Probleme microfon Honda CR-V

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Originally posted by jules_k View Post
    Ceva noutati? Ca sunt curios de rezolvare.

    Salut,

    nu mai am noutati. Am facut un test cu o alta masina de la service, una din masinile de test drive, care a avut acelasi comportament, se auzea cu intreruperi. De aici a fost trasa concluzia ca nu prea au ce sa faca, asa fac toate masinile CR-V 2016 si asta e, mi-am luat teapa.
    Cica a fost semnalata problema producatorului Honda Connect si probabil o sa fie la un moment dat un fix (nu imi pot da un ETA), cu toate ca eu nu cred ca este problema software si nici ca toate modelele din 2016 au problema asta. Mi se pare imposibil ca nimeni din Romania sa nu mai fi semnalat problema asta, in conditiile in care, eu cand folosesc HFT-ul sunt rugat sa trec direct pe telefon, nu reuseste nimeni sa ma inteleaga.

    Din pacate legislatia din Romania nu ma protejeaza deloc, daca ai o problema de functionare care nu poate fi rezolvata de service, asta e, nu poti returna masina, nu poti cere banii inapoi, singura sansa este sa nu semnezi procesul verbal de predare primire, dupa aia esti pe cont propriu. Am discutat cu un avocat si la ANPC, in cazul unui process sunt sanse foarte mici sa am castig de cauza, iar de la ANPC, mi-au explicat ca legea X (nu mai stiu ce numar) legata de garantia produselor, nu prea se aplica pentru masini si totul sta in bunavointa dealerului, insa la firmele serioase, problema se rezolva prin bunavointa dealer-ului, cea ce nu este cazul Honda. Momentan, eu am 3 Honde in familie: CRV din 2013, Civic din 2014 si CR-V ul meu din 2016, numai pe masina mea sunt probleme cu microfonul, pe restul merge perfect si am facut muuuulte teste, fiind vorba de masina socrului si a cumnatei mele, am putut testa de multe ori. Am discutat in paralel cu Honda UK si Honda Romania, ambele au avut acelasi comportament, probabil este considerata o problema minora, insa eu am ales o masina mai scumpa, tocmai pentru ca nu vroiam probleme minore, vroiam ca toate functionalitatile pentru care am dat banii sa mearga. Pentru Mazda CX 5 full option aveam oferta cu 8000 Euro mai putin insa am ales CRV full options, pe care am dat 35600 Euro, fara sa am cine stie ce feature in plus, doar pentru calitate. Regret enorm ca nu am ales Mazda, nu o sa mai cumpar Honda in viata mea. Am avut Mazda 3 pentru 7 ani, cumparata tot noua din Romania, nu am avut absolut nicio problema semnalata care sa nu poata fi rezolvata, iar felul in care trateaza Mazda problemele clientilor este cu foarte mult peste Honda, nici nu aveti idee cat de mare este diferenta.
    Momentan, am o masina de 35600 Euro, are ~6 luni vechime, a stat in service cateva zile, am ceva urme pe bord pe unde au umblat sa schimbe diverse (microfon, Honda connect, Antena), in incercarea de a rezolva problema si stau cu castile in urechi pentru a putea folosii skype si telefon in timpul mersului.

    Comment


    • #32
      Mai bine nu intrebam. Imi pare rau sa aud asa ceva. E de doi lei treaba asta. O sa tin un ochi pe forumuri dupa asta. Poate poate.

      Comment


      • #33
        Salut,

        Tot CRV 2017, 1.6 diesel.

        Acceasi problema.

        mi s-a comunicat ca este o problema de fabricatie.

        Update de soft, dar nu a rezolvat nimic.

        Comment


        • #34
          Salut,
          Aceeasi problema, CR-V 2017.10, Executive + Sensing, benzina. La urmatoarea revizie o sa cer update de soft. Va tin la curent.
          '16 Honda Civic Lifestyle 1.8 AT Passion Red Metallic
          Ex: '13 Honda CRV Lifestyle 2.0 M/T Passion Red Metallic
          '07 Skoda Octavia Elegance 1.9 TDi MT Silver Metallic
          '04 VW Polo Comfortline 1.4 MT Silver Metallic

          Comment

          Working...
          X