ANDREIENEA: '11 Honda CR-V 2.2 i-DTEC M/T Executive, Alabaster Silver

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Va fi interesantă spălarea pe sub șasiu și înjurăturile mecanicilor. La o chestie oarecum asemănătoare a unui amic cu Bentley, i-au luat 5.000 ( cinci mii Eur) Eur la service în Austria pentru curățarea caroseriei și i-au zis că data viitoare nu-l mai primesc dacă mai vine cu mașina plină de nămol pe sub ea . În cazul lui, strada pe care stătea era neasfaltată iar când ploua se făcea cam la fel.
    I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
    My cars:

    '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
    '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
    '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
    '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
    EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
    EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
    EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
    EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
    EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
    EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

    Comment


    • #47
      Honda in Germania are in oferta spalarea normala, aia pe care o face orice spalator interior-exterior-portbagaj in Romania cu doar 120 euro. In fiecare primavara primesc acasa oferta speciala.

      Comment


      • #48
        @andrei
        ai fost foarte optimist sa te bagi in locul acela. mai ales cu anvelopele alea.
        noroiul e cel mai periculos. am ramas cu patrolul in namol si era mult mai pregatit dar fara gume de namol; a doua zi cu gume de mud am trecut prin toate namoalele fara problema

        Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
        "Ethics. That's always so inconvenient."
        Cal Lightman

        Comment


        • #49
          Da... Am fost optimist rau )
          Venind de pe passat am crezut ca am nu stiu ce tanc... Ei nu.
          Am facut-o si pe asta, bine ca am avut un prieten pe aproape sa ma traga si gata.. Oricum nu mi-am luat cr-v sa merg prin noroi, insa curiozitatea ....

          Comment


          • #50
            Originally posted by AndreiENEA View Post
            Astazi am avut si prima aventura nereusita .
            Am iesit putin de pe sosea sa vad cum se descurca in noroi, am vazut o balta luuuuunga si am zis sa vedem... Eh... Prea adanc si moale pamantul. Nici cu vsa on/off n-am reusit sa fac nimic. Era pe burta.
            Am iesit tras de cineva.
            Este o vorba: cu cat e mai bun jeep-ul, cu atat mai departe vei alerga dupa tractor!!!
            Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

            … Jazz do it ...

            Comment


            • #51
              Nu e vorba de masina, e vorba de anvelope. Daca aveai niste AT/MT pe ea, nu erau probleme. Asa aveam eu pe fostul Duster, si treceam prin noroaie de genul ala fara sa mai cuplez 4x4.


              Sent from my iPhone using Tapatalk

              Comment


              • #52
                Originally posted by huskyuk View Post
                Nu e vorba de masina, e vorba de anvelope. Daca aveai niste AT/MT pe ea, nu erau probleme. Asa aveam eu pe fostul Duster, si treceam prin noroaie de genul ala fara sa mai cuplez 4x4.


                Sent from my iPhone using Tapatalk
                Duster-ul are cateva avantaje in fata CRV-ului, in astfel de situatii:
                - masa mai redusa,
                - anvelope usor mai inguste,
                - tractiune net superioara.
                O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                Comment


                • #53
                  Va salut. Prima problema la crv .
                  Un senzor de parcare de pe fata suna continuu. I am dat usor cu pumnul si si a revenit pt cateva zile. Acum iar..
                  Vopseaua de pe senzor nu mai e dreapta, parca s-a "zbarcit".

                  Trebuie altul? E scump? Sau suna de la vopseaua aia iesita in relief de pe el.

                  Edit.
                  I-am dat iarasi usor cu pumnul si iar merge. E posibil sa fi intrat apa pe langa garnitura aia sau e pe gata senzorul ?
                  AndreiENEA
                  Member
                  Last edited by AndreiENEA; 16-03-17, 10:53.

                  Comment


                  • #54
                    Update

                    Masina a primit soft si dpf off - (la completechip iasi). - (filtrul intra des in regenerare desi nu s-a aprins nici un led nimic - mi-am dat seama doar vazand cum creste drastic consumul instant - dupa ce a fost dat jos am constatat ca nu mai avea multa viata).

                    Imediat dupa am avut un drum iasi-bucuresti-iasi iar consumul a fost de 6.3 (si pe bord si la pompa).
                    Aproximativ 250-300km am mers la consum 60km/h localitate si 100km/h in exterior, iar consumul era 5.6 (exact cat e dat de producator in exterior) insa n-am avut rabdare sa merg asa tot drumul.
                    (consumul a mai crescut si cu venirea noptii cand am simtit cum vantul opunea mai multa rezistenta)

                    Nu stiu daca filtrul de particule sau softul a influientat asta, dar am vazut o scadere considerabila a consumului.
                    Masina trage mult mai bine dupa 2000 si ceva de ture.

                    Urmeaza sa o punem si pe dyno la bucuresti (la iasi nu are pentru 4x4). Oricum foarte multumit. Fara fum, fara smuncituri, masina merge asa cum trebuie.
                    Am acceptat soft fara dyno momentan pentru ca am mare incredere in Dragos. I-am spus ca nu vreau sa fie dusa la limita maxima. (mi-a aratat o fisa dyno de pe accord 2.2 i-dtec - 197cp - 430nm).

                    Comment


                    • #55
                      Ai scapat de o problema ce afecteaza fiabilitatea motorului Honda. Saptamana trecuta am auzit de primul motor Honda diesel distrus din cauza filtrului de particule.
                      Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                      Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                      ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                      ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                      Comment


                      • #56
                        Salutare !

                        Aveti idee cum gasesc astfel de anvelope de iarna? Chiar daca pe asfalt vor face galagie, vreau ca prin zapada sa merg bine .
                        Cum se numesc, ca model, ca nu gasesc ceva concret pe net .

                        Si... ar fi asa ceva pentru jantele de 17"?
                        multumesc


                        Comment


                        • #57
                          https://www.bfgoodrichtires.com/tire...errain-t-a-ko2

                          Găsești multe d-astea.
                          I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                          My cars:

                          '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                          '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                          '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                          '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                          EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                          EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                          EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                          EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                          EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                          EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                          Comment


                          • #58
                            Iti iei 2 seturi de anvelope, unele de strada si unele pentru iesiri
                            Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                            Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                            Comment


                            • #59
                              Asa as vrea. un set de vara, normale, si alea de iarna sa fie mai smechere .. (nu 2 de iarna..)
                              Un link ceva cu astfel de anvelope de iarna la noi?

                              Comment


                              • #60
                                Iti dai seama dupa profil...

                                https://www.compari.ro/anvelope-c361...a,offroad-4x4/
                                '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X