Scartait pedala ambreiaj

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Scartait pedala ambreiaj

    Salut, de ceva timp a inceput sa scartaie pedala de ambreiaj, am dat cu wd 40, cu sprey cu vasilina dar nu am reusit sa scap de zgomot.
    Masina a suferit o mica inundatie in septembrie dar apa nu a ajuns mai departe de presuri. Dupa ce am incercat sa usuc cu un foehn pe sub mocheta, a inceput sa se auda sacartaitul. Ma poate ajuta cineva? Am tot cautat pe site dar nu am mai gasit o problema asemanatoare...
    hondatu
    Administrator
    Last edited by hondatu; 19-01-17, 22:42.

  • #2
    Nu ai cautat unde trebuie sau suficient, este o problemă arhicunoscuta la Honda, īncearcă o căutare pe google cu problema ta plus cuvāntul hondafan, te va trimite pe forum unde sigur o sa găsești toate informațiile de care ai nevoie.

    Comment


    • #3
      http://www.hondafan.ro/forum/showthr...it%26%23259%3B
      '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

      Comment


      • #4
        multumesc mult!

        Comment


        • #5
          Ca un mic amanunt, WD40 nu e o solutie. L-am incercat si eu pe vechiul master cylinder la un moment dat. Pe masina mea l-am schimbat cu unul OEM, care a avut in pachet si o vaselina de tip "Rubber Grease", pentru gresare(pana acum, bat in lemn, nu a mai facut figuri - si l-am folosit destul, in regim urban de Bucuresti, la ore de varf). Desi e destul de delicata operatia si ar trebui facuta de cineva care stie ce si cum, ar trebui demontat ansamblul, curatat, gresat si montat la loc, cu reglajele corespunzatoare. De asemenea, mecanismul pedalei in sine are nevoie de niste cordoane de sudura pentru rigidizare (e prins doar cu niste puncte de sudura anemice, deformarea lui fiind o posibila cauza pentru uzura excesiva/prematura a master cylinder).
          Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

          http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

          Comment


          • #6
            Am trecut si eu printr o "mica" inundatie, la mine s a dat si mocheta jos.
            Revenind la master cylinder, se poate reconditiona daca aveti rabdare sa vina piesele cu masina blocata, sau se poate inlocui...eu am ales si l am inlocuit cu piesa updatata.
            De gresat nu stiu ce poti gresa pe acolo... poate ansamblu arc si bucsile din teflon de la ansamblu pedala pentru ca la master cylinder nu ai ce gresa(mi se pare a fi gen presiune ulei facuta de piston inchis in sistem, sa ma corecteze cineva priceput daca gresesc), singura hiba fiind unghiul de apasare al suportului pedalei pe master cylinder.
            '08 Fn1 - Invidia Catback, CAI Injen w hydroshield, Omp front braces, Eibach prokit springs, Ferodo ds2500, Oz ultraleggera w Michelin Ps3, GP kit-front/rear

            Comment


            • #7
              Eu sper ca am avut noroc a trecut o saptamana de cand am dat cu ulei siliconic pe acolo prin zona, si dupa cum simt pedala la picior, si linistea apasatoare...toate astea ma fac sa cred ca o sa fie bine

              Comment


              • #8
                Nu vreau sa te dezamagesc insa temperaturile scazute ajuta mai mult decat solutia. La mine iarna se auzea mai rar. Dupa doua gresari am decis schimbarea. A fost singurul remediu.
                ....

                Comment


                • #9
                  Am dat cu un spray cu vaselina si nu mai scataie.Va multumesc mult!

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by Dan P View Post
                    Nu vreau sa te dezamagesc insa temperaturile scazute ajuta mai mult decat solutia. La mine iarna se auzea mai rar. Dupa doua gresari am decis schimbarea. A fost singurul remediu.
                    Tocmai ca la mine s-a agravat odata cu venirea frigului. Deocamdata sunt multumit de rezultat.

                    Comment


                    • #11
                      Am avut si eu problema asta si soluția finala a fost schimbarea. Gresatul e o soluție provizorie.


                      Sent from my iPad using Tapatalk
                      Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                      Comment

                      Working...
                      X