Anulare Filtru particule

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Oricum ar fi, când iti cumperi ceva, iti asumi niște costuri, adică stii la ce te bagi.
    De aia nu progresăm. Găsim tot felul de scuze și pretexte pentru niște acțiuni de toata jena.

    Sent from my SM-G935F using Tapatalk
    I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
    My cars:

    '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
    '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
    '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
    '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
    EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
    EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
    EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
    EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
    EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
    EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

    Comment


    • #17
      Daca filtrul costa 2000EUR.... ar mai fi existat o solutie.... ca de exemplu cumpararea unei masini cu 2000€ mai ieftina.

      @Turkish: din pacate ai dreptate in privinta benzinarelor cu injectie directa... doar ca momentan inca se tine bine sub pres.
      BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

      Comment


      • #18
        Doar ca la benzinarele cu injectie directa se poate pune un filtru care anuleaza aceste emisii si care costa 50 $. Daca ar fi obligatorie si s-ar produce in masa, probabil ca ar costa 15 $ si s-ar putea schimba la fel de des ca filtrul de aer.
        "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
        "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

        Comment


        • #19
          Știu ca este costisitor acest filtru..doar ca am încercat sa atrag atenția..si o fac inclusiv în grupurile mele de prieteni care au promis ca îl vor schimba și nu emula ). Și da....când îți iei o masina diesel ar trebui sa fi conștient de acest filtru ca este un consumabil scump, la fel cum ești de turbina ca ar putea sa pice.
          Am înțeles ca cele aftermarket nu ar fi 2000 de euro și ca ai putea găsi cu aproximativ 500-600 euro.

          Sent from my SM-G930F using Tapatalk

          Comment


          • #20
            Originally posted by KMR View Post
            Cum poți scrie idioțenia asta? Daca unul se îmbolnăvește de plămâni de la particulele alea, îi plătești tu tratamentul? Dacă moare de la asta? Cred ca ai o problemă serioasă la modul de gândire.

            Sent from my SM-G935F using Tapatalk
            Nu toti avem banii tai daca asta insinuezi , cati oameni isi permit sa plateasca 2000 E pe un filtru ?
            Pune tu pe cineva care castiga 1500 Lei sa isi cumpere filtru de 10000 lei .Esti in Romania nu in Dubai .

            Comment


            • #21
              Pentru unii as schimba Codul penal cu privire la pedepse.
              Ca pedeapsa pricipala de ex., 5ani cu executare in gura tevii de esapament a unui diesel. As adauga si posibilitatea masurii educative a plesnirii cu papucul peste gura.

              Comment


              • #22
                Originally posted by vtin View Post
                Pentru unii as schimba Codul penal cu privire la pedepse.
                Ca pedeapsa pricipala de ex., 5ani cu executare in gura tevii de esapament a unui diesel. As adauga si posibilitatea masurii educative a plesnirii cu papucul peste gura.
                cc : volkswagen

                Comment


                • #23
                  @mihai2310
                  Nu e vorba in primul rand de bani ci de a planifica dinainte si de responsabilitate. Si da, este si vorba de bani in sensul ca daca nu iti permiti sa exploatezi responsabil o masina atunci cauti altceva.
                  Cand cumperi o masina de 3000 eur planifici dinainte lucruri legate de fiabilitate, piese, ce poate "pica" etc.

                  Altfel, pentru cine nu crede ca treaba asta cu particulele e serioasa i recomand o "vizita de lucru" la un spital dragut care se cheama Marius Nasta...
                  Ajuta de asemenea si ca motivator impotriva fumatului
                  Turkish
                  Senior Member
                  Last edited by Turkish; 17-02-17, 13:40.
                  "Ethics. That's always so inconvenient."
                  Cal Lightman

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by mihai2310 View Post
                    Nu toti avem banii tai daca asta insinuezi , cati oameni isi permit sa plateasca 2000 E pe un filtru ?
                    Pune tu pe cineva care castiga 1500 Lei sa isi cumpere filtru de 10000 lei .Esti in Romania nu in Dubai .
                    1. De ce trebuie sa-ti cumperi o masina pe care nu ti-o poti permite? E o regula gen legenda urbana care spune ca sa nu-ti iei masina care costa mai mult decat veniturile tale pe un an, si nici televizor mai scump decat veniturile pe o luna. Pe cale de consecinta, daca ai 1500 lei pe luna, ia-ti masina de 4000 Euro, si mai ales fara DPF.

