ADRIANPAB: “16 Honda Civic 4D 1.8 i-VTEC, ES M/T Crystal Black Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ADRIANPAB: “16 Honda Civic 4D 1.8 i-VTEC, ES M/T Crystal Black Pearl

    Salutare tuturor si bine v-am gasit! Ce-i drept, a durat cam doua saptamani pana mi s-a activat contul dar acum e totul ok (multumesc @ticker)!

    Am citit destul pe forum pe aici despre masina si m-am lamurit cu ce intrebari aveam asa ca vreau doar sa va fac cunostinta cu masina mea HONDA CIVIC 4D 1.8 I-VTEC ES M/T, culoare Crystal Black Pearl, an fabricatie 2016, luata de la ASKO la un pret super! Masina am ridicat-o pe data de 23.12.2016, numai bine sa o consider cadou de Craciun !

    Acum am aproape 1.000 de km si trebuie sa ajung cu ea la Asko pentru verificarea uzuala de 1.000 KM si rezolvarea unei mici probleme legata de geometrie - masina sta perfect pe drum dar volanul un pic spre stanga. Cam ciudat nu?

    Mi-am luat si niste led-uri pentru a schimba becurile de la pozitie si o sa ii rog pe cei de la service sa faca operatia - nu imi place deloc cum se vad cele cu care a venit masina, mai ales in combinatie cu xenon-ul, sunt prea galbene!

    Va atasez si niste poze cu ea si astept impresii
    Attached Files
    hondatu
    Administrator
    Last edited by hondatu; 12-01-17, 14:26.

  • #2
    S-o porti sanatos si sa te bucuri de ea!
    Foarte frumoasa!

    Comment


    • #3
      Frumoasă, la mulți km fără probleme.

      Trimis de pe al meu SM-G361F folosind Tapatalk

      Comment


      • #4
        Foarte drăguța, in poze are o nuanță albastra si la mine volanul sta puțin rotit, sunt curios ce-ți spun cei de la Asko. La cāt mai mulți km liniștiti și veseli!
        '10 CR-Z 1.5 i-VTEC IMA
        Ex: '15 Civic 4D 1.8 i-VTEC

        Comment


        • #5
          Sa ai noroc de ea!

          Ai testat inclinarea volanului si pe contrasens? Asta ca sa excludem inclinatia drumului ca factor?
          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

          sigpic

          Comment


          • #6
            Originally posted by ticker View Post
            Sa ai noroc de ea!

            Ai testat inclinarea volanului si pe contrasens? Asta ca sa excludem inclinatia drumului ca factor?
            Salut! Multumesc de urari.

            Legat de volan am testat... e clar de la geometrie - daca tin volanul in pozitie normala ma duc direct in sant si cu inclinatie spre stanga a drumului! Dar e ok, nu o consider o problema asa mare si sper ca asta sa fie singura problema a masinii pentru multi ani de acum in colo!
            Attached Files

            Comment


            • #7
              Acum ca ai pus poza, da, e destul de mare unghiul.

              Era problema asta si la 5D-urile de generatia mea - tin minte discutii de prin 2008-2009.
              Dar da, verificat presiuni si apoi facuta geometrie... tot la Asko pe banii lor pt ca mi se pare clar o problema de pregatire pt livrare.
              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

              sigpic

              Comment


              • #8
                Originally posted by ticker View Post
                Acum ca ai pus poza, da, e destul de mare unghiul.

                Era problema asta si la 5D-urile de generatia mea - tin minte discutii de prin 2008-2009.
                Dar da, verificat presiuni si apoi facuta geometrie... tot la Asko pe banii lor pt ca mi se pare clar o problema de pregatire pt livrare.
                Da... cam asta e singura mea nemulțumire, ca e clar ca nu au făcut pregătirea de livrare cum trebuie, cred ca multe au fost doar bifate, dar nu vreau sa acuz... aaa, mai am și un punct de vopsea sarita Click image for larger version

Name:	20161223_143311.jpg
Views:	1
Size:	23.4 KB
ID:	723380

                Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk
                AdrianPAB
                Member
                Last edited by AdrianPAB; 12-01-17, 21:13.

