Civic 1.6L i-DTEC

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Civic 1.6L i-DTEC

    Buna dimineata!
    In primul rand nu stiu daca am facut bine ca am deschis acest topic insa nu am vazut informatii detaliate in ce priveste acest motor. Asadar, ma intereseaza strict aceasta varianta de pe Civic, 120CP ce probleme are, daca este un motor de nadejde cum este cel de 2,2. Ma bate gandul sa iau un Civic cu motorizarea asta pentru sotie si sa inlocuiesc Accordul. O sa imi iau un S.H. bun cu istoric complet in reprezentanta si garantie. Am condus in drive test Civic cu acest motor si am ramas impresionat de randamentul pe care-l are. Nu stiu nimic de fiabilitate insa si ma gandesc ca, trecand ceva ani de la lansare, i se cam stiu slabiciunile.
    Va multumesc anticipat!
    hondatu
    Administrator
    Last edited by hondatu; 09-02-17, 19:34.

  • #2
    Si eu am fost impresionat de motorul asta pe civic, la un test drive pe care l-am facut cand a fost lansat.
    Cred ca este foarte potrivit pentru acest model, cel de 2.2 fiind dupa parerea mea, prea mare.
    Dar detalii de fiabilitate nu stiu.
    O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

    Comment


    • #3
      Multumesc de raspuns,ai dreptate,am condus si modelul anterior de Civic cu motorul de 2.2 si e cam mare pentru modelul asta.Mi s-a parut ca e destul de greu pentru caroserie.Cred ca cel de 2.2 e mai rapid insa,desi cand am condus 1.6,nu mi s-a parut ca ar fi diferenta la reprize fata de celalalt.Astept sa vad ce zic si ceilalti colegi in legatura cu fiabilitatea.Pe mine asta ma intereseaza,fiindca urmeaza sa le vad pe alea din Ferentari care,dupa parerea mea,au un pret foarte bun,istoric verificabil in reprezentanta etc.Pe de alta parte stiu ca cel bi-turbo de 160 cp ,nu e asa reusit.Probleme serioase la DPF.
      dantt
      Senior Member
      Last edited by dantt; 09-02-17, 07:37.

      Comment


      • #4
        Cam toate diesel-ele de ultima ora au probleme cu DPF-ul, acesta fiind o metoda, nereusita dpmdv, de a le aduce la norma Euro5 sau 6
        O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

        Comment


        • #5
          Originally posted by dantt View Post
          Multumesc de raspuns,ai dreptate,am condus si modelul anterior de Civic cu motorul de 2.2 si e cam mare pentru modelul asta.Mi s-a parut ca e destul de greu pentru caroserie.Cred ca cel de 2.2 e mai rapid insa,desi cand am condus 1.6,nu mi s-a parut ca ar fi diferenta la reprize fata de celalalt.Astept sa vad ce zic si ceilalti colegi in legatura cu fiabilitatea.Pe mine asta ma intereseaza,fiindca urmeaza sa le vad pe alea din Ferentari care,dupa parerea mea,au un pret foarte bun,istoric verificabil in reprezentanta etc.Pe de alta parte stiu ca cel bi-turbo de 160 cp ,nu e asa reusit.Probleme serioase la DPF.
          Nu e reusit motorul sau modelul?
          Problemele ce apar la DPF au efect asupra motorului?

          ...si daca se anuleaza DPF-ul?

          De altfel, si eu sunt curios de acest motor. Nu stiu cum se comporta la viteze peste 140 km/h constant: urla din rasputeri sau e acceptabil ca zgomot.

          Am citit pe forum in .de ca ar exista o avertizare pentru curatare/regenerare (nu stiu exact cum sa o denumesc) DPF. Cand apare avertizarea, te dai fain-frumos pe autostrada si mergi xx minute cu >xx km/h. Am pus xx pt ca am citit pareri diferite, la altii se regenera in 15 minute, mers >60km/h, la altii in 40 min, la altii la viteza putin mai mare (spre 100 km/h).
          Partea nasoala e cand nu mai te avertizeaza, ci ar aparea direct ca eroare, in acest caz regenerarea putandu-se face doar in service.

          Legat de randament, motorul e in top: http://www.greencarcongress.com/2015...707-honda.html

          Comment


          • #6
            Dacă vrei o Honda adevărată, ia o benzinară. Dieselul e o prostie, asta în general nu doar pe Honda.

            Comment


            • #7
              1.6-le e un motor excelent, Civicul cu motorul asta e o alegere excelenta pentru un om econom. Si feelingul e foarte bun.

              Comment


              • #8
                Originally posted by richie View Post
                Dieselul e o prostie,
                Nu dieselul este o prostie (apropo, incearca sa spui asta la cei ce fac off-road de exemplu )
                Potentialii cumparatori sunt bombardati de tot felul de beneficii si mai putin spre deloc cu informatii despre riscurile exploatarii dieselului in conditii urbane (vedeti mai sus un top "verde", sa nu ma intelegeti gresit, iubesc topurile in afara de "motorul anului" si ce ar mai veni de la ecologisti si jurnalistii platiti care lauda orice rahat nou, doar pentru ca e NOU)
                Potentialii cumparatori efectiv nu sunt informati in ce conditii ar fi mai rationala exploatarea unui diesel, mai ales cu DPF.

