KMYKZE: '08 Honda Accord 2.0 i-VTEC ?/T SSE, Graphite Gray

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    M-am decis
    Brisk Silver DR15YS-9

    Motivele nu le voi insiruii aici insa pentru carcotasi, nu incerc sa cresc puterea motorului, doar sa "aprind" mai eficient amestecul pentru un consum cat mai optim.
    Desigur aceste bujii se vor schimba mai des (aprox 30k KM pentru bujii cu pin-ul de argint) dar pentru 30 de lite + shipping nu e asa un capat de tara.

    Lectura:
    http://www.brisk.biz/catalogues/spark-plugs/silver
    http://www.brisk.biz/catalogues/spar...lter/auto/4107

    Se gasesc in UK peste tot de cumparat.

    Comment


    • #17
      Din ce stiu eu, accordul CL7/CL9 s-a fabricat fizic pana la sf lui 2007, de la inceputul lui 2008 i-a luat locul CUx
      Ce apare 2008 prin VIN e ca ei isi numeroteaza masinile in avans, ca si cum pleaca de la ei mai tarziu din stoc.
      Daca gresesc, sa ma corecteze cineva.

      Comment


      • #18
        Inca ceva pentru delectarea voastra:
        https://www.youtube.com/watch?v=sXEzYvUi_8M

        Cred ca imi schimb parerea ) problema e ca astea au life-time 20k KM....si sunt 10 euro bucata

        Comment


        • #19
          Brisk puneam la jawa .
          Cauta ceva ngk sau denso made in japan dedicat pt masina ta si nu mai face teste.
          sigpic

          Comment


          • #20
            Salut, ai avut ceva experiente neplacute cu Brisk?

            Comment


            • #21
              Pe masina nu folosesc decat ngk. Nu am avut experiente neplacute.dar de ce sa nu pui ceva ce pune toata lumea si e multumita
              sigpic

              Comment


              • #22
                Sunt perfect constient ca NGK este o alegere inteleapta, insa, as vrea sa incerc si BRISK pentru a vedea daca exista vre-o diferenta. Din reclamele lor, acea bujie cu 3 scantei ajuta la detonarea eficienta a mestecului = better mileage.
                Chestia cu bujiile e fix ca si chestia cu filtrul de aer, stock sau K&N

                Comment


                • #23
                  Pt a face misto vroiam sa iti spun intr un post anterior ca bosch fac bujii cu 4 scantei . Iti zic o chestie poate stii poate nu dar e mai buna o bujie clasica cu o singura scantee care o sa fie mai puternica si mai curata.lasa reclamele si consumul redus
                  sigpic

                  Comment


                  • #24
                    M-am uitat pe link, si ce anume vrei sa iti cumperi (Brisk Silver DR15YS-9)sunt bujii special pentru LPG, adica gaz.
                    Dar, daca ai motivele tale sa le utilizezi (adica ai gaz pe masina), go for it, ..si sa ne spui si noua daca sunt OK.
                    Apropo: DR15YS-9 pare ca e o bujie cu o sigura scanteie.

                    Comment


                    • #25
                      Puteai face misto, nu ma supar, imi place sa-mi mai descretesc fruntea din cand in cand ) in plus acesta e un forum, e ca si cum am sta la o bere discutand opiniile fiecaruia, insa daca vi cu afirmatii de genul "e mai buna o bujie clasica cu o singura scantee care o sa fie mai puternica si mai curata" vino si cu argumente. Acele 3 scantei nu sunt concomitente, se aprinde in zona de concentratie maxima de carburant (acea zona avand ce-a mai mica rezistenta electrica). Pe forumurile din afara, mai ales pe cele de motociclism sunt laudate.
                      Intre timp le-am comandat, impreuna cu un filtru aer Jakoparts. Revin cu impresii

                      Comment


                      • #26
                        Asa este LaurB, greseala mea, am dat copy-paste gresit si nu am fost atent, vroiam sa zic Brisk Premium Evo DR15SXC.
                        Intre timp am comandat Premium DR14ZC.

