BALTAZZZAR: '16 Honda Civic Sedan ES 1.8 M/T, Urban Titanium Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • BALTAZZZAR: '16 Honda Civic Sedan ES 1.8 M/T, Urban Titanium Metallic

    Salut!

    Acum o saptamana am intrat in posesia masinii din titlu si ieri i-am pus si numerele noi.

    Absolut incantat de achizitie dupa aprox. 300 km parcursi.

  • #2
    Așteptăm poze!

    Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk

    Comment


    • #3
      Sa ai noroc de jucarie!
      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

      sigpic

      Comment


      • #4
        Sa o stapanesti sanatos!

        Comment


        • #5
          Sa o porti cu placere si fara probleme !
          Poze , pareri la cald , motivarea deciziei etc !
          Bafta !

          Comment


          • #6
            Sa o stapanesti sanatos 😉

            Comment


            • #7
              Sa o conduci cu placere multi km. si fara probleme !

              Comment


              • #8
                Multumesc pentru urari!

                Cateva impresii.
                Finala s-a dat intre Honda Civic Sedan si Mazda 3, iar castigatoarea s-a decis din cauza diferentei de pret de +3000 euro care nu se justifica in opinia mea. Tot ce imi trebuie se regaseste la Civic. Poate ca mi-as fi permis sa dau banii aia dar, asa cum am mai zis, nu se justifica o diferenta asa mare. Dealerul este Honda Nord iar relatia cu cei de acolo a decurs foarte OK. Am avut ca bonus anvelope de iarna, covorase de cauciuc si kit legislativ
                Odata instalat in masina, am avut ciudata senzatie ca o am de cand lumea, asa de la locul lor sunt toate, iar cand am coborat m-am pomenit ca aveam un zambet tamp pe fata :P Imi place cum merge, dupa 300 km rulati in mod egal in oras si in afara consumul mediu este de 9,8. I-am luat tavita de portbagaj si probabil ca singurele accesorii pe care le voi mai lua vor fi foliile. Am avut o mica problema cu jantele de tabla achizitionate pentru anvelopele de iarna, in sensul ca mi-au dat unele cu ET 55, dar rezolv azi.
                In week-end o sa o iau la un drum ceva mai lung, sa vad cum se comporta.

                Toate bune!

                Comment


                • #9
                  Cred ca au avut reduceri substantiale la acest model, probabil lichidari de stocuri, fac loc noului model, etc. In orice caz, in ultimele 6 luni au aparut multe Sedan-uri noi pe forum (impresia mea), comparativ cu alte modele. La CR-V parca mai erau reduceri, iar de blec fraidei a fost nebunie curata, cand la 25k luai varianta Executive.
                  Pe de alta parte, am inteles ca (virgula) calitatea materialelor la interior ar fi peste cele din varianta Hatchback, un aspect pozitiv important.

                  "Zambetul tamp pe fata" vine automat la pachet, cei de la Honda ar putea chiar sa il mentioneze in lista de dotari standard, langa max. rpm

                  Comment


                  • #10
                    @scarr: si totusi, numarul hondafanilor a ramas aproape acelasi cu cel de dinaintea aplicarii promotiei la 4d 9gen.

                    Comment


                    • #11
                      Salut!
                      Opinia mea este ca la calitatea materialelor Sedanul sta evident sub Hatchback. Plasticul este mai de calitate la hatch. La sedan pe funcul portbagajului pana sa ajungi la roata de rezerva ai o coala de hartie, cablurile din portbagaj cam atarna de sub boxe.

                      Comment


                      • #12
                        Sa o stapanesti sanatos!
                        Nu stiu cum este la interior,dar exteriorul este bomba...cand prind cate una in parcara o admir 1-2 min.
                        Honda Civic 4D Sedan M/T 1.8 16-Valve SOHC i-VTEC Taffeta White

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by Baltazzzar View Post
                          Multumesc pentru urari!

                          Cateva impresii.
                          Finala s-a dat intre Honda Civic Sedan si Mazda 3, iar castigatoarea s-a decis din cauza diferentei de pret de +3000 euro care nu se justifica in opinia mea. Tot ce imi trebuie se regaseste la Civic. Poate ca mi-as fi permis sa dau banii aia dar, asa cum am mai zis, nu se justifica o diferenta asa mare. Dealerul este Honda Nord iar relatia cu cei de acolo a decurs foarte OK. Am avut ca bonus anvelope de iarna, covorase de cauciuc si kit legislativ
                          Odata instalat in masina, am avut ciudata senzatie ca o am de cand lumea, asa de la locul lor sunt toate, iar cand am coborat m-am pomenit ca aveam un zambet tamp pe fata :P Imi place cum merge, dupa 300 km rulati in mod egal in oras si in afara consumul mediu este de 9,8. I-am luat tavita de portbagaj si probabil ca singurele accesorii pe care le voi mai lua vor fi foliile. Am avut o mica problema cu jantele de tabla achizitionate pentru anvelopele de iarna, in sensul ca mi-au dat unele cu ET 55, dar rezolv azi.
                          In week-end o sa o iau la un drum ceva mai lung, sa vad cum se comporta.

                          Toate bune!
                          In aceeași situație am fost si eu. Să aleg intre cele doua. Decizia mea a fost motivata tot de diferența de preț care, la fel ca tine mi s-a părut nejustificată. Echipa de la Honda a fost peste cei de la Mazda cu mult, la toate capitolele. Din nefericire pt mine am fost nevoit sa testez si echipa de service de la Asko, datorita unei șoferițe ce nu a văzut culoarea roșie la semafor. Vreau sa spun ca totul a decurs f bine, normal, iar reparația de calitate, nu se observa nimic.
                          Sa o stăpānești sănătos, si fără evenimente!!!

                          Comment


                          • #14
                            Multumesc, la fel si voua!

                            In week-end am iesit la un drum in afara Bucurestiului si pe aprox. 350 km am avut o medie de 6,9 l/100 km dupa ce am facut un plin si am resetat traseul, in conditii de mers linistit si trafic liber in majoritatea timpului. Dupa revenirea in Bucuresti media a urcat destul de repede la 7,9.
                            N-am stiut ca dupa schimbarea jantelor se aprinde automat martorul de presiune scazuta in pneuri si chiar mi se parea ciudat ca doar iesisem de la service, abia acum am citit ca trebuie reinitializat sistemul.
                            Maine o sa o duc la spalare pentru ca arata horror cu sarea de pe drumurile patriei pe ea.
                            Dupa doua saptamani de la achizitie pot sa spun ca masina asta este exact ce imi trebuie!

                            Toate bune!

                            Comment

                            Working...
                            X