Slavon: '15 Honda Civic Tourer 1.8 i-VTEC M/T Lifestyle White Orchid Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    sunt curios daca vamesii nostri au vreo taxa speciala pentru consumabilele auto? Voi cam ce costuri ati avut cu transportul pana'n tara?

    Comment


    • #62
      2 stergatoare, cu tot cu transport de pe Cox prin FedEx ies undeva la 40 lire. Calculand cursul GBP de 5.21 * 40 lire, unde mai adunam ceva, pt ca conversia nu se face la cursul BNR, ci la un curs mai mare, o sa vezi ca in situatia de fata, iesi cam cat la reprezentanta.
      Deci da, daca vrei doar un set de stergatoare originale, mai bine iei de la reprezentanta in situatia de fata, pt ca nu mai trebuie sa astepti o saptamana dupa ele, dupa care trebuie sa bati aiurea drumul pe la sediile de curierat, curierii fiind in zona ta mereu in intervale orare de genul 12-14, cand nu e nimeni acasa.
      Been there, done that. Cox merita doar in cazul de group buy, sau in cazul in care vrei sa comanzi mai multe chestii, care, adunate, ies mult mai scumpe daca le iei de la noi.
      Iar daca nu e graba mare, exista mereu varianta Japonia pt piese oem. Super preturi, dar astepti mult si bine dupa ele.

      Comment


      • #63
        sa inteleg ca ai intrebat la @bekxy si nu te poate ajuta?

        http://www.hondafan.ro/forum/showthr...riginale-Honda
        Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

        … Jazz do it ...

        Comment


        • #64
          multam pentru clarificari despre COX, o sa-l contactez pe bekxy

          Comment


          • #65
            Originally posted by ivladbogdan View Post
            2 stergatoare, cu tot cu transport de pe Cox prin FedEx ies undeva la 40 lire. Calculand cursul GBP de 5.21 * 40 lire, unde mai adunam ceva, pt ca conversia nu se face la cursul BNR, ci la un curs mai mare, o sa vezi ca in situatia de fata, iesi cam cat la reprezentanta.
            Deci da, daca vrei doar un set de stergatoare originale, mai bine iei de la reprezentanta in situatia de fata, pt ca nu mai trebuie sa astepti o saptamana dupa ele, dupa care trebuie sa bati aiurea drumul pe la sediile de curierat, curierii fiind in zona ta mereu in intervale orare de genul 12-14, cand nu e nimeni acasa.
            Been there, done that. Cox merita doar in cazul de group buy, sau in cazul in care vrei sa comanzi mai multe chestii, care, adunate, ies mult mai scumpe daca le iei de la noi.
            Iar daca nu e graba mare, exista mereu varianta Japonia pt piese oem. Super preturi, dar astepti mult si bine dupa ele.
            Asta in cazul in care orice reprezentanta isi cumpara piesele una cate una si le trimite cu FedEx -ul separat in Ro ceea ce nu cred ca se intampla . Pe un grup buy iese undeva la 120 lei setul parca ...pe aici ar fi si ei daca nu sigur mai jos . De aici pana la 250 lei e un SM de peste 100%.Daca esti grabit intradevar e una din solutii

            Comment


            • #66
              O plimbare prin Bucovina si apoi pe la greci si am trecut putin peste 15.000 km
              Imi recomanda cineva sa o vand dupa ce iese din garantie si sa-mi iau ceva mai nou, insa cred ca o voi pastra pana la batranete

              suportul oglinzii retrovizoare iar s-a desprins, dupa fiecare 2-3 hopuri trebuie sa-l re-fixez, plus ca mai zdrangaie si manerul usii soferului (hopuri sau ceva muzica mai cu bass). o sa vad cu baietii de la service.
              au aparut urme pe plastic (in partea de jos, cam la toate cele 5 usi) ca si cum s-a tocit nitel. daca dau cu umed, dispar; cand se usuca reapar dar nu ma deranjeaza foarte tare

              Comment


              • #67
                Revizie + ITP avand 20 200km la HondaNord. N-au gasit nimic in neregula.

