´99 Honda Accord 1.8L (CG8) - Pareri distributie

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Asta pana va sari EU in cap cu protectia angajatului. Degeaba va dati cu pumnul in piept, nu e normal sa aiba acel mecanic o camera indreptata spre el. Eu unul nu as lucra in asemenea conditii. Si ma intreaba lumea de ce am rupt usa si am taiat-o in tari straine.
    Nu ai incredere in service cauta altul sau pune mana si fa-o singur la tine in garaj sau mai bine ca neamtul nu iti cumperi masina, cumperi utilizarea ei pe un termen si km limitati si asa nu te doare capul ce piese sau ce ulei folosesc la revizii. Eu cu urmatoarea exact asa fac, si nu ma va interesa marca, modelul sau ca este in service in fiecare luna. Si uite asa voi merge data viitoare mai mult ca sigur pe mana coreenilor cu totul inclus in rata.

    Comment


    • #17
      Ai dreptate, doar ca in general aici mergi cu 4 litri de ulei si ti se pun doar 2 restul fiind uleiul vechi, mergi cu piese noi si te trezesti ca piesele tale ajung pe masina angajatilor, sau platesti o marca si primesti niste fakeuri ordinare. Eu am platit o sudura la toba la un service important si am plecat in timp ce o faceau. Dupa cateva zile a trebuit facut din nou, nu avea cordon facut decat jos unde se vedea, sus nu era pe 5-6cm nimic. Deci, ai incredere pana te arzi!


      legat de distributie, in fostul service Honda am lasat masina la facut, si am plecat. Mi-au schimbat-o la un pret modic pe vremea aia pe OEM, la 2 zile a trebuit sa ma intorc ca mi se prelingea ulei pe la garnitura capac. Alta garnitura, alti bani ca nenea de la comenzi era nou si mi-a comandat una care nu mergea la fix. Daca asta se intampla la o reprezentanta, la o operatiune relativ simpla, cum sa nu stai acolo. Ca sa nu mai povestesc ca am ramas fara suruburile de la tamburii de frana, garnituri de tot felul si braduleti, aste sunt nimicuri care nu se pun. Daca insa te duci la unii care au service acasa sa vezi cum se schimba lucrurile si cat de bine isi fac treaba.
      Adevarul ca nici mie nu imi place tot timpul sa am pe cineva in urma mea, dar te obisnuiesti, mai socializezi si trece timpul mai usor
      dacliber
      Senior Member
      Last edited by dacliber; 05-02-17, 15:42.
      ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

      Comment


      • #18
        Originally posted by dacliber View Post
        Ai dreptate, doar ca in general aici mergi cu 4 litri de ulei si ti se pun doar 2 restul fiind uleiul vechi, mergi cu piese noi si te trezesti ca piesele tale ajung pe masina angajatilor, sau platesti o marca si primesti niste fakeuri ordinare. Eu am platit o sudura la toba la un service important si am plecat in timp ce o faceau. Dupa cateva zile a trebuit facut din nou, nu avea cordon facut decat jos unde se vedea, sus nu era pe 5-6cm nimic. Deci, ai incredere pana te arzi!
        Din pacate ce spui este adevarat. Este la fel de adevarat ca nu toti fac la fel, mai sunt si exceptii dar prea putine.

        Comment


        • #19
          DA dupa lungi cautari am hotarat sa imi schimb singur distributia si simeringurile , am adunat date suficiente, cred , distributia pe masina mea are semne pe toate reperele mai putin pompa de apa ,asa ca nu este chiar complicat .
          Asa ca am sa aleg : curele Gates ,pompa apa hepu , simeringurile sunt in numar de 3 ......elring 2 si unul pe original Honda . la role cred ca merg pe skf
          PARERI ??? cred ca de aici https://www.buycarparts.co.uk/

          Comment


          • #20
            In materie de simeringuri/garnituri eu nu voi mai pune altceva decat oem pe masina, am patit-o cu un Ajusa pentru arborele cotit parte fata, in spatele fuliei si n-a tinut mai mult de 10.000km. Desi am fost avertizat, apucasem sa-l cumpar si am zis de ce nu, e un simering produs de o companie care face asta de ceva timp tre sa mearga dar m-am inselat, poate ca am avut eu ghinion. A costat doar vreo 20 lei dar inlocuirea lui cu unul oem m-a costat alte piese si manopera.

