Navigatie aftermarket android Civic sedan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Navigatie aftermarket android Civic sedan

    Salutare tuturor,
    Dețin un civic hybrid sedan și as dori sa ii montez o navigatie aftermarket, încă nu am comandat, as dori sa o cumpăr după ebay sau aliexpres.
    Modelul ca idee arata asa https://m.aliexpress.com/item/326944...e=600#autostay
    Dacă exista cineva care a mai cumpărat sau orice idee este bine venita.
    Se merita cumpărată o navigatie de genul asta?
    Dacă am sa achiziționez găsesc pe forum persoane pricepute în ale montajul?
    Va mulțumesc frumos

  • #2
    Salut,

    Eu as merge pe Joying. Un coleg de pe forum si altul de pe grupul de facebook (poate e si el pe aici) au acel model si sunt multumiti.
    Ca programator am aruncat o privire pe un forum de dezvoltare software, si sunt cele mai recomandate unitati de Android pentru autoturisme.

    Au mai multe branduri (unitatile sunt la fel): Joying, Eonon, Pumpkin.

    Insa nu vin impreuna cu plastice de bord pentru Honda, ca cel din link. Trebuie sa incorporezi tu unitatile universale.

    Comment


    • #3
      Salut și mulțumesc pentru răspuns.
      Ce am pus este mai mult generic.
      Am găsit și Eonon, navigație dedicata însă nu știam cum este calitativ. Am găsit și Witson, made în China, însă nu am feedback legat de ele.
      Mai aștept păreri, legate și unde sa fac montajul.
      As vrea sa fie dedicata, nu vreau sa îmi bat capul cu plasticele cumpărate din alta parte.

      Comment


      • #4
        Si Witson e la fel, doar brand diferit. Vezi acest articol, partea "Resellers": https://forum.xda-developers.com/wiki/Hui_Fei_Type

        La Civic-ul hatchback daca nu ma insel mai trebuia cumparat un adaptor (harness) sa functioneaza bine comenzile de pe volan si/sau ecranul de sus, nu mai stiu.

        Uite niste topicuri pentru inspiratie:
        http://www.hondafan.ro/forum/showthr...M-T-Royal-Blue

        http://www.hondafan.ro/forum/showthr...abaster-Silver

        Comment


        • #5
          Încă nu m-am hotărât exact ce model sa fie, mai aștept ceva pareri.
          Totuși exista cineva pe forum care se pricepe la montaj?
          Mulțumesc frumos

          Comment


          • #6
            Am o întrebare, poate mai este cineva care a cumpărat o navigatie Witson și a făcut plata prin paypal direct la ei?
            Este riscant, dacă sunt toate probleme îmi mai pot primi banii înapoi?
            Ideea este ca de câteva zile discut prin e-mail cu producătorul, am primit și o oferta buna cu trimitere din Europa pentru evitarea taxelor vamale etc.
            Dar nu sunt împăcat dacă sa platesc direct prin Paypal la ei.
            Ce îmi sugerați sa fac?

            Comment


            • #7
              Pai cum sa platesti altfel? Paypal are protectie la cumparare. E un escrow si nu intra banii la vanzator decat peste un numar de zile, suficiente ca sa primesti produsul. In general vanzatorii chinezi mari nu se complica sa dea tepe ca au mai mult de pierdu in incredere pierduta de catre potentialii clienti; nu merita cateva sute de euro aceasta pierdere.
              2008 Honda Accord 2.0 i-VTEC M/T SSE Carbon Bronze Pearl

              Comment


              • #8
                De Parrot asteroid smart ce parere ai? Eu am intrebat la asko de aftermarket pt Civic 5D 2010 si mi-au zis ca merg pe edotec si parrot si ca imi recomanda parrot. Nu am apucat sa montez, dar cred ca voi merge pe cel din urma.
                '18 Honda Civic Type-R FK8, 2.0 VTEC Turbo, 320 HP, Championship White
                '10 Honda Civic Type-R FN2, 2.0 i-VTEC. 201 HP, Championship White
                Ex '10 Honda Civic 5D FK2, 1.8 i-VTEC, 140 HP, Milano Red

                "Without music, life would be a mistake" - Friedrich Nietzsche

                Comment


                • #9
                  Originally posted by Sheva_C View Post
                  De Parrot asteroid smart ce parere ai?
                  Am inteles eu bine ca n-are radio fm?
                  Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                  … Jazz do it ...