                Au prins baietii de data asta mai bine, se pare, suportul oglinzii retrovizoare. Nu mai cade.
                Si mi-au re-fixat plasticul de pe portiera, pt ca la o melodie mai cu bass, aparea un bazait enervant. E perfect acum.
                Am petrecut cam 4.5h totusi

                Comment


                • #68
                  De la o vreme, 2-3 sapt cand franam de pe la 50 pana 15km/h auzeam pe partea dreapta-fata un zgomot, la frane am zis eu, pt ca se auzea la fel ca atunci cand ploua si uneori parca scartaie temporar cand franezi.
                  Am fost ieri la Honda Nord (apropo, au infiintat de vreo 2 sapt honda club, inscrierea si beneficiile le gasiti pe site), care mi-au zis ca intra pe mentenanta garantie si ca, constatarea este gratuita. S-a uitat nenea mecanicul, mi-a aratat si mie o sapatura pe discul de frana. Cica s-a format de la nisip, pietricica, orice. Am zis, poate inca e acolo, sa dam jos si placuta sa verificam. Gasit si pe placuta sapatura, dat cu hartie abraziva, aparent e OK. A dat si cu spray pe toate placutele/discurile ca sa le curete. Apoi, test de frana care a iesit si ala bine.
                  La final, m-am trezit ca trebue sa platesc putin peste 100ron, pt ca un factor extern a fost cauza + dat placuta jos + testul de frana. Putin ne-profi zic eu, dar in fine..
                  In drum spre casa (Voluntari - Salajan) am simtit frana mult mai intepata, probabil isi va reveni la normal si pe la finalul cursei, ce credeti, acelasi zgomot -|
                  Mai dau ceva ture in weekend, sper sa dispara. Daca nu, ma duc din nou la ei, poate seful de atelier poate deslusi cauza.
                  O fi ceva descentrat pe acolo...

                  Comment


                  • #69
                    La revizia din ianuarie 23k km totul a fost OK (nu m-am uitat sub capota )
                    Acum am 26k km si azi am venit pana la tara (150km) si am deschis capota pt o verificare. Am obs o pata de... ulei sau ceva unsuros. O sa sun luni la honda nord sa vad ce zic.
                    Pana atunci, aveti vreo idee ce ar putea fi?
                    Multam
                    Attached Files
                    Last edited by Slavon; 30-05-20, 20:08.

                    Comment


                    • #70
                      Azi problema a fost remediata prin "reetansat capac de distributie", sper sa tina macar cei 3 ani cat au oferit garantie

                      Se pare totusi ca mai e o garnitura, care e situata vertifcal cumva. Din ce am citit, ar fi 2 garnituri in zona : garnitura capac supape si garnitura de chiulasa
                      pe asta pozitionata vertical pe capacul de distributie nu am stiut sa o identific
                      aveti vreo schema/poza cu indicatii?
                      multam

                      Comment


                      • #71
                        La revizia din 2021 totul a fost bine, acum insa (la 35k km) iar au gasit burdufulul de la planetara (fata stanga) taiat - cel schimat pe garantie in 2017; zici ca e blestemata bucata aia de cauciuc
                        La HN mi-au zis ca abia la sfarsit de februarie se poate rezolva si pana atunci sa nu conduc pt ca poate intra apa, nisip si se fac stricaciuni mai grave
                        la Asko - doar in set se vinde, separat nu se mai produce
                        epiesa au zis after market nu exista (mai astept raspunsuri de la alte magazine de piese online)

                        ati avut si voi problema cu acesta piesa? oare nu exista ceva compatibil si poate rezolv mai rapid, ca sa ajung la munte (deja avem rezervare)

                        care-i cauza nu au stiut sa-mi spuna ..
                        oare la civic hatchback nu e acelasi burduf? sa zici ca touter-e 's mai putine, si nu se gasesc ..
                        multam!

                        Comment


                        • #72
                          Burduf de planetara poți sa pui și de la alte modele chiar și de mașini, trebuie doar sa corespunda dimensiunilor

                          Comment

                          Working...
                          X