            Site-ul ala nu-mi inspira incredere, de cum l-am deschis mi-am adus aminte ca am mai vazut acelasi format pe alte site-uri ca de ex. https://www.onlinecarparts.co.uk , https://www.bestpartstore.co.uk si altele probabil, au acelasi numar de contact si live support desi sunt site-uri diferite (toate pe co.uk), pe google daca cauti despre ele apar ca fiind dubioase, mi se pare ceva in neregula, poate gresesc.

            Comment


            • #21
              Personal nu cred ... cu privire la siteurilor dubioase toate acele siteuri au o firma din Germania la baza si mai sunt si alte cu acelasi sediu
              Autodoc GmbH
              Josef-Orlopp-Straße 55
              10365 Berlin
              Numărul de identificare TVA.: DE260634589
              Înregistrare: HRB 114045 B, tribunalul de primă instanță a raionului Berlin-Charlottenburg
              si autopieseonline 24 ro au aceiasi firma mama
              mai sap sa vad ??
              Corteco si ajusa nu sunt chiar ok
              mai sunt persoane care sau plans de calitatea lor
              Sunt firme din Romania care aduc piese de la acesta firma .

              Comment


              • #22
                Am gasit si varianta Germana www.autoteiledirekt.de
                Au si in Rusia

                Comment


                • #23
                  Da ...planurile s-au schimbat si anume am luat de pe un site polonez dedicat marcii Honda ,http://haparts.pl/curele Gates si role NSK cu care vine echipata masina pe original ,pompa de apa, ramane hepu si va veni separat din Romania .
                  Ramane sa prind o zi cu soare .

                  Comment


                  • #24
                    Si cat este transportul?

                    Comment


                    • #25
                      Pe tip il cheama.... Adam rok un tip foarte comunicativ si ok .Piesele au costat 281 de zloti iar transportul 69,9 de zloti
                      Faci comanda primesti pe email un pdf cu comanda dupa care tipul timite un email cat ai de platit(se plateste prin paypal) cu tot cu transport in euro , asa a fost la mine ,in total pe mine ma costat 78 de euro
                      In 2 ore aveam si number tranking trimis pe email expediaza prin ups
                      Siteul fiind in poloneza m-am descurcat destul de greu.

                      Comment


                      • #26
                        Pai poti sa folosesti google chrome si iti traduce toata pagina.
                        Mi s-au parut chiar ok preturile acolo pe site si nici transportul nu este o avere, in jur de 80 lei.

                        Comment


                        • #27
                          Piesele din Polonia au sosit,rolele sunt NSK made in japan stantat pe rulment , curelele gates verificate si sunt originale .
                          Cu simeringurile am ales o alta varianta si anume AKR performance .... Olanda , mi le-au trimis toate 3 pe original HONDA .
                          Cheia de 50mm pentru surub arbore cotit am executat-o dintr-o reductie zincata de 1 1/2 .
                          Sa mai adaugat REINZSOIL si REINZOPLAST
                          si mai vedem .

                          Comment


                          • #28
                            Si eu am fost cat pe ce sa comand de la haparts.pl actuatorul de la usa pasager dar nu ofereau livrare internationala direct pe site insa s-au oferit sa-mi trimita o factura proforma prin paypal si mi s-a parut putin riscant desi la prima vedere site-ul mi s-a parut ok. Daca ai primit de la ei ce ai comandat si e in regula asta imi intareste perceptia ca sunt corecti. Au ceva produse OEM in oferta si la preturi decente, daca voi avea vreodata nevoie de ceva nu voi ezita sa apelez la ei. Ai facut o alegere buna cu piesele comandate, bravo.

                            Comment


                            • #29
                              NO... ce sa zic , tipi corecti , iti dai seama ca eu am riscat 360 de lei, dar in Romania nu gaseam role nsk la 160 de lei amandoua .
                              Am riscat si cu simeringurile am dat 230 lei fara, nr trancking si au venit intr-un plic, cu posta romana..... asta risc

                              Comment


                              • #30
                                rhemys .... incearca aici www.parts-honda.uk poate gasesti ?

                                Comment

                                Working...
                                X