Civic 1.6L i-DTEC

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by kawamoto View Post
    @scarr: Ai vazut cat e diferenta la impozit intre benzina si diesel? Incearca o simulare..1,6 diesel vs 1,5 benzina ambele euro 6.
    10 euro

    Comment


    • #17
      Inseamna ca tu doresti altceva de la noi, dar nu stii exact cum sa te exprimi. Pentru ca exact asta e principiul de functionare: aprindere prin comprimare (autoaprindere) vs aprindere prin scanteie. Randamentul crescut al Diesel-ului fata de Otto se datoreaza tocmai acestui fapt, si anume autoaprinderea, coroborat cu injectia directia (presiune de injectie crescuta).

      La Diesel sarcina motorului se regleaza calitativ, iar la Otto cantitativ.

      Comment


      • #18
        Poate era vorba de arderea la presiune constanta (Diesel) vs arderea la volum constant (Otto).

        Oricum, revenind la subiect, mie unul mi-a placut motorul asta de 1.6 de la Honda, am mers cu el. Am apreciat cuplul superb, cat si liniaritatea si elasticitatea lui. Este usor zgomotos, dar este si mai economic fata de cel de la VW. Problema sa ramane FAP-ul. Poate motoarele nemtesti se descurca mai bine la acest capitol, dar dupa scandalul Diesel-gate prin care a trecut VW, am impresia ca au sacrificat emisiile in favoarea fiabilitatii. Culmea e ca, desi motoarele lor au probleme in SUA, in Europa au reusit sa ascunda rahatul sub pres. Dar atingem un subiect sensibil si fara ceva politica n-o scoatem la cap.
        IB
        Senior Member
        Last edited by IB; 09-02-17, 22:37.

        Comment


        • #19
          Un motor diesel are un randament cu 20-30 procente mai mare. Asta inseamna ca obtinem un randament mecanic mai bun in aceleasi conditii, otto vs diesel.
          Problema cu dieselul este ca, desi arde mai incet si mai eficient, produce mai putina caldura si are si emisii de particule. Acestea reprezinta "calcaiul lui Ahile" pentru diesel si de aceea in SUA este considerat un combustibil murdar si industria il respinge cu tarie.
          Inhalarea acestor particule poate duce la iritatii ale ochilor si nasului si poate facilita aparitia de probleme respiratorii, iar la cei care au deja probleme respiratorii, dieselul le agraveaza.
          Daca observati exact orasele mari incep sa interzica circulatia cu masini avand motoare diesel.

          Comment


          • #20
            Multumesc de raspuns domnilor.Intrebarea mea initiala era daca este un motor fiabil daca e exploatat corect!Cum s-a descris mai sus ca regim de exploatare,poti face orice diesel praf,orice marca.In urmatorii ani voi face naveta Pitesti Bucuresti,cam de vreo doua-trei ori pe saptamana,pana in Fundeni ca acolo o sa lucrez peste putin timp.Uneori voi fi nevoit sa fac naveta chiar zilnic.Din punctul meu de vedere,o compacta mi-ar satisface nevoile pe deplin in varianta diesel.Pe autostrada va rog nu-mi spuneti ca fac economie cu benzina ca nu o cred.Pe de alta parte,mergand in acest mod,are timp filtrul de particule sa se regenereze cat vrea.Nu sunt genul sa merg subturat,insa nici ca nebunii,la nu stiu ce viteze.Spuneti unii dintre voi ca dieselul e naspa,ca nu e fiabil etc.Va invit domnilor,ca tot a aparut minunatul model nou de Civic sa vi-l achizitionati domniile voastre cu motorul ala vanjos de 1,5 si 180 si ceva de cai.Eu unul nu-mi cumpar asa ceva si iese categoric din discutie.Motorul de 1,6 i-dtec biturbo am inteles ca e unul nereusit si din cauza asta intrebam daca si mai vechiul 1,6 cu o turbina imprumuta din obiceiurile proaste ale fratelui sau.Am sunat azi la Asko si mi-au zis ca intr-adevar cel de 1,6 i-dtec de 120 cp,e un motor reusit si ca pot sa cumpar fara probleme.Da,este una din masinile de la firma aceea de leasing care avea o flota.Amintea cineva mai sus de Golf 1,6 TDI.Am avut aceasta masina,un Golf 6 cu 105 cp si l-am condus 125 k km.Motor mai prost,mai rar sincer;fara vlaga,reprizele aiurea.Sa vedeti ala de 90 cp cum e...L-am condus si pe ala vreo 60k km.Nu incape termen de comparatie cu cel de Honda.Pana si BMW 114d de 95 cp tragea mult mai hotarat ca VW de 105.

