Probleme microfon Honda CR-V

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Probleme microfon Honda CR-V

    Salut,

    am si eu o intrebare pentru colegii cu CRV 2015-2016, eventual si cu sensing.
    Eu am CRV 2016 Executive + Sensing de aproximativ 3 luni si am o problema minora, care insa ma streseaza foarte tare. Atunci cand folosesc sistemul de bluetooth al masinii pentru telefon, cei cu care vorbesc imi spun ca sunt momente cand nu reusesc sa inteleaga nimic din ce spun, se aude cu intreruperi, un fel de interferenta. Cei de la service-ul Honda Nord au incercat sa schimbe microfonul, consola de navigatie, au verificat firele si totul pare ok.

    Mai are cineva problema asta, s-au plans vreodata persoanele cu care vorbiti la telefon ca nu reusesc sa va inteleaga?

    Multumesc frumos,
    Mihai

  • #2
    Ai incercat cu alte telefoane? La mine se aude perfect aparent.

    Comment


    • #3
      Da, am incercat cu IPhone, Android, telefonul celor de la service, au inlocuit microfonul, navigatia .. etc. la fel, este exact aceasi problema.

      Comment


      • #4
        Asha... credeam ca-s singurul cu problema asta. Si io tot cu Sensing si tot asa, nu am incercat cu altceva in afara de iphone 6,6s plus si 7plus dar interlocutorii se plang cateodata ca nu inteleg nimic din ce vorbesc. N-am fost la service deoarece am senzatia ca pentru probleme mici de garantie ma trombonesc si ma amana si mai bine mai vorbim, mai vedem etc. In ultima vreme totusi, cu 7 plus parca nu am mai avut probleme dar nici nu l-am mai folosit prea mult pe hf. Dar parca mai zisese un coleg ceva, parca gasise si un fix dar trebuie sa dau de threadul respectiv. O sa monitorizez atent de acum incolo, vorba unui bou contemporan.

        Comment


        • #5
          La mine merge perfect...
          Ati incercat sa intrati in meniul de la computer sa vedeti setarile? Poate e pe acolo ceva.
          Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
          Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
          Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

          Comment


          • #6
            Daca vorbim doar de Iphone incercati sa dati disable la Siri. Am citit pe xda chestia sta si se pare ca pentru unii a functionat.

            Comment


            • #7
              Stiu de problema cu Siri, a fost prima setare dazactivata.
              Beleaua e ca pe mine ma deranjeaza extrem de mult aceasta problema, am de luat diverse apeluri din masina si echipament bluetooth integrat in bord a fost unul din criteriile de alegere a noi masini, cu toate ca mai toate marcile ofera acum asta, dar faptul ca la o masina de 35500 Euro am problema asta si mai mult, nu se poate rezolva in 3 luni, ma deranjeaza la culme. Pacat ca masina este senzationala din toate punctele de vedere.
              Drept urmare am solicitat inlocuirea masinii, legea spune ca daca o problema de functionare acoperita de garantie nu se poate rezolva intr-un timp rezonabil, am dreptul sa solicit returnarea banilor sau inlocuirea produsului. Sunt curios acum de profesionalismul Honda Romania, cum anume vor trata situatia.

              Comment


              • #8
                Cred ca e mai simpla inlocuirea telefonului decat a masinii
                '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                sigpic

                Comment


                • #9
                  Originally posted by Ciurica View Post
                  Stiu de problema cu Siri, a fost prima setare dazactivata.
                  Beleaua e ca pe mine ma deranjeaza extrem de mult aceasta problema, am de luat diverse apeluri din masina si echipament bluetooth integrat in bord a fost unul din criteriile de alegere a noi masini, cu toate ca mai toate marcile ofera acum asta, dar faptul ca la o masina de 35500 Euro am problema asta si mai mult, nu se poate rezolva in 3 luni, ma deranjeaza la culme. Pacat ca masina este senzationala din toate punctele de vedere.
                  Drept urmare am solicitat inlocuirea masinii, legea spune ca daca o problema de functionare acoperita de garantie nu se poate rezolva intr-un timp rezonabil, am dreptul sa solicit returnarea banilor sau inlocuirea produsului. Sunt curios acum de profesionalismul Honda Romania, cum anume vor trata situatia.
                  Īn cel mai fericit caz, dacă se constată că nu telefonul e de vină, trebuie īnlocuit microfonul care are integrat și procesorul de sunet. Să schimbe mașina pentru asta mi s-ar părea hilar.
                  I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                  My cars:

                  '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                  '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                  '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                  '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                  EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                  EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                  EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                  EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                  EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                  EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by KMR View Post
                    Īn cel mai fericit caz, dacă se constată că nu telefonul e de vină, trebuie īnlocuit microfonul care are integrat și procesorul de sunet. Să schimbe mașina pentru asta mi s-ar părea hilar.
                    Pai, a fost inlocuit microfonul de 4 ori, a fost inlocuit toata consola cu display-ul de navigatie o data, au fost verificate toate firele care leaga microfonul de consola. Telefoane, au fost verificate foarte multe, inclusiv cu telefoanele celor din service se intampla. Masina a stat foarte mult in service in cele 3 luni de viata, doar pentru problema asta. Problema nu s-a reprodus pe alta masina, banuiala curenta este ca echipamentul bluetooth interfereaza cu ceva din cand in cand, devenind inutilizabil, operatie nereproductibila pe alte masini.
                    Last edited by Ciurica; 19-01-17, 13:00.

                    Comment


                    • #11
                      Mda, ciudat
                      I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                      My cars:

                      '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                      '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                      '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                      '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                      EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                      EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                      EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                      EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                      EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                      EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                      Comment


                      • #12
                        Da, pare a fi vorba de o interferenta, cel mai probabil din alimentare, greu de crezut sa fie pe legatura radio bluetooth. Firele de masa sunt toate ok, alte echipamente de sunet (sistemul audio) fac probleme?
                        '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                        Comment


                        • #13
                          mi s-a intamplat si mie de curand, am dat vina pe temperaturile de afara. deocamdata si-a revenit. ciudat e ca e prima oara cand face asa, 4 ani nu am avut probleme.
                          civic 2.2 5D FK3
                          CR-V 2.2 AT RE6

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by Xander View Post
                            Da, pare a fi vorba de o interferenta, cel mai probabil din alimentare, greu de crezut sa fie pe legatura radio bluetooth. Firele de masa sunt toate ok, alte echipamente de sunet (sistemul audio) fac probleme?
                            Sistemul audio pare sa mearga ok, chiar daca fac streaming de muzica pe bluetooth dupa telefon, merge ok.
                            Problema apare la cei cu care vorbesc, chiar daca apelul se face prin GSM sau prin Skype, pe mine Skype-ul ma doare cel mai tare, sunt nevoit sa particip la anumite meetinguri pe Skype iar cei cu care vorbesc se enerveaza incercand sa ma inteleaga si sunt nevoit sa opresc si sa folosesc direct telefonul sau sa revin la ce faceam cu masina veche sa stau cu casti legate direct la telefon.

                            Deci da, pare o problema de interferenta, insa este ciudat ca nu afecteaza si calitatea audio la streaming de muzica (Telefon -> Masina) nu cred ca aparea doar intr-un sens. Cei de la service, au descoperit un pattern cum ca se reproduce problema doar in anumite zone, ei identificasera anumite zone in Bucuresti, in jurul serviceu-lui unde se intampla, cu toate ca eu cred ca a fost doar o intamplare.
                            Mai consider o posibila cauze, multitudinea de senzori, radare din echiparea de Sensing, de asta am deschis discutia asta aici, ma interesa experienta celor cu Sensing. Altfel, pe alte forumuri din UK si US sunt multi care au raportat aceasta problema, insa la majoritatea s-a rezolvat cu schimbarea microfonului, probabil a fost alta problema ori am nimerit eu 4 microfoane defecte. Inclusiv Honda a recunoscut ca au o problema si in US, am mutat microfonul langa display si nu mai este pe plafon langa oglinzi:

                            http://oemdtc.com/17243/hfl-micropho...015-honda-cr-v

                            Este vorba de modelul 2015 US, care este aproape identic cu 2015 EU, inclusiv 2016 EU.

                            Comment


                            • #15
                              Eu nu cred că au schimbat 4 microfoane. Nu cred. Ai idee cāt costă un microfon?
                              I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                              My cars:

                              '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                              '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                              '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                              '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                              EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                              EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                              EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                              EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                              EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                              EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                              Comment

                              Working...
                              X