GABY B: '05 Honda Civic Hatchback 1.6 Sport , Cosmic Grey (EP2)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Ii multumesc lui Nick23. Fara ajutorul lui, nu as fi reusit nimic )

    Comment


    • #32
      Originally posted by Gaby B View Post
      Ii multumesc lui Nick23. Fara ajutorul lui, nu as fi reusit nimic )

      Comment


      • #33
        Am schimbat si stergatoarele pe fata cu unele Bosch Aerotwin pentru ca se apropie sezonul ploios si inca sunt in dubii daca merita 30-40 euro pentru un set de stropitoare pentru parbriz de Jazz, care au jet tip perdea.

        Click image for larger version

Name:	21981581_1646201585445146_534781520_o.jpg
Views:	1
Size:	33.1 KB
ID:	725828

        Comment


        • #34
          O alegere corecta !

          Comment


          • #35
            Si..s-a ars deja un bec Philips X-trem Power. Pana nu se arde si celalalt, trebuie sa gasesc ceva decent, care lumineaza bine si tine macar 6 luni.

            Weekendul acesta pe autostrada mi s-au blocat placutele pe stanga fata pe disc si cand am oprit intr-o parcare din cauza mirosului de fum, mi-am dat seama ce s-a intamplat, Placutele au in jur de 15.000 de km si pana acum nu am avut nici o problema cu ele. Am fost la service, au curatat placutele, le-au pilit putin si au zis sa le schimb cu tot cu discuri pe fata, pentru ca a iesti o diferenta de franare de 25% intre stanga si dreapta. Ce recomandari aveti pentru placute si discuri...ATE, Texstar?

            Comment


            • #36
              eu am experienta dezamagitoare cu placutele ate, atat la franare cat si la capitolul praf, unde sunt cele mai mari porcarii ... nu am doar jantele total negre ci si usile pana in spate. mizerii!

              la becuri mergi pe oem daca vrei sa tina in timp, xenonul oem la mine dupa mai bine de 10 ani inca mai rezista, dar parca au mai scazut in intesitate.
              R 42659 - Milano Red Ep3

              Comment


              • #37
                Din pacate am doar lupe, nu am spalator de far si autoleveling, asa ca nu pot sa pun xenon. Am comandat pana la urma Philips WhiteVision, care ar trebui sa fie albe si sa tina macar un an.

                Am vorbit si cu mecanicul, care a zis ca a avut experiente neplacute cu produse de la ATE si Zimmermann, si ca el lucreaza si recomanda Textar. Am comandat placute si discuri fata-spate Textar pana la urma, chiar sunt curios cum o sa fie. Miercuri merg sa le montez, merci pentru parere.

                Comment


                • #38
                  Salut, Zimmermann am avut eu pe un Peugeot 307 si au fost excelente! E drept ca am cumparat varianta scumpa cea perforata pentru o mai buna racire care s-a simtit din plin.
                  Sunt curios cat o sa te tina becurile... Eu am schimbat unul si era ceva heavy duty. Nu am gasit identic.

                  Comment


                  • #39
                    Originally posted by Gaby B View Post
                    Si..s-a ars deja un bec Philips X-trem Power. Pana nu se arde si celalalt, trebuie sa gasesc ceva decent, care lumineaza bine si tine macar 6 luni.

                    Weekendul acesta pe autostrada mi s-au blocat placutele pe stanga fata pe disc si cand am oprit intr-o parcare din cauza mirosului de fum, mi-am dat seama ce s-a intamplat, Placutele au in jur de 15.000 de km si pana acum nu am avut nici o problema cu ele. Am fost la service, au curatat placutele, le-au pilit putin si au zis sa le schimb cu tot cu discuri pe fata, pentru ca a iesti o diferenta de franare de 25% intre stanga si dreapta. Ce recomandari aveti pentru placute si discuri...ATE, Texstar?
                    Nu placutele trebuiau pilite. Problema este la portetrieri care fac depuneri.Trebuie curatata zona unde are contact placuta cu portetrierul, operatiune care se face la fiecare schimb de placute. Aproape nici un mecanic nu face treaba asta.

                    Comment


                    • #40
                      Am schimbat placutele si discurile fata-spate (Textar), problema era ca pistonasul de frana era blocat, asa ca am schimbat si ambele pistonase pe fata. Acum e totul in ordine. Becurile au venit, Philips WhiteVision, au un alb rece si lumineaza bine, sper sa si tina.

                      La putin timp dupa ce am facut franele, am mers prea aproape de o basculanta, mi-a sarit o piatra in geam si s-a crapat, alti bani, alta distractie, am schimbat si parbrizul cu unu cu parasolar albastru. Sper sa nu mai fac investitii majore pana la anu`.
                      Attached Files

                      Comment


                      • #41
                        Si eu ma apropii cat de curand de un schimb de discuri + placute frana pentru puntea spate, chiar sunt curios sa imi zici ce parere ti-ai facut despre Textar.
                        Asta cu piatra sarita in parbriz, se intampla... ai fost la locul + momentul nepotrivit...

                        Arata foarte bine cu parasolarul albastru.

                        Bafta !
                        Last edited by Nick 23; 10-12-17, 16:35.

                        Comment


                        • #42
                          Am trecut si de 170.000 km cu masina, totul ok. Am zis sa schimb cu ocazia asta bujiile(NGK), uleiul(Fuchs Titan Pro S 5W4) si filtrul de ulei(Mann). Am facut trecerea la stropitoare de parbriz de Jazz si nu regret.

                          Click image for larger version

Name:	27746652_1884361474962488_1381024355_o.jpg
Views:	1
Size:	100.0 KB
ID:	726087

                          Comment


                          • #43
                            Am ajuns la 185.000 km, asa ca am facut urmatoarele:
                            - schimb ulei + filtru ulei;
                            - inlocuit antena cu una mai scurta;
                            - am schimbat toate becurile de la ceasurile din bord cu unele Osram, pentru ca s-a ars unul din ele;
                            - am foliat proiectoarele cu folie neagra lucioasa;
                            - am gasit un set de arcuri Eibach Pro-kit noi, nemontate, la un pret bun si le-am luat..la montaj suruburile de la amortizoarele de pe spate erau prea ruginite si numai cu flexul au iesit, asa ca a trebuit sa comand si 2 amortizoare noi pe spate.
                            - in final am echilibrat rotile, am facut geometria si am setat farurile, desi masina a coborat doar 2 cm, am vrut sa fiu sigur ca totul e ok.

                            Masina se comporta mult mai bine pe curbe, este mai rigida dar nu atat de tare incat sa fie deranjanta. Mai jos 2 poze inainte sa montez arcurile si 2 poze dupa.
                            Attached Files

                            Comment


                            • #44
                              Ultimele poze cu masina in posesia mea. S-a vandut, se poate inchide, multumesc.

                              Comment

                              Working...
                              X