            P.S.-pana la urma nu mai dau nici Accordul si o sa am doua Honde
            dantt
            Senior Member
            Last edited by dantt; 09-02-17, 21:48.

            Comment


            • #21
              Originally posted by scarr View Post
              10 euro
              Nu chiar, dar se pare ca si eu am gresit. La benzinar e 100 si la diesel 170. Deci 70 euro, nu e mult adevarat. Cand am intrebat la reprezentanta ei au spus ca 220 euro e pt diesel, dar acum realizez ca pt motorul de 1,6 diesel de 160 CP si asa este ca am verificat acum.

              Comment


              • #22
                Originally posted by dantt View Post
                Multumesc de raspuns domnilor.Intrebarea mea initiala era daca este un motor fiabil daca e exploatat corect!Cum s-a descris mai sus ca regim de exploatare,poti face orice diesel praf,orice marca.In urmatorii ani voi face naveta Pitesti Bucuresti,cam de vreo doua-trei ori pe saptamana,pana in Fundeni ca acolo o sa lucrez peste putin timp.Uneori voi fi nevoit sa fac naveta chiar zilnic.Din punctul meu de vedere,o compacta mi-ar satisface nevoile pe deplin in varianta diesel.Pe autostrada va rog nu-mi spuneti ca fac economie cu benzina ca nu o cred.Pe de alta parte,mergand in acest mod,are timp filtrul de particule sa se regenereze cat vrea.Nu sunt genul sa merg subturat,insa nici ca nebunii,la nu stiu ce viteze.Spuneti unii dintre voi ca dieselul e naspa,ca nu e fiabil etc.Va invit domnilor,ca tot a aparut minunatul model nou de Civic sa vi-l achizitionati domniile voastre cu motorul ala vanjos de 1,5 si 180 si ceva de cai.Eu unul nu-mi cumpar asa ceva si iese categoric din discutie.Motorul de 1,6 i-dtec biturbo am inteles ca e unul nereusit si din cauza asta intrebam daca si mai vechiul 1,6 cu o turbina imprumuta din obiceiurile proaste ale fratelui sau.Am sunat azi la Asko si mi-au zis ca intr-adevar cel de 1,6 i-dtec de 120 cp,e un motor reusit si ca pot sa cumpar fara probleme.Da,este una din masinile de la firma aceea de leasing care avea o flota.Amintea cineva mai sus de Golf 1,6 TDI.Am avut aceasta masina,un Golf 6 cu 105 cp si l-am condus 125 k km.Motor mai prost,mai rar sincer;fara vlaga,reprizele aiurea.Sa vedeti ala de 90 cp cum e...L-am condus si pe ala vreo 60k km.Nu incape termen de comparatie cu cel de Honda.Pana si BMW 114d de 95 cp tragea mult mai hotarat ca VW de 105.

                P.S.-pana la urma nu mai dau nici Accordul si o sa am doua Honde
                Daca ne spuneai de la inceput care va fi regimul de exploatare, am fi ajuns mai multi la aceeasi concluzie. Daca ar fi sa fac naveta ca tine, intre 2 orase la o distanta apreciabila unul fata de altul, cu siguranta 1.6 i-DTEC este motorul cel mai potrivit pt tine. Cu siguranta filtrul de particule va avea o viata mai usoara, iar consumurile reduse de carburant se vor simti si in buzunarul tau. Clar, pt tine, in aceste conditii, motorul asta va fi ideal.