                Comment


                • #9
                  ADRIANPAB: “16 Honda Civic 4D 1.8 i-VTEC, ES M/T Crystal Black Pearl

                  Cu vopseaua te vei obișnui. Toată lumea zice ca lacul e foarte subțire. Și are dreptate. Sfatul meu: stai cāt mai departe de 'aruncătoarele' de pietre aka mașini de mare tonaj care merg (cu viteza) in fata ta...
                  benjk
                  Senior Member
                  Last edited by benjk; 12-01-17, 21:00.
                  '10 CR-Z 1.5 i-VTEC IMA
                  Ex: '15 Civic 4D 1.8 i-VTEC

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by benjk View Post
                    Cu vopseaua te vei obișnui. Toată lumea zice ca lacul e foarte subțire. Și are dreptate. Sfatul meu: stai cāt mai departe de 'aruncătoarele' de pietre aka mașini de mare tonaj care merg (cu viteza) in fata ta...
                    Ma obișnuiesc, dar asta asa era de cānd am ridicat mașina. E pe bara, deci pe plastic asa ca nu ma deranjează și nu ma īngrijorează ca nu ruginește.

                    Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk

                    Comment


                    • #11
                      LE: pana acum am făcut asa:
                      - Am īncălțat-o cu anvelope iarna Michelin Alpin 5 pe care le-am luat la super preț de la Asko - 1.450 lei cu montaj inclus;
                      - am cumpărat covorase de cauciuc dedicate aftermarket de aici http://www.auto100.ro/auto-covorase-...gum_46757.html - se potrivesc aproape perfect și băieții sunt seriosi;
                      - am luat tavita pentru portbagaj http://www.auto100.ro/auto-tavite-po...dan_14926.html - se potrivește perfect;
                      - am luat o cutie de depozitare diverse īn portbagaj de aici https://www.autolux.ro/geanta-organi...m-bit-126721/;
                      - am luat leduri sa schimb becurile de poziție, ma enervează lumina galbena http://www.auto100.ro/auto-leduri_30...smd_47679.html.

                      Sper ca va ajuta dacă aveți nevoie de cele de mai sus.

                      Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk

                      Comment


                      • #12
                        Să o conduci cu plăcere!

                        Anvelopele Michelin Alpin 5 bănuiesc că pe 16" au fost la un așa preț...

                        sent with the speed of light

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by scarr View Post
                          Să o conduci cu plăcere!

                          Anvelopele Michelin Alpin 5 bănuiesc că pe 16" au fost la un așa preț...

                          sent with the speed of light
                          Da, pe 16.
                          Mulțumesc!

                          Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk

                          Comment


                          • #14
                            Salutare,
                            S-o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea.
                            Mister, nu-i pune cine stie ce panarame de led-uri chinezesti acolo, pentru ca dupa aia te vei chinui tot tu sa le schimbi cand incep sa palpaie sau sa se stinga.
                            In plus accesul la ele nu e tocmai facil.
                            Si eu mi-am comandat initial mai multe panarame de-astea chinezesti, si acuma dorm prin portbagaj pe undeva...
                            Ia-ti ceva calumea, sa le pui acolo si sa uiti de ele: http://osram-partner.aspad.ro/set-2-...-131989.p.html

                            P.S. ce ai dat tu acolo in link nu ti se potriveste! La DRL/Pozitii nu ai W5W, ai W21/5W ! Vezi, si in carte scrie...

                            Comment


                            • #15
                              Becurile astea de la Osram sunt bune pt DRL?
                              Daca da, mi le iau de indata ce scapam de zapada.

                              Comment

                              Working...
                              X