                    2. Lasa tu banii lui KMR, cati bani are el e treaba lui.
                    "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                    "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by Delphi View Post
                      1. De ce trebuie sa-ti cumperi o masina pe care nu ti-o poti permite? E o regula gen legenda urbana care spune ca sa nu-ti iei masina care costa mai mult decat veniturile tale pe un an, si nici televizor mai scump decat veniturile pe o luna. Pe cale de consecinta, daca ai 1500 lei pe luna, ia-ti masina de 4000 Euro, si mai ales fara DPF.

                      2. Lasa tu banii lui KMR, cati bani are el e treaba lui.

                      Sunt curios ce masina de generatie cat de cat mai noua gasesti fara DPF .
                      Daca iti cumperi una mai veche , e prea veche si polueaza
                      Daca iti cumperi una mai noua , consumabilele costa mai mult decat masina.

                      Asa nu e bine ,asa nu e bine .

                      Problema este la producatori nu la cumparatori , daca pe tine te afecta o problema asemanatoare cred ca nu mai ziceai la fel , si sa nu imi zici ca dadeai 2000 E pe filtrul ala ca nu te cred

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by mihai2310 View Post
                        Sunt curios ce masina de generatie cat de cat mai noua gasesti fara DPF .
                        Una pe benzina
                        Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                        Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                        ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by dragostan View Post
                          Una pe benzina
                          Vorbeam de diesel

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by mihai2310 View Post
                            Problema este la producatori nu la cumparatori , daca pe tine te afecta o problema asemanatoare cred ca nu mai ziceai la fel , si sa nu imi zici ca dadeai 2000 E pe filtrul ala ca nu te cred
                            Pe mine nu ma putea afecta, pentru ca eu gandesc inainte de a cumpara o masina. Si nu mai personaliza lucrurile, nu are nici o importanta ce as zice eu. Poate ca ziceam ca am fost prost si am luat teapa. Poate ca as fi cumparat trei filtre, numai asa, de-al dracu'.

                            LE: inteleg ca tu castigi 1500 lei pe luna, dar vrei sa te simti ca unul care castiga 7000 Euro pe luna. Crede-ma, dar asa ceva nu se poate.
                            Delphi
                            Super Moderator
                            Last edited by Delphi; 17-02-17, 13:20.
                            "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                            "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                            Comment


                            • #29
                              " Problema este la producatori nu la cumparatori , daca pe tine te afecta o problema asemanatoare cred ca nu mai ziceai la fel , si sa nu imi zici ca dadeai 2000 E pe filtrul ala ca nu te cred" .
                              Mihai poti te rog in cazul de fata sa explici mai in detaliu ? Stau , incerc sa o inteleg logic si sincer nu imi iese ...Anularea unui filtru e o actiune voluntara sau te forteaza Honda,WW sau alta firma ?
                              Si da, chiar as fi de accord macar cu schimbarea totala a modului de verificare al masinilor ..aici si statul intentionat o face pe a prostul si lasa toate cojile pe strada .Si nu vorbesc doar de filtru de particule caci toti poluam mai mult sau mai putin dar asta e alta discutie deja ...

                              Comment


                              • #30
                                Ca o piedica in calea uitării de sine și de ceilalți, ar mai fi ITP-ul și RAR-ul, dar din păcate nu prea își fac treaba...


                                Sent from my iPhone using Tapatalk
                                O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                                Comment

                                Working...
                                X