                Comment


                • #23
                  Decizia de a pastra Accordul sa-l foloseasca sotia am luat-o ulterior,ea e indragostita de masina asta.Pentru mine ma orientasem la un W211 diesel,insa am zis ca-i prea mare si pentru Bucuresti.Pe de alta parte si daca schimbam Accordul,nu era problema.Am avantajul ca stau in afara Pitestiului si,daca am treaba in oras,prind cam 10 km de autostrada in care are motorul timp sa se incalzeasca pana la destinatie.Mie imi era teama ca cel de 1,6 sa nu fie atat de reusit dpdv fiabilitate.Multumesc de informatii

                  Comment


                  • #24
                    Eu zic ca tine de gusturi. Unora ca mine le place un diesel sa traga la 3000rpm unora le place sa le urle motoru la 5000rpm. In cazult meu daca mai e si un V6 si un biturbo, devine chiar interesant.

                    Oricum 1.6 pe civic e mai normal decat 2.2. Iar exploatarea...si DPF-ul tine de fiecare cum e invatat. Daca ii zic mamei ca tre sa tina masina in 2500-3000rpm+ la diesel, sigur gaseste o explicatie clasica ca ea merge normal si nu abuzeaza masina ca mine.
                    Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                    Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                    Comment


                    • #25
                      Asta cam asa e,tine si de preferintele fiecaruia.Acum am o alta intrebare-fiindca am renuntat la achizitia de la firma de leasing din Bucuresti (prea scumpe),am posibilitatea sa merg in Germania sa o iau pe asta https://www.mobile.de/ro/Automobil/H...239199203.html .Sincer,astea din Germania sunt mai ieftine,insa si mai slab dotate.Ce ma nemultumestee faptul ca nu are senzori de parcare,camera posterioara si volanul imbracat in piele.Se pot adauga ulterior la Asko fara sa pierd garantia?Ma refer in special la volan,care,in 2017 nu credeam ca mai poate fi fara piele.Pe de alta parte,ce nu inteleg,are climatronic automat,sau aer conditionat cu butoane?Vad ca e monozona.Multumesc.

                      Comment


                      • #26
                        Păi e dotarea Confort. E mare diferență de dotări

                        Uite aici dotările: http://www.hondatrading.ro/uploads/b...HondaCivic.pdf
                        KMR
                        Super Moderator
                        Last edited by KMR; 11-02-17, 09:25.
                        I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                        My cars:

                        '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                        '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                        '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                        '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                        EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                        EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                        EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                        EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                        EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                        EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                        Comment


                        • #27
                          Din ce vad eu, pare sa fie un mic display, iar butoanele de selectare a temperaturii sunt in stanga si respectiv in dreapta acelui ecran, deci are clima bi-zonala.

                          Comment


                          • #28
                            Multumesc mult KMR pentru link.Intr-adevar,la dotarea confort,desi scrie ca are "aer conditionat automat cu doua zone",nu pare sa aiba asa ceva.E schimbat layout-ul fata de celelalte echipari.Adica in dreapta apare butonul de reglare a turatiei ventilatorului,nu cel de reglare a temperaturii.Ma rog,in banii astia eu zic ca merita,practic masina din exemplu mai are garantie inca 2 ani si aproape 100 k km.Garantia e europeana ma gandesc,nu?Adica ma pot folosi de ea si in tara.Am dreptate?Si mai e ceva,stiti cumva,tot asa greu se incalzeste motorul asta,ca cel de 2,2?
                            dantt
                            Senior Member
                            Last edited by dantt; 11-02-17, 10:28.

                            Comment


                            • #29
                              https://www.webmobil24.com/web/de/fr...TAIL=128483524

                              Corect, are doar clima cu o zona.

                              Comment


                              • #30
                                Stati sa vedeti nivelul de echiparea S. Nici sistem audio nu exista.
                                kawamoto
                                Senior Member
                                Last edited by kawamoto; 11-02-17, 12:39.

                                Comment

                                Working...
                                X