ERVIN: '04 Honda CR-V 2.0 i-VTEC Executive , Grey

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ERVIN: '04 Honda CR-V 2.0 i-VTEC Executive , Grey

    Va salut, sunt proaspat detinator de CR-V, intr-atat de proaspat incat, abia pe sfarsitul saptamanii va ajunge, voi vedea daca am dat banii pe masina visurilor sau pe o surpriza neplacuta.
    In mare va scriu ce stiu pana acum, este fabricatie noiembrie 2004, deci cu facelift-ul nou, este varianta Executive cu toate dotarile aferente si vreo 160000km la bord, cea ce nu prea cred la o masina din 2004.
    Am emotii mari pana ajunge, si din motivul ca persoana care l-a achitat si mi-a transmis starea lui a spus ca masina are acte de Italia, si nu prea se pricepe unde scrie norma euro, care dupa anunt ar trebui sa fie Euro 4, a mai spus ca ar fi din 2003,(ulterior mi-am dat seama ca probabil citea codul cu norma euro care suna ceva de genul "2003 urmat de ceva coduri" pentru ca modelul 2005 au fost fabricate inclusiv din "11'04, si nu avea cum sa fie din 2003).
    Neamtul a mai ridicat la pret fata de ce am negociat inainte cu o zi, deoarece au fost foarte multi interesati de aceasta masina, dar am acceptat pentru ca abia la inspectia de catre persoana de contact am aflat ca este echipat si cu gaz din fabricatie, care daca nu era urma sai montez eu acasa.
    Stie cineva ce anvelope se potrivesc pe modelul acesta,(pentru ca pe spate le are uzate) Michelin zice ca trebuie 205/65/R16 si 205/70/R15, iar acestea nu le gasesc in modelul crossclimate(allseason), in cartea service descarcata de pe net scrie cu 215/65R16, dar aici poate pentru cele din USA?
    Ce ulei de motor se foloseste? Intreb, ca nu stiu daca are carte service, desii neamtul a zis ca are.
    Ervin
    Junior Member
    Last edited by Ervin; 10-01-17, 18:59.

  • #2
    '04 Honda CR-V Executive 2.0 i-VTEC Grey

    Anvelopele sunt 215/65R16 98T, iar jantele 16x6 1/2 JJ. Eu am CRV 2006 benzină. Ulei la motor poți folosi ENEOS Sustina. La diferențial numai HONDA. Surpriză neplăcută nu e....consumul urban e destul de mare. In afara dacă te poți stăpâni ..talpa...poți ieși la un 10% până in 100-110 km/h..mai departe e mai mult. Dacă se poate..cât ai dat pe masină. Este euro 4. E un avantaj ca ai gaz, dar ma îndoiesc că e din fabrică. CRV 2006 este o mașină non gas.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    FLORIN CRISTEA
    Senior Member
    Last edited by FLORIN CRISTEA; 10-01-17, 21:15.
    Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

    Comment


    • #3
      Honda nu a instalat NICIODATA sisteme de alimentare pe gaz la nici o masina.
      Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
      Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
      Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

      Comment


      • #4
        A fost 4400 si 450 adusul acasa, masina arata bine, suna bine, din ce a spus soferul si din ce am vazut in poze. Lipseste un ornament cromat de pe grilajul din fata, (dintre cele 4).

        Comment


        • #5
          Nu sunt expert dar zic ca e bine, ca si preț. Norocul tău că că ai scăpat de taxa aia de mediu. Ornamentul nu e un capăt de țara îl poți procura si aici. După ce o primesti zic să-i faci un control la un dealer Honda din Bucuresti. Îți trebuie anvelope bune dacă vrei sa ai o tracțiune ok....pt iarnă de iarnă...etc..etc. Te sfătuiesc sa-i schimbi uleiul la diferențial ,numai Honda, nu altceva ca să nu ai surprize. Eu am 110 mii cu ea si e ok, o am de nouă și am avut grijă de ea. Era bun sa fi avut cartea de service sa vezi ce i s-a făcut....schimburi de ulei...etc..etc. Dacă vrei am cartea mașinii si acolo este graficul de întreținere îți trimit o copie. Oricum să o stăpânești sănătos...[emoji1303].


