Martor VSA aprins la bord - ´03 Accord 2.4L

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Martor VSA aprins la bord - ´03 Accord 2.4L

    Salut,

    Am o Honda Accord 2.4 din 2003 cu 75000 km la bord. De cateva zile mi s-a aprins si stins martorul VSA la bord. Am observat ca se aprindea mai ales dupa ce apasam frana. In momentul in care luam contactul, eroarea disparea. Ultima data insa nu s-a mai stins. Am pus in tester Gutmann si apare ca eroare " recalibrare sensor VSA". Din pacate cu testerul mentionat nu am reusit. Am sunat la dealur din Cluj-Napoca si mi-a spus ca s-at putea sa se fi defectat modulul VSA. Ati mai intalnit pana acum problema asta? Imi este destul de greu sa cred ca modulul de VSA s-a defectat din senin si mai ales ca din cate am citit modulul nu se defecteaza.
    Multumesc
    hondatu
    Administrator
    Last edited by hondatu; 18-03-17, 09:47.

  • #2
    Nu te baza pe astia din Cluj ca nu au nici o treaba,cel mai apropiat service Honda de Cluj e la Debrecen din pacate.

    Comment


    • #3
      Pune-i lichid de frana si sterge eroarea dupa asta.
      Uneori mai apare de la electromotor ca nu baga suficienta tensiune, si asta poti verifica usor la orice garaj. Nu mai tin minte cat trebuie sa fie, dar cand accelerezi nu ar trebui sa oscileze prea mult. Cel putin asa a fost la mine. Scuze de raspunsul intarzaiat.

      Comment


      • #4
        Sau sensor acceleratie cu probleme
        Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
        Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

        Comment


        • #5
          Revin cu precizari. Am fost cu masina la reprezentanta din Cluj si au recalibrat senzorul pozitie VSA cu ajutorul HDS-ului. Nu am mai avut probleme de atunci. Multumesc de ajutor tuturor.
          Rog un moderator sa inchida topicul.
          multumesc

          Comment


          • #6
            Salut, m-am procopsit si eu cu martorul de VSA aprins. Langa el e si un triunghi cu semnul exclamarii.

            A aparut imediat dupa ce am schimbat electromotorul (nou si aftermarket).
            Pe tester nu apare nimic. Am fost inclusiv la Autoklass Timisoara - reprezentanta Honda pt diagnoza.
            Ei au zis ca ar fi de la baterie, care ar fi terminata desi avea 6 luni (in urma unui teste de baterie). Aveam una de 45A. Am schimbat-o cu una de 60A pe garantie, dar surpriza tot apare eroarea.

            As merge din nou la ei, dar nu au ce eroare sa stearga, pt ca nu apare nimic legat de VSA...

            O alta chestie, butonul de VSA (langa volan stanga jos) am impresia ca merge in gol. Fostul proprietar(si unicul) zice ca asa a mers mereu. Asa e si la altii ?

            CL9 2.4 i-vtec

            Help anyone ?
            Multumesc

            Comment


            • #7
              Daca este martorul VSA si butonul merge in gol, sunt mari sanse sa fie acolo buba. Vedeti daca nu s-a atins cu genunchiul si daca exista comutatorul sau nu in spatele tabloului de bord. Martorul VSA arata ca functia VSA este sau nu anclasata de la comutator, deci acolo este - cred - problema.
              Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
              Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
              Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

              Comment


              • #8
                Multumesc pt raspuns. Vineri ma duc sa vad exact care e buba. Pe Live test daca se apasa butonul se activeaza(pe tester - arata ON), dar nu dispare martorul din bord.
                Problema e ca imediat ce iau degetul de pe buton, pe Live test apare din nou off, deci e posibil sa fie de acolo, adica sa fie comutatorul.
                Revin cu detalii.

                Comment


                • #9
                  Daca nu îți dă erori VSA pe tester o cauza ar putea fi becul ars din butonul de vsa sau din butonul senzori lor de parcare. Stiu că pare sa nu fie nici o legatura dar uneori se intampla ca un bec ars in butoane sa lase martorul de VSA aprins in bord. Verifica
                  ACCORD 2.2 I-DTEC 2010 M/T Executive

                  Comment


                  • #10
                    Update. Butonul e ok. A fost resetat/recalibrat sistemul din Tester si o serie de apasari de buton VSA si pedala de frana + contact pus si luat (cred ca se gaseste si online).

                    Comment


                    • #11
                      Este online, merge si fara tester, faci scurt intre doi pini pe mufa de diagnoza.
                      ex '92 Civic VTi EG6 & ex '97 Prelude BB9 & ex '05 Civic Sport EP2
                      '08 Accord Type S CL9 & '97 Prelude BB9

                      Comment

                      Working...
                      X