ANDREIENEA: '11 Honda CR-V 2.2 i-DTEC M/T Executive, Alabaster Silver

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    exact... de ce nu e bun? Scrie la specificatii ca e conform toyota/honda etc... 0w30 ..
    Si daca nu e bun, care altul? (in afara de castrol si ulei original honda)

    Comment


    • #32
      La 110km/h - consum instant 5-6%.
      La 120km/h (testat cu si fara tempomat) imi arata consum peste 9-10% instant... (testat si in zile diferite, in conditii diferite de vant... DOAR pe drum drept)

      E in regula? Asa e si la voi? (cei cu 2.2 i-dtec manual).
      Influienteaza filtrul de particule cumva? Poate fi partial infundat si sa "traga" din greu?
      In exterior la drumuri scurte de 60-70km am consum 7.7 cu mers pana in 120km/h...

      Nu e cam mare diferenta de consum intre 110km/h si 120km/h ?

      Pe viitor vreau sa ii fac dpf off (uneori vad cum creste consumul chiar si la relanti ...probabil regenerarea) + cativa caluti in plus.
      Este in iasi un baiat, are si stand dyno... Pe honda accord cu acelasi motor a ajuns la 197cp.

      Comment


      • #33
        E ok consumul, daca tii cont si de temperaturile mici. cand se mai incalzeste o sa mai scada putin. eu daca merg cu pana in 120 km/h si cu depasiri, la temperaturi 10-20 grade, scot 7,5%.
        Legat de ulei, iti recomand Eneos Sustina 5W30; eu il folosesc de aprox 2 ani si sunt multumit de el. Facut si imbuteliat in Japonia. restul de filtre iau Mahle, Bosch.
        "Singurul lucru necesar pentru ca raul sa triumfe este ca oamenii buni sa nu faca nimic" - Edmund Burke

        Comment


        • #34
          Inca nu sunt destul de matur incat sa am un suv doar de mers pe strada... Astazi ne-am distrat putin.
          Era un camp prea neted de zapada si mi-a facut cu ochiul .

          Incepe sa imi placa din ce in ce mai mult masinuta asta.. (si nu din cauza mersului pe camp... asta a fost asa.. o mica escapada).

          AndreiENEA
          Member
          Last edited by AndreiENEA; 09-02-17, 23:44.

          Comment


          • #35
            Asa omori diferentialul spate. Masina asta nu este pentru asa ceva.

            Comment


            • #36
              Nu am luat-o pt asa ceva, insa daca se strica chiar asa usor, schimb diferentialul... Insa nu cred. Alor ce merg prin noroaie si offroad nu li se mai strica?

              Vreau sa traiesc fericit, fara sa ma tot gandesc...nu fa aia ca se strica, nu fa aia ca nu e bine...
              AndreiENEA
              Member
              Last edited by AndreiENEA; 10-02-17, 07:52.

              Comment


              • #37
                Te-ai dat cu VSA off?
                I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                My cars:

                '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                Comment


                • #38
                  vsa off - cu vsa on nu mergea

                  Comment


                  • #39
                    Originally posted by stmihCRV View Post
                    E ok consumul, daca tii cont si de temperaturile mici. cand se mai incalzeste o sa mai scada putin. eu daca merg cu pana in 120 km/h si cu depasiri, la temperaturi 10-20 grade, scot 7,5%.
                    Legat de ulei, iti recomand Eneos Sustina 5W30; eu il folosesc de aprox 2 ani si sunt multumit de el. Facut si imbuteliat in Japonia. restul de filtre iau Mahle, Bosch.
                    am consum 8.3 doar in Bucuresti pana s dea frigul (adica erau + 4 grade minim) de la plin la plin. 11 % cat a fost zapada si ger decembrie - ianuarie , dar mergea degeaba foarte mult pe loc, cel putin o ora jumate pe zii adunat.

                    acum la ultimul plin imi iese 9.7 , dar nu am mai lasat-o pe loc asa mult si nu merg nici incet prin oras.

                    afara nu a luat niciodata peste 7 , pe ceata la 100-110 am 5 . Alergata , minim 120 , media 140 , depasiri pana in 180 si tinuta ceva acolo (asta acum iarna Bucuresti Pitesti) + un drum de 20 km cu 8-100 maxim ,consum 6.4 la intrare in Bucuresti (total 120 km, 60 km dus si 60 intors)

                    Cred ca conteaza si de la masina la masina consumul, cum a mers fiecare cu ea si cum au facut schimburile, sau cum au intretinut masina. Cu un diesel trebuie s mergi mai turat tot timpul, daca e obisnuita mai puturoasa si pe urma o iei mai agresiv, consuma mai mult ca una care e obisnuita mai sportiv.

                    In Bucuresti masina mea nu prea vede viteza 4 !!! la 70-80 merg cu a 3 a si am sub 3000 ture (cred)

                    Cel putin a mea se lipeste de asfalt pe autostrada , iar de la 120 la 185 trage neasteptat de bine si constant , nu stiu cat merge maxim ca nu am avut unde sa-i dau . roti 17 225 65 suspensie sport, cip stagiu 2 180 cai , cuplu 420 , dpf scos (Nu am testat pe dyno si nici nu ma intereseaza sa verific) , vad ca a venit cu roti pe 19 245 45 din fabrica (asa apare in acte) si deja ma uit dupa jante pe 19 )
                    Attached Files

                    Comment


                    • #40
                      Originally posted by AndreiENEA View Post
                      Nu am luat-o pt asa ceva, insa daca se strica chiar asa usor, schimb diferentialul... Insa nu cred. Alor ce merg prin noroaie si offroad nu li se mai strica?

                      Vreau sa traiesc fericit, fara sa ma tot gandesc...nu fa aia ca se strica, nu fa aia ca nu e bine...
                      Diferenta fata de un 4x4 adevarat este ca diferentialul tau mai are si un fel de ambreiaj si nu ii trebuie foarte mult sa faci varza discurile.

                      Comment


                      • #41
                        Astazi am iesit pe un deal la plimbare cu honditza.
                        Incepe sa-mi para rau ca se termina iarna...


                        Comment


                        • #42
                          superbe imagini. Felicitari!
                          Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                          Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                          Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                          Comment


                          • #43
                            Ai surprins imagini frumoase. Felicitari!

                            Comment


                            • #44
                              Astazi am avut si prima aventura nereusita .
                              Am iesit putin de pe sosea sa vad cum se descurca in noroi, am vazut o balta luuuuunga si am zis sa vedem... Eh... Prea adanc si moale pamantul. Nici cu vsa on/off n-am reusit sa fac nimic. Era pe burta.
                              Am iesit tras de cineva.

                              Azi am aflat totusi ca are niste limite. Nu e pentru asa ceva. Nu e tanc.

                              In poze nu pare cine stie ce, nu pare grav insa abia mi-am scos papucul din noroi cand m-am dat jos din masina...Asa de moale era.

                              Comment


                              • #45
                                Da, nasol. Nici nu stiu ce masina ar fi iesit singura din clisa aia. Din cauza asta au pierdut nemtii razboiul. Genul clasic de intamplare din care invatam unde sa ne si unde sa nu ne bagam. Foarte instructiv.
                                Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                                Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                                Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                                Comment

                                Working...
                                X