sectiunea tobei intermediare, la asta ma refeream.
                        Au vrut sa o testeze si dinamic, costa 3000 EUR suplimentar, insa caroseria e aceeasi ca dimensiuni si i-am combatut cu faptul ca : pe de o parte din pct de vedere dinamic s-a luat totul de pe Type R (suspensie, frane... deci nu avea cum sa difere dinamica la franare), pe de alta parte modelul diesel are un motor mai greu si rezista si la cuplu mai mare.
                        Imagineaza-ti ca nivelul emisiilor pe care ti le-au luat la Accord sunt apa de ploaie pe langa testarea pe dyno prin care am trecut eu. Prin urmare si ce ti-au trecut pe carte vine tot din apa de ploaie.
                        '07 Civic 5D Executive, 2.0 I-VTEC M/T, Audi Ipanema Brown

                        "Binele o duce rau in Romania"

                        Comment


                        • Eu tot nu înțeleg ce au vrut să testeze la mașina ta, că nimic nu era artizanal Hai că deviem discuția spre mașina ta și nu e cazul
                          I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                          My cars:

                          '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                          '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                          '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                          '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                          EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                          EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                          EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                          EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                          EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                          EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                          Comment


                          • Originally posted by mihai2310 View Post
                            Ce ai zice daca cineva care are o masina electrica ti-ar zice la fel ? Brusc dintr-o data ce zici tu nu mai are sens ? Mandria ta nu ne costa pe toti ?
                            As zice ca vorbeste ca megafonul in ploaie. Masini electrice sunt cateva in tara asta. Nu am unde sa o incarc,nu exista infrastructura pentru ele,sunt cateva puncte in toata tara. In judetul meu nu exista niciunul.Sistemul asta e inca in fasa. de acasa nu ai cum sa o incarci doar in cateva exceptii minuscule. In afara de asta masina mea nu are nimic anulat pe partea de poluare cu care a fost prevazuta,corespunde legilor in vigoare.

                            Comment


                            • Cred că topicul ăsta și-a atins scopul. Userul a aflat unde poate rezolva problema. Putem să-l închidem, da?
                              I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                              My cars:

                              '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                              '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                              '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                              '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                              EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                              EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                              EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                              EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                              EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                              EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                              Comment

                              Working...
                              X