CRAZY_88_FOX: '99 Ford Focus 1.6 16v zetec s, Black

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • CRAZY_88_FOX: '99 Ford Focus 1.6 16v zetec s, Black

    Daca tot am luat decizia sa il pastrez in famile,ii deschid un topic doar al ei!
    De 7 ani lucrez sezonier in Belgia,iar in 2013 m-am hotarat sa schimb vechiul Hyundai Accent 1.5 12v 88cp '97 cu o Honda Civic EK,dar ne avand timpul necesar sa o caut am dat peste Focusul din titlu care era abandonata de peste 1 an la 100m de cazarea mea. Il vedeam in fiecare zi si usor usor a venit gandul sa o salvez...asa ca am abandonat EK-ul.
    Masina nu era scoasa la vanzare,statea pur si simplu abandonata in asteptarea mea...cred!
    Eram dispus sa dau 1000€ pe ea,dar pana la urma am batut palma la 800€,a meritat fiecare banut si am fost si inca sunt multumit de ea.
    Avea 140.000km in bord si ambreiajul aproape dus,am decis sa o trimit pe platforma acasa sa nu cumva sa se rupa distributia sa sa se blocheze ceva pe la ea.

    Cum am ajuns acasa am schimbat distributia si toate consumabilele si de atunci am avut mici probleme cu ea.
    Honda Civic 4D Sedan M/T 1.8 16-Valve SOHC i-VTEC Taffeta White

  • #2
    O poza din 2014
    Honda Civic 4D Sedan M/T 1.8 16-Valve SOHC i-VTEC Taffeta White

    Comment


    • #3
      La primul schimb de ulei a primit 5w40 de la Ford,la 5000 km a mancat 2L+,apoi am trecut pe 10w40 Mobil1,la 5000 km a mancat aproximativ 1L,de atunci merge ca unsa cu 10W40 Eneos de care nu se prea atinge pana la 5000 km,abea dup se da la el. Schimbul il fac mai tot timpul in jur de 7000km,dar de acum inainte nu o sa fac prea multi km cu ea,preferand sa conduc Honda Civic Sedan '08,asa ca o sa ii fac schimbul in jur de 5000km.
      Honda Civic 4D Sedan M/T 1.8 16-Valve SOHC i-VTEC Taffeta White

      Comment


      • #4
        Problema consumului de ulei la acest motor este de la blocarea simeringurilor de ungere. Este problema cunoscuta. Ele in sine nu sunt scumpe dar presupune desfacerea motorului. Am avut și eu aceeași problema

        Sent from my SM-G930F using Tapatalk

        Comment


        • #5
          Am aflat cauza de la un mecanic care a segmentat un motor si a vazut ce era prin el,dar eu nu intentionez sa umblu in motor.
          A trecut pragul de 200.000 km si inca merge!
          Honda Civic 4D Sedan M/T 1.8 16-Valve SOHC i-VTEC Taffeta White

          Comment


          • #6
            Am pus arcuri sport pe ea -40mm,amortizoarele sunt oem. Arata foarte bine dar cu 4-5 persoane in ea nu primeste foarte bine denivelarile ajungand pe tampoane,iar pe fata cred ca da cap de telescop!
            Honda Civic 4D Sedan M/T 1.8 16-Valve SOHC i-VTEC Taffeta White

            Comment


            • #7
              Azi am plecat cu Fordul la drum si dupa 50 km s-a aprins martorul bateriei in bord. Am stins farurile si muzica,crezand ca nu mai incarca,dar martorul a inceput sa se stinga si sa se reaprinda din cand in cand! Verificand cu voltmetrul indica valori intre 15-16 volti,cand ajunge la 16v se aprinde si martorul in bord. Cred ca s-a ars releul de pe alternator.
              A mai patit cineva asa ceva!?
              Honda Civic 4D Sedan M/T 1.8 16-Valve SOHC i-VTEC Taffeta White

              Comment


              • #8
                Am demontat alternatorul sa merg cu el la un electrician sa depisteze problema,dar am dat peste ceva neprevazut! Carcasa este sparta,momenran nu afecteaza in nici un fel.
                Honda Civic 4D Sedan M/T 1.8 16-Valve SOHC i-VTEC Taffeta White

                Comment

                Working...
                X