                Pentru a intelege fenomenul DPF-lui mai intai trebuie de inteles ce este un motor diesel si care este diferenta de principiu....."principiul de functionare" fata de un benzinar.
                ma refer la acel "ceva" pe care benzina nu-l are

                Cu acesta ocazie lansez si eu intrebarea sa vad si eu cati stiu asta.

                Deci, care e diferenta de principiu/ in principiul de functionare diesel vs otto???
                InjectoR
                Senior Member
                Last edited by InjectoR; 09-02-17, 19:30.
                Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                … Jazz do it ...

                Comment


                • #9
                  Aprindere prin compresie vs aprindere cu scanteie?

                  De acord cu ce zici, as adauga/sublinia faptul ca sunt destinate unor regimuri de exploatare diferite, ceea ce le face greu de comparat, pentru ca de fiecare data, in functie de regimul de exploatare, unul va fi mai potrivit, iar celalalt nu.

                  De aia gasim pe tractoare motoare diesel, iar la F1 motoare pe benzina. Nah, cum faci comparatie intre astea doua?

                  Comment


                  • #10
                    Pe de alta parte, Audi a castigat Le Mans si alte curse celebre cu un diesel - R10, R18 etc. Just sayin'!

                    Mie imi suna foarte bine acest 1.6 Diesel daca e cat de cat fiabil. Totusi, daca nu faci extrem de multi km, benzina nu are niciun dezavantaj pentru o masina de strada.
                    '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by Xander View Post
                      Pe de alta parte, Audi a castigat Le Mans si alte curse celebre cu un diesel - R10, R18 etc. Just sayin'!
                      Ceea ce ar face motorul diesel aplicabil pe o gama mai larga decat cel pe benzina? Pentru ca acolo unde e nevoie de cuplu foarte mare, probabil e irealizabil cu motoare otto.

                      Comment


                      • #12
                        Mie nu imi plac motoarele diesel deloc - miros motorina, zgomot, neliniaritate etc. Remarca mea era vis a vis de ce ai spus cu "motoarele F1 pe benzina". Ideea e ca nu exista o regula generala unde sunt bune motoare diesel si unde nu, ci mai degraba o statistica. De asemenea @InjectoR, se face off-road serios si cu motoare benzina aspirate V8 etc, chiar sunt preferate de majoritatea pasionatilor daca banii nu reprezinta o problema.

                        Pana la urma trebuie judecat fiecare caz in parte.
                        '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                        Comment


                        • #13
                          Am intrebat la reprezentanta de problemele acestui motor si raspunsul mecanicului sef a fost: Da avem destule probleme cu acest motor, dar doar cu clientii care au inteles gresit utilizarea corespunzatoare a unui motor diesel cu filtru de particule. Clar daca faci naveta zilnic si la sfarsit de week pleci unde vezi cu ochii cateva sute de km atunci poti sa zici ca ai nevoie de un diesel.
                          Nu-mi aduc aminte dar o revista din DE a comparat cheltuieliile de utilizare pe o perioada de 4 ani si 80k km a unui HR-V diesel 1,6 vs 1,5 benzina, si au iesit exact la egalitate 0,45 euro/km. Deci merita?
                          Eu personal o sa imi cumpar diesel dar doar pt masina de drum lung, pt cea de toata ziua tot benzinara va fi.
                          @scarr: Ai vazut cat e diferenta la impozit intre benzina si diesel? Incearca o simulare..1,6 diesel vs 1,5 benzina ambele euro 6.

                          Comment


                          • #14
                            Am condus multe motoare diesel de altfel pana la Honda actuala . Unele f. proaste unele mai putin . Nu am condus 1.6 de la Honda dar banuiesc ca nu e precum cel de la wwwww care e o mizerie . (cel de 1.6L si 105CP) . Ca la orice diesel nu e indicat sa il folosesti in majoritatea timpului in mediu urban si banuiesc ca toata lumea stie motivele . Iar daca km facuti anual sunt sub 30-35k iara nu e mare chichita .Am vazut oferta (banuiesc ca e cea cu vreo 10 masini dintr-o flota ) iar ca pret intradevar fac cu ochiul .Oricum masina nu o alegi cu creierul din pct meu de vedere .Bafta in alegere !
                            Comparatie intre 1.6 si 1.8 ca performante strict .
                            http://www.automobile-catalog.com/auta_cmp2.php
                            PS . Din catre imi aduc aminte au fost ceva discutii referitor la ceva probleme la motorul de 1.6 L pe aici pe forum dar parca se refereau la cel de pe CRV de 160 CP .Sper sa ma insel totusi .

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by scarr View Post
                              Aprindere prin compresie vs aprindere cu scanteie?
                              Nu ma refer la diferente de constructie, ci de principiu!!!
                              Motoarele pe benzina moderne tot incearca "sa devina diesel" prin implementarea: turbinei, ratei de compresie mare, injectiei directe, etc,
                              si tot nu reusesc sa devina economice. Ultima gaselnita e downsizingul, dar pana si ei s-au prin ca degeaba.
                              Luati de la diesel toate enumerate mai sus astea si tot diesel va ramane, adica economic si cu cuplu mare la joase.

                              Intrebarea mea ramane valabila : care e diferenta de principiu/ in principiul de functionare diesel vs otto???

                              Astept pana la primul raspuns corect sau pana duminica seara
                              Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                              … Jazz do it ...

                              Comment

                              Working...
                              X