CLAUDIU73: '16 Honda Civic Sedan 1.8 i-VTEC LS M/T, Alabaster Silver Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by i93mid View Post
    Care era diferenta pt varianta ES?unde ai fi primit xenox,trapa...pe langa camera,senzori,volan piele...
    Chiar, la cat te-a dus cu toate modificările? Știu ES era undeva pe la 15.700 cu TVA inclus și fără Rabla, asta miercuri când am fost la Asko.

    Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk

    Comment


    • #17
      Bun venit de la Versus-ul de pe Softpedia!
      Se mai ofera cauciucuri de iarna? Cate Civic-uri mai au prin curte?

      Comment


      • #18
        Daca iau in calcul si cauciucurile de iarna diferenta era de 2000 euro. Varianta LS nu mai era la Asko, nu știu în țară care este situația. Cauciucurile de iarnă se ofera doar la LS.

        Comment


        • #19
          Originally posted by AdrianPAB View Post
          Chiar, la cat te-a dus cu toate modificările? Știu ES era undeva pe la 15.700 cu TVA inclus și fără Rabla, asta miercuri când am fost la Asko.

          Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk
          Multumesc pentru urări, chiar mă bucur că fac parte din comunitatea Honda. Cu toate modificările 14800 E. La varianta ES trebuia să-mi cumpar si cauciucurile de iarna, deci în total ajungeam la un plus destul de consistent.

          Comment


          • #20
            Originally posted by Claudiu73 View Post
            Daca iau in calcul si cauciucurile de iarna diferenta era de 2000 euro. Varianta LS nu mai era la Asko, nu știu în țară care este situația.
            Ajungeai pe la 16.000 cu cauciucuri de iarna cu tot pentru varianta ES, asa tu ai dat cam 14.800 cu modificări cu tot! Deci erau de adăugat peste 1.000 de euro. Eram curios cat ai dat pe modificări pentru ca și eu am luat pentru birou un LS și i-am pus senzori de parcare pe spate și am îmbrăcat volanul în piele, dar la cameră nu m-am gândit. Eu am dat cam 250 de euro pe senzori și îmbrăcat volan în piele cu manopera cu tot.

            Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk

            Comment


            • #21
              Ai luat mașina? Cum îți place?

              Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk

              Comment


              • #22
                Originally posted by AdrianPAB View Post
                Ajungeai pe la 16.000 cu cauciucuri de iarna cu tot pentru varianta ES, asa tu ai dat cam 14.800 cu modificări cu tot! Deci erau de adăugat peste 1.000 de euro. Eram curios cat ai dat pe modificări pentru ca și eu am luat pentru birou un LS și i-am pus senzori de parcare pe spate și am îmbrăcat volanul în piele, dar la cameră nu m-am gândit. Eu am dat cam 250 de euro pe senzori și îmbrăcat volan în piele cu manopera cu tot.

                Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk
                Eu am dat 550E senzorii, camera Kenwood, tăvița portbagaj originala, volan îmbrăcat în piele. Pret total cu manopera cu tot. Totul făcut în reprezentanță.

                Comment


                • #23
                  Originally posted by AdrianPAB View Post
                  Ai luat mașina? Cum îți place?

                  Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk
                  Da am luat-o. Deja am 70km în București. Consum undeva 9,7. Pe măsură ce conduc imi place si mai mult și mă felicit pentru alegerea făcută. În câteva zile vreau sa scriu si primele impresii pentru a avea o părere mai obiectivă. Acum sunt încă în etapa de descoperire. Mi-am propus să citesc și manualul de funcționare.

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by Claudiu73 View Post
                    Da am luat-o. Deja am 70km în București. Consum undeva 9,7. Pe măsură ce conduc imi place si mai mult și mă felicit pentru alegerea făcută. În câteva zile vreau sa scriu si primele impresii pentru a avea o părere mai obiectivă.
                    Și poze! [emoji2]

                    Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by AdrianPAB View Post
                      Și poze! [emoji2]

                      Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk
                      Trimit si poze imediat ce fac. Pot sa spun ca pe mâzga de afara culoarea se comporta superb. Daca luam neagră cum mi-ar fi plăcut, cred că deja eram la spălătorie cu ea.

                      Comment


                      • #26
                        Cu scuzele de rigoare. Datorita unor activități legate de serviciu, nu am postat pană acum.

