GABY B: '05 Honda Civic Hatchback 1.6 Sport , Cosmic Grey (EP2)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • GABY B: '05 Honda Civic Hatchback 1.6 Sport , Cosmic Grey (EP2)

    Salutare!


    Dupa ce am condus 1 an un ED si l-am vandut cu gandul sa imi iau EJ9, 4 ani mai tarziu am reusit sa imi cumpar in sfarsit o Honda. Este vorba despre un EP2, 2005, 132.000 km, 3 proprietari inainte, carte de service pana la 100.000 km, luat din Nürnberg, culmea de la un roman. Sunt super multumit de masina, o am aproape de 2 saptamani si am facut deja 2400 de km, inclusiv un drum pana in Olanda, unde masina s-a comportat exemplar. Mi se pare compromisul perfect pana strang bani de EP3. Masina arata f bine, dar nu e perfecta. A fost bine ingrijita, covorase de vara/iarna, cauciucuri Michelin Alpin pe jante de 15" si Toyo Proxes cf1 pe jantele originale de 16". Are deja planetara noua pe dreapta, ambreiaj nou, rulmentul din cutie schimbat si ulei MTF, ceea ce m-a scapat de probleme ei clasice. In rest merge pe Liqui Moly 5W40, nu stiu daca e cel mai ok, asa am luat-o.


    Drumul in Olanda l-am facut pe noapte, asa ca am simtit nevoia sa ii pun alte becuri, am ales Osram Night Breaker Unlimited. Se observa clar o imbunatatire.


    Sper ca nu am laudat-o prea mult si o sa mearga bine in continuare )
    Attached Files

  • #2
    Sa o stapanesti cu placere si fara probleme !

    Comment


