ANDREIENEA: '11 Honda CR-V 2.2 i-DTEC M/T Executive, Alabaster Silver

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    https://www.compari.ro/anvelope-c361...02h-p39085826/ . Astea le folosesc numai pentru iarnă asa ca imi pot permite sa le recomand...dpmdv foarte bune si la zapada si la gheata.
    https://www.compari.ro/anvelope-c361...243596/?sgst=1 . Acestea pentru vara . Pe sosea sunt cam zgomotoase, dar pentru noroi, nisip, teren accidentat iși fac treaba cu brio.
    Folosesc aceste anvelope de ceva timp pe 2 randuri de jante, si inca isi fac treaba cu succes.
    Sa nu uitam ca Honda CRV nu e un 4x4 ..e un AWD . Dacă fortam nota imediat se subțiază buzunarul...
    Am masina de 11 ani și la inceput am cam cerut ce nu poate si a cam costat..deci atentie mare.
    Succes....
    Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

    Comment


    • #62
      Salutare!!

      Astazi am mers pe un drum de tara mai mult, iar cum rabdare nu prea am avut, am intrat prin multe balti unele cu viteza, altele nu.
      Imediat cum am ajuns la asfalt am observat ca imi patineaza ambreiajul doar in treapta 3 si 4 - imediat dupa 2000rpm pana pe la 2300rpm ....

      Dupa aproximativ 2 ore, "patinajul a scazut semnificativ" ... Sunt ff atent la turometru sa vad cand urca putin in gol...

      E posibil de la apa? Sa fi intrat pe undeva? Sau sa ma pregatesc de un ambreiaj? Daca ar fi ambreiajul, nu ar trebui sa patineze mereu la fel?

      Comment


      • #63
        In principiu, pana la grupul motor-cutie, ar mai fi si un scut motor, dar daca ai cufindat-o complet (si incet) in vreo balta mai adanca ar fi putut patrunde ceva apa (si noroi).

        Dar din ce povestesti, nu pare a a ficazul.

        Asa ca mai testeaza (clasic) in mers usor intr-a IV-a sau a V-a la 2000 rot/min si incearca un kickdown. Daca tot patineaza, adica turatia motorului urca repede, dar masina ramane in cam acelasi regim de mers, service+ambreiaj+deranj, tot tacamul, zic eu....!
        O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

        Comment


        • #64
          Am tot testat asta... Nu am scufundat masina..doar balti mari..incat se stropea masina pana pe plafon..

          Doar in treapta 3 si 4 am vazut eu ca patina.. in treapta 5/6 deloc.

          Abia astept ziua de maine...daca e apa ar trebui sa se usuce..

          Masina are acum 130mii km... Ar trebui sa ma interesez unde gasesc volanta si kit la cel mai bun pret...

          Comment


          • #65
            Am patit si eu asa la fosta dupa o balaceala. A 2-a zi si urmatorii 20k km n-a mai patinat, oricum cand am vazut ca patineaza n-am fortat sa nu-i fac mai mult rau.

            Eu zic ca n-are nimic.
            Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
            Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

            Comment


            • #66
              pare a fi celebra problema cu sistemu de compensare a uzurii ambreiajului, desi ala s-a manifestat la i-ctdi, vad ca tu ai i-dtec, cred ca ambreiajul e diferit:

              http://www.hondafan.ro/forum/showthr...+%2Bcompensare
              civic 2.2 5D FK3
              CR-V 2.2 AT RE6

              Comment


              • #67
                Da...patineaza si azi. nu e de la apa.
                Nu stiu daca e de la disc sau sistemul de compensare, (masina are 130mii acum). Poate a ajutat si softul putin, insa sper ca dupa ce il schimb, sa tina inca pe atat. (softul e stage 1, facut la completechip, deci am incredere ca e facut bine).

                Voi da comanda pe coxmotorparts.co.uk ca e mult mai ieftin. Aftermarket nu este pentru i-dtec, iar pe original e peste 2000lei. Acolo ies undeva la 1250 cu tot cu transport. (fara volanta).

                Masina nu trepideaza la plecare de pe loc, asa ca, incerc sa pastrez volanta asta deocamdata. (e destul de scumpa).

                Comment


                • #68
                  Astazi mi-a ajuns kitul de ambreiaj si uleiul pentru cutie din anglia. Chiar acum cateva minute, pe drum spre service, (am vrut sa o las pentru maine) / am vazut ca nu mai patineaza.
                  Am luat-o la fugarit 30-40km pe langa oras, numai frana si accelerare, asa am tinut-o, si fix in zona 2000-2500 ... o acceleram in continuu. Nimic! NU MAI PATINEAZA.

                  Care ar fi explicatia? S-a incalzit afara? ) S-a asezat placa de presiune mai bine? .... Nici nu as mai schimba ambreiajul. Raman cu piesele pana cand va fi sa fie. Oricum la 130mii odata si odata trebuie schimbat kitul ... Daca ar mai tine un an, cumpar si volanta noua..
                  Pana la urma.. Poate fi de la apa? Ar sta apa acolo cateva zile? De cufundat nu, insa am intrat cu viteaza in multe balti adanci.

                  Nu mai inteleg masina... Nu ramane decat sa mai merg cu ea asa pana incepe din nou.

                  Comment


                  • #69
                    Cred ca ai intrat intr-o zodie buna...!
                    Daca merge, las-o asa si vezi ce se mai intampla.
                    O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                    Comment


                    • #70
                      Originally posted by AndreiENEA View Post
                      Poate fi de la apa? Ar sta apa acolo cateva zile? De cufundat nu, insa am intrat cu viteaza in multe balti adanci.

                      Nu mai inteleg masina... Nu ramane decat sa mai merg cu ea asa pana incepe din nou.
                      Poate a intrat apa cu noroi si atat i-a trebuit noroiului sa plece de acolo. oricum intratul cu viteza in balti este dezastru, intra pe sub si pe la cabluri apa, face multe nasoale, si totul e legat de hazard. Daca mergem incet si cu grija pierdem poate un sfert de ora dar si ne lipsim de multe multe probleme.
                      Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                      Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                      Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                      Comment


                      • #71
                        Frumoasa masina, sa o stapanesti sanatos!

                        Comment


                        • #72
                          Mersi MirceaG!

                          Cerevelu... greu de ghicit fenomenul. Am mai mers inca 100km in seara asta. (Am fost la parinti la tara) ... nimic. Nu mai patineaza deloc...
                          Noroiul zgaria tot pe acolo..nu cred sa fi intrat da cine mai stie.. Eu nu stiu exact cum arata cutia si ce orificii are.
                          Cert e ca am un kit nou de ambreiaj, pe care il voi pastra pana va patina din nou.

                          Si nu ma grabeam de mergeam tare prin balti... .. Doar asa de fun... Am mai avut eu “iesiri” ba reusite ba mai putin reusite... (zapada/noroi - in postarile anterioare) ...

                          131mii km a facut masina azi. Mega multumit! Se comporta excelent.
                          (39 mii de km de cand o am eu de la inceputul anului -> nu puteam sa fac o alegere mai buna)
                          AndreiENEA
                          Member
                          Last edited by AndreiENEA; 03-11-17, 11:21.

                          Comment


                          • #73
                            poate chiar a fost o problema de uzura a ambreajului. Poate chiar atat de simplu a fost

                            Comment


                            • #74
                              Pai si nu trebuia sa patineze in continuare?
                              S-a reparat singur?

                              Comment


                              • #75
                                Mergi asa pana te lasa in drum.

                                Comment

                                Working...
                                X