                        Am parcurs deja în regim de București aprox 120 km și încă încerc să mă acomodez cu ea și să o descopăr. Plusuri:
                        - ținuta de drum,
                        - confortul,
                        - motorul,
                        - modul în care se conduce,
                        - sonorizarea,
                        -... etc.. probabil că toți le cunosc.... pot spune ca toată mașina este un plus..

                        Ca minusuri pot remarca, tapițeria (nu știu cum se comportă la mizerie, dar oricum o să-i pun huse dedicate), locul descoperit în interiorul portbagajului la boxe (cred că Honda ar fi putut gândi mai bine spațiul din portbagaj, compartimentare și acoperire). În ansamblu pot spune ca și dacă există minusuri, acestea sunt minore, iar balanta înclină hotărât către pozitiv. Pot spune ca știam de ele de pe forum și nu m-au deranjat deloc.
                        Despre consum nu pot spune ca este pozitiv sau negativ, ci mai degrabă normal, doua drumuri de la un cap la altul in București a consumat cam 9,7 in condiții de zi mai lejeră (luni 23.01 când era liber de la guvern), probabil ca va crește în trafic mult mai aglomerat.

                        Senzorii și camera își fac foarte bine treaba. de fapt cred ca senzorii devin o necesitate ținând cont de vizibilitatea ușor redusa prin luneta spate.
                        Culoarea nu mi-a fost f greu să o aleg deoarece era ultima LS rămasă, Alabaster Silver Metallic, dar pot spune ca tine foarte bine la mizeria de afara (noroi, mâzga, zăpada topita).
                        Urmează sa-mi iau covorașe de cauciuc, pentru iarna, urmând ca cele din mochete să le folosesc vara.
                        Pot spune ca acum sunt în etapa de descoperire si acomodare cu ea, dar pe zi ce trece îmi dau seama ca am fost foarte inspirat în alegere (am oscilat între Mazda 3, Corola, Hyundai Elantra, în final rămânând doar Honda și Mazda 3), și foarte norocos deoarece am prins pe final modelul acesta, chiar ultimele bucăți ce mai sunt la vânzare.

                        Comment


                        • #27
                          Sa o stapanesti sanatos si fără probleme.

                          Comment


                          • #28
                            Am pe culoare similara, deși am vrut inițial o culoare mai închisă. Se dovedește însă a fi mai practică. Felicitări pentru achiziție!

                            Trimis de pe al meu SM-G900F folosind Tapatalk

                            Comment


                            • #29
                              Eu am avut de ales intre culoarea asta si albastru. Am preferat albastru in detrimentul argintiului.

                              Comment


                              • #30
                                Din nefericire un mic incident in trafic. A intrat cineva in mine in intersecție. Pagube pana acum la prima vedere si constatarea asiguratorului (merg luni la Asko), sunt: bara fata, aripa îndoita, far funcțional dar cu prinderea rupta, bara interioara și caracasa rezonator. Lovitura stânga sub far. Merg pe CASCO cu regresie pe RCA pt ca nu sunt eu vinovatul.
                                Comportamentul mașinii nu este afectat. Are doar probleme estetice pe coltul stanga fata sub far. Sper ca după ,,tratamentul,,.. de la Asko sa-și revină la forma inițială.
                                Dar să vorbesc de mașină. Are aprox 400 km in București. consum mediu per toată distanta cam 10,5 consum cu mult timp de funcționare si pe loc. așteptare, învățare funcționare meniu, etc. In diferite distante măsurate am obținut consumuri intre 9,5 si 10,5. Ultima verificare pe 71 km era 10,5. Asta a fost despre consum. Mie mi se pare foarte ok ținând cont de traficul din București, puterea motorului, temperatura de afara...etc.
                                Mașina este o placere sa o conduci (acum încep sa-i înțeleg pe posesorii de Honda de ce rămân loiali mărcii). Pot spune că este o mașina ce dezvolta pasiune. Foarte manevrabila, foarte ergonomica dpdv al bordului, foarte confortabila. Nu simți oboseala in ea. Motorul este încântător si la 4000rpm începe sa se transforme într-o bestie si sa sune superb. Are o putere liniară pot spune, simțind putere chiar când este subturat. Încep sa cred ca este o mașina de calitate pentru pasionați si cunoscători.
                                Ca o prima părere deși pare o mașina cuminte la exterior, are un monstru sub capota ce se trezește la 4000rpm. Pot spune că a meritat timpul de căutare, documentare prin showroom uri, dar si nopțile pierdute citind multe pagini de forumuri aici si pe cel al mărcii.

                                Comment

                                Working...
                                X