          Sent from my iPad using Tapatalk
          Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

          Comment


          • #6
            Multumesc frumos, si mie mi s-a parut pretul bun fata de celelalte oferte, gazul va fi binevenit ca mai am talpa grea cateodata, mai ales ca vin de pe un golf diesel de 160cp, sunt convins ca nu va avea acelasi cuplu, dar totusi va fi masina pe care mi-am dorit-o de mult, pe care o voi folosi la deplasarile cu familia la drumuri lungi, la pescuit, si ne place sa mergem cu cortul.
            Cand va veni voi vedea daca are cartea service si daca nu va voi solicita o copie.

            Comment


            • #7
              Sa ai noroc de ea!

              Gazul nu e de fabrica, dar sunt sanse f mari sa fie montat direct de la dealer. Din cate stiu se practica asta pe acolo.
              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

              sigpic

              Comment


              • #8
                Originally posted by ticker View Post
                Sa ai noroc de ea!

                Gazul nu e de fabrica, dar sunt sanse f mari sa fie montat direct de la dealer. Din cate stiu se practica asta pe acolo.
                Practici capitaliste ....să ia banii la oameni'...[emoji23][emoji23][emoji23].


                Sent from my iPhone using Tapatalk
                Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                Comment


                • #9
                  A sosit masina si vreau sa-i schimb uleiul, vad in cartea service, ca poti sa-i mai multe tipuri de ulei in functie de temperaturile din zona, voi ce cod de ulei folositi? Motorul este K20A4.

                  Comment


                  • #10
                    ERVIN: '04 Honda CR-V 2.0 i-VTEC Executive , Grey

                    5W30 full syntethic asta folosesc eu. Vezi ca sunt cei de la "ENEOS",dacă te interesează aceasta marca , pe forum si le poți face comandă. Sau cere un sfat . Nu uita de diferențial este f important. Asta presupune sa mergi la un dealer ei au acest ulei dar cred ca îl găsești si la magazine on line.


                    Sent from my iPhone using Tapatalk
                    FLORIN CRISTEA
                    Senior Member
                    Last edited by FLORIN CRISTEA; 13-01-17, 17:30.
                    Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                    Comment


                    • #11
                      Mersi, pentru diferential sper sa-l pot comanda de la magazin, aici in Zalau nu este dealer, la fel si cel din cutie, vreau sa schimb toate consumabilele.

                      Comment


                      • #12
                        Zalău...????? ia caută pe forum TUDORART. Dacă nu găsești ulei de cutie te ajut eu.


                        Sent from my iPhone using Tapatalk
                        Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                        Comment


                        • #13
                          Ce pot face cu navigatia, imi apare eroare la citirea dvd-ului, si problema e ca nu pot accesa butonul de menu sau audio, si ma deranjeza ecranul cu eroarea, nu pot face nici un reglaj, pe mine nu ma intereseaza navigatia, am incercat sa scot dvd-ul dar atunci apare eroare de lipsa dvd.
                          Nu se poate cumva sarii peste progr. de navigatie?

                          Comment


                          • #14
                            La chestia asta nu știu sa-ți spun nimic. Eu nu am avut navigație pe ea, numai radio-cd. După ce am cumpărat-o am luat un multimedia 2DIN care este montat si in ziua de astăzi si funcționează impecabil..radio...GPS...DVD player...tv digital. Am avut o tentativă sa cumpăr din UK o navigație HONDA OEM de pe eBay dar nu avea cd navi decât pt Anglia & Irlanda, așa ca am renunțat. In plus era si cam scumpă si second hand. Am sa caut in cartea mașinii unde zice ceva de navi ..audio System G type...dar nu am citit fiindcă nu a prezentat interes pt mine. In carte sunt date si explicate codurile de eroare si eventual ce se poate face. Dacă te interesează îți pot face o poză si o postez aici. Ar trebui sa ai un cod de siguranță pentru sistem. Vezi ca te complici cu uleiul OEM, am văzut ce ai cerut lui Tudor.


                            Sent from my iPad using Tapatalk
                            Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                            Comment


                            • #15
                              La www.epiesa.ro poti comanda ulei de cutie OEM..eu am luat vineri....
                              Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                              Comment

                              Working...
                              X