KMYKZE: '08 Honda Accord 2.0 i-VTEC ?/T SSE, Graphite Gray

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Salut,

    Motorul este K20A6.

    Comment


    • #32
      K20A6 am eu pe Accord CL7 din 2004 pentru care se verifica/regleaza jocul valvelor. Din cate cunosc Accord-ul pre-facelift 2003-2005 cu motor 2.0L are cod motor K20A6 iar facelift-ul 2.0L din 2006-2008 are cod motor K20Z2 pentru care de asemenea se face aceeasi operatiune de verificare/reglare joc valve.

      Comment


      • #33
        Salut,

        Da ai dreptate, este vorba de K20Z2, citeam despre diferente intre motoare si am scris aiurea.

        Comment


        • #34
          O intrebare pentru cei mai cunoscatori.
          Difuzoarele de bass din spate (de pe peretele dintr-e habitaclu si portbagaj) ce dimensiune au? Aveti idee daca difuzoarele din masina sunt puse pe vre-un crossover pasiv ceva?

          Multumesc.

          Comment


          • #35
            Update dupa schimbarea filtrului de Aer.
            Consumul a scazut la 15-16% in Bucuresti, ceea ce este inbucurator
            Uneori la renalti cand stau la semafor, turatiile motorului fluctueaza f putin, aproape insesizabil...ceea ce ma duce cu gandul la bujii. Astept sa vina bujiile noi si sper ca va disparea si aceasta mica problema

            De asemenea pentru schimbul de ulei, tocmai ce am comandat Motul 300V 0W40
            Last edited by kmykze; 30-01-17, 10:38.

            Comment


            • #36
              @kmykze incearca sa stai cat mai putin vitezele 1,2 mai ales 1 si vezi dupa daca-ti mai scade consum. Fluctuatiile posibil sa fie de la clima.

              Comment


              • #37
                Salut, clima o dezactivez dinainte sa plec cu masina. Din pacate in Bucuresti aproape numai 1 si 2 folosesti ) rar ti se iveste ocazia sa bagi 3....

                Comment


                • #38
                  Nu cunosc traseul dar treapta 1 o poti evita destul de mult, stiu ca e greu dar incearca. Motorul e destul de similar cu 1.8, si 1-2 cresc consumul in draci, mai ales 1

                  Comment


                  • #39
                    Motul 300v este un ulei care nu se preteaza la folosirea pe o masina de zi cu zi. E un ulei foarte bun, dar care isi pierde foarte repede proprietatile, cam la fiecare 5000km trebuie schimbat.
                    Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                    Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                    ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                    Comment


                    • #40
                      Salut dragosan.
                      Din cate stiu eu 300V este ulei full sintetic cu ester, iar aceste uleiuri au intervalul de schimb prelungit.
                      Eu vad doua cazuri:
                      - schimb uleiul la 10K sau 1 an in regim de mers normal
                      - schimb uleiul dupa fiecare track-day (asa cum se recomanda)

                      Cred ca este valabil nu numai pentru 300V ci pentru toate, diferenta fiind ca 300V sau alte uleiuri de competitie rezista mai mult la temperaturi inalte/turaii in cazul masinilor de competitie.

                      Oricum, nu ma deranjeaza sa schimb uleiul la 5k Km, atata timp cat stiu ca motorul este protejat.
                      Last edited by kmykze; 30-01-17, 11:36.

                      Comment


                      • #41
                        Nu era rau daca cereai niste sfaturi desi sunt suficiente in aria specifica, despre ce ulei poti folosi asa cum ai procedat cu alte aspecte. Daca citesti fisa tehnica a uleiului pe care l-ai comandat, o sa intelegi de ce nu te incadrezi cu nimic in ce scrie acolo.

                        Comment


                        • #42
                          Salut,
                          Am citit aria uleiurior si am vazut ca multi au folosit 300V, sunt plusuri si minusuri, de asemenea sunt si diferite opinii...
                          Am citit fisa tehnica, dar te rog spune-mi de ce nu este ok acest ulei? Il pot returna/renunta la comanda nu este problema insa te rog explica-mi de ce?

                          Comment


                          • #43
                            kmykze, uleiul e foarte bun, si eu il folosesc cu succes doar ca il schimb la 3-4k km. Daca-l tin mai mult, cand il dau jos curge din motor ca si cum ar fi coca cola. Si nu, masina nu a vazut inca track day.
                            Honda Civic Type-S PLUS Crystal Black Pearl .:. Eibach : Injen : OMP : Skunk2 : Enkei : Ferodo DS2500 : Alpine Type R : Rockford Fosgate .:.
                            Honda S2000 AP1 Championship White .:. KW V2 : OZ : SKUNK2 : K&N : VOLK : Spoon : CUSCO : Mugen : Megan Racing : Goodridge : Ingalls : Powerflex .:.
                            1000 Locuri de vizitat in Romania

                            Comment


                            • #44
                              Multumesc Rares, asta vroiam sa aud, pe cineva care il foloseste
                              Asa cum am mai spus, nu ma deranjeaza sa il schimb la 5K, ma intereseaza beneficiile uleiului pentru motorul meu.

                              Comment


                              • #45
                                Atunci cand il schimbi sa-l intrebi pe mecanic cum i se pare uleiul. Daca e apa, inseamna ca l-ai tinut prea mult.
                                Honda Civic Type-S PLUS Crystal Black Pearl .:. Eibach : Injen : OMP : Skunk2 : Enkei : Ferodo DS2500 : Alpine Type R : Rockford Fosgate .:.
                                Honda S2000 AP1 Championship White .:. KW V2 : OZ : SKUNK2 : K&N : VOLK : Spoon : CUSCO : Mugen : Megan Racing : Goodridge : Ingalls : Powerflex .:.
                                1000 Locuri de vizitat in Romania

                                Comment

                                Working...
                                X