Upgrade K20Z2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Și cum se descurca suspensia stock când se ajunge la puteri în jur de 300 cai? Ce modificări i se pot aduce ca sa tina în frâu atâta putere? Am văzut multe teste cu hothatch-uri ce produc puțin peste 200 cai care au probleme cu subvirarea și manevrabilitatea pe viraje ținând cont ca au suspensia gândită din fabrica pentru acea putere. Eu m-aș mulțumi cu vreo 200 cai, sau cel mult 250 pe CL7 respectiv CL9 și sa împac și nevoia de putere dar sa nu sacrific mult din manevrabilitate. La peste 300 cai deja prefer clar ceva cu tracțiune spate, e mult mai în regula și mai fun.

    Comment


    • #17
      Da' se poate schimba, nu te obliga nimeni sa ramai cu cea stock [emoji6]
      Iar un sasiu de Accord cu suspensie independenta double wishbone, este peste unul de civic cu punte spate semi-indepenta.

      Dacă adaugi peste 100 cai fata de stock, te gândești la un upgrade și de frâne, roți, suspensie, chasis brases, anti-roll bars, LSD, ... indiferent de ce sasiu ai.
      dinoc
      Senior Member
      Last edited by dinoc; 28-01-17, 18:58. Reason: Y

      Comment


      • #18
        Salutare, un upgrade de 100 de cai nu cred ca isi are rostul, dai inca o data cat face masina doar sa incerci sa ajungi la puterea aia, sa nu mai discutam de fiabilitate...
        Cand am deschis topicul am avut in gand 30-40 cai, nu mai mult, sunt perfect constient ca prima si prima oara trebuie sa fac upgrade la frane, evacuare, soft, dar pe langa astea mai sunt si alte chestii ce se pot schimba/upgrada.

        Comment


        • #19
          La CL7 un upgrade de 30-40 de cai e un vis frumos. Adica nu se justifica ca si raport pret vs. performante. Poti incerca, dar o sa ai multe downgrade-uri: zgomot mare, piese after-market care unele sunt de calitate, altele nu etc. In plus, masina nu prea are treaba cu o masina sport dpdv suspensie, frane etc. Iti spun ca pe vremea cand aveam CL7 mi-am facut si eu calculele astea.

          Un CL9 e un pic altceva din multe puncte de vedere, e mult mai simplu sa faci asa upgrade-ul. O sa ai si liniste in masina, suspensia o sa fie ceva mai buna, franele la fel etc. Plus ca din 2 miscari (soft si header), deja e si mai rapida semnificativ.

          Parerea mea e sa te bucuri de CL7 asa, ca e o masina tare faina, mie si acum mi-e dor de ea. Eventual o admisie CAI pentru sunet si aia e!
          '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

          Comment


          • #20
            CL9 are aceleasi frane CL7 Esecutive si SSE, deci e ok acolo. SSE are si suspensia mai joasa de pe CL9 Type-s, deci nici acolo nu e vreo diferenta. Insa da, 30-40cp din CL7 inseamna multe chestii de schimbat. Eu i-as pune soft si header prima data, apoi m-as gandi daca mai merita si altceva.
            Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
            Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
            ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

            Comment


            • #21
              Eu aveam Confort, care avea alte frane. Colegul are SSE sa inteleg? Oricum niciuna nu e masina de circuit, iar pentru mers normal, CL7 stock e un sedan foarte misto, asta voiam sa evidentiez.
              '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

              Comment


              • #22
                Da, el are SSE din ce am vazut. Clar, pentru mers normal, chiar si dupa atatia ani, CL7-le e o masina foarte faina.
                Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                Comment


                • #23
                  O idee ar fi sa fie minimizat lag-ul de kick down. Ar crea un sentiment mult mai placut la condus.

                  Sent from my HTC One_M8

                  Comment


                  • #24
                    Cu catalizatorul stock n-ai facut mare lucru. Ori fara, ori HF.

                    La acelasi stil de mers o sa consume la fel.
                    Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                    Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                    ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                    Comment

                    Working...
                    X