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by InjectoR View Post
                    Am inteles eu bine ca n-are radio fm?
                    Nu mi-au zis de asa ceva, dar intr-adevar, nu vad nimic la specificatii legat de faptul ca ar avea radio. Si sa asculti online... nu cred ca se merita. Dimensiunea ecranului pt Civic 5D (FK2) e 6.2"? Vad ca sunt cam limitate optiunile pt Romania. Am gasit in C-ta 2 magazine care merg doar pe Edotec, iar daca parrot n-are radio pica, clar! Ma gandeam sa caut ceva pe afara, nou, pioneer, kenwood sau in genul si sa-l montez aici.
                    '18 Honda Civic Type-R FK8, 2.0 VTEC Turbo, 320 HP, Championship White
                    '10 Honda Civic Type-R FN2, 2.0 i-VTEC. 201 HP, Championship White
                    Ex '10 Honda Civic 5D FK2, 1.8 i-VTEC, 140 HP, Milano Red

                    "Without music, life would be a mistake" - Friedrich Nietzsche

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by Yannlepantrec View Post
                      Pai cum sa platesti altfel? Paypal are protectie la cumparare. E un escrow si nu intra banii la vanzator decat peste un numar de zile, suficiente ca sa primesti produsul. In general vanzatorii chinezi mari nu se complica sa dea tepe ca au mai mult de pierdu in incredere pierduta de catre potentialii clienti; nu merita cateva sute de euro aceasta pierdere.
                      Nu știam asta, nu am cumpărat niciodată prin paypal. Știam doar dacă se cumpără prin intermediul aliexpres sau ebay ești protejat, nu și direct făcută plata la chinez.
                      Aștept mailul de la ei cu contul de Paypal și restul informațiilor cerute.
                      Modelul ce doresc sa îl cumpăra este aceste http://www.witson.com/en/displayprod...roID=102249151
                      Sper sa găsesc și pe cineva sa și facă montajul.

                      Comment


                      • #12
                        Edit..

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by Sheva_C View Post
                          De Parrot asteroid smart ce parere ai? Eu am intrebat la asko de aftermarket pt Civic 5D 2010 si mi-au zis ca merg pe edotec si parrot si ca imi recomanda parrot. Nu am apucat sa montez, dar cred ca voi merge pe cel din urma.

                          Salut,
                          Un link ceva ai?
                          Edotec voiam inițial, dar destul de piperat prețul, navigație dedicata.
                          De Parrot nu am auzit ca fac și sisteme de navigație.

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by M@rius1987 View Post
                            Salut,
                            Un link ceva ai?
                            Edotec voiam inițial, dar destul de piperat prețul, navigație dedicata.
                            De Parrot nu am auzit ca fac și sisteme de navigație.
                            https://www.parrot.com/us/car-kits/p...asteroid-smart
                            https://www.magazinieftin.ro/index.p...a-full-europa/
                            Nu am gasit exact ce diagonala are display-ul pt Civic 5D, caci pe site-ul edotec nu gasesti navigatie pt Civic 5D, ci doar pt Civic Sedan (generatia VIII). Inca nu m-am interesat sa cumpar eu parrot-ul, ci l-as cumpara prin dealer. Nu stiu daca parrot-ul de 6.2" intra pe 5D si nici pe site-ul lor nu am gasit exact modelele de masini pe care e compatibil. Modelul edotec vine cu tot cu masca de plastic. La service-ul din Constanta unde m-am interesat se putea aduce edotec si pt 5D. Omul i-a sunat cu mine de fata, dar nu am retinut diagonala display-ului.
                            '18 Honda Civic Type-R FK8, 2.0 VTEC Turbo, 320 HP, Championship White
                            '10 Honda Civic Type-R FN2, 2.0 i-VTEC. 201 HP, Championship White
                            Ex '10 Honda Civic 5D FK2, 1.8 i-VTEC, 140 HP, Milano Red

                            "Without music, life would be a mistake" - Friedrich Nietzsche

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by Sheva_C View Post
                              https://www.parrot.com/us/car-kits/p...asteroid-smart
                              https://www.magazinieftin.ro/index.p...a-full-europa/
                              Nu am gasit exact ce diagonala are display-ul pt Civic 5D, caci pe site-ul edotec nu gasesti navigatie pt Civic 5D, ci doar pt Civic Sedan (generatia VIII). Inca nu m-am interesat sa cumpar eu parrot-ul, ci l-as cumpara prin dealer. Nu stiu daca parrot-ul de 6.2" intra pe 5D si nici pe site-ul lor nu am gasit exact modelele de masini pe care e compatibil. Modelul edotec vine cu tot cu masca de plastic. La service-ul din Constanta unde m-am interesat se putea aduce edotec si pt 5D. Omul i-a sunat cu mine de fata, dar nu am retinut diagonala display-ului.
                              Scump Parrot ul asta, nu contest ca este de calitate dar totuși.
                              Edotec ul pentru civic ul meu este de generație veche, produs tot de Wiston.
                              Aștept totuși oferta de la chinezi, azi fiind duminica nu lucrează, aștept răspunsul lor mâine.

                              Comment

                              Working...
                              X