                        Comment


                        • #27
                          - ce ulei folosești? O vascozitate 0w30 tine si cu casa, nu doar nu masina.
                          - drumuri scurte sub 6 km sau cca. 20 min? Las-o mai ușor si pleacă mai repede de acasa. Masina insista sa "petreceți" mai mult timp împreuna in reprize mai lejere.
                          - dimineata, insisti sa încălzesti motorul rece pe loc? 30 sec. sunt suficiente!
                          - turații inainte ca motorul sa ajungă in regim termic? Daca abia aștepți indicatorul de apa, așteaptă si uleiul care se încălzește mai greu.
                          - obișnuiești sa apeși pedala de gas aiurea in trafic bara la bara? Are vreun sens?
                          - schimba filtrul KN cu un MANN original, mai ales in trafic aglomerat si mizerie destula.
                          - EVO Mol 99 mi se pare cea mai prietenoasa in oraș alături de OMV 95.
                          - cu NKG standard si nu am depășit niciodată 13,5l/100 (CB) in oraș dar ce-i drept, daca e roșu la semafor nu dau talpa.
                          - treapta 3 e suficient daca e aglomerat, nu forța mereu kick-down intr-a patra.
                          - jante Alu/tabla însă, cele Alu OE 16" fac diferența.
                          - presiunea in roti o verifici cel putin odata pe luna (fata 2,2 - spate 2,3)?
                          - daca parte din lista e rezolvată ar fi interesant sa folosești un tratament SI-1 de la Redline o data la șase luni. Daca într-adevăr, scade consumul dupa cca 1000 - 3000 km ar fi bine sa cauți un ulei cu mai muți detergenți.
                          - verifica jocul supapelor, tacheții sunt hidraulici.

                          Comment


                          • #28
                            Bun venit și să te bucuri de ea!

                            Filtrul K&N nu are influenţe negative iarna, trebuie doar să te asiguri că e în bună stare, curat. Din experiență, de 9 ani am un astfel de filtru, totul ok.

                            La capitolul bujii, NGK sau Denso, normale sau cu iridiu cel mult. Au mai fost colegi ce s-au jucat cu 3-4 electrozi, au revenit într-un final la cele clasice. Și cel mai important, clasa termică să fie corect aleasă.

                            Diferența majoră de consum totuși cred că vine de la stilul de mers, mai ales venind de pe o mașină diesel, plus altele bine punctate de ThinkerTalkerDoer.
                            -------------------
                            There is no point of having if you can't share.

                            Comment


                            • #29
                              Salutare si multumesc pentru sfaturi.

                              Masina foloseste 0W30, nu sunt genul care sa tureze aiurea masina la stop si nici nu stau 10 min dimineata sa o incalzesc. Stateam la diesel pentru a se incalzii uleiul sa ajunga la turbo insa acum nu este cazul.
                              Am jante de 17", probabil si asta ajuta la cresterea consumului.
                              Am comandat deja filtru de aer. Voi incerca si bujiile Brisk, sunt pentru temp. range al masinii, revin cu pareri cat despre tratament, eu am avut experiente neplacute cu ele si nu vreau sa mai incerc.

                              Sunt de acord, stilul de condus al masinii influenteaza extrem de mult consumul si da, venind de pe Diesel trebuie sa ma obisnuiesc.
                              Deocamdata mi-a scazut consumul la 14-15 in buc, intr-adevar am prins trafic light. Daca reusesc sa tin aceste cifre, eu sunt extrem de multumit.

                              Comment


                              • #30
                                "verifica jocul supapelor, tacheții sunt hidraulici"

                                Tacheti hidraulici pe K20Z2?? Eu stiu ca sunt mecanici cei pentru care se verifica/ajusteaza jocul supapelor, cei hidraulici se schimba cu totul cand sunt uzati.

                                Comment

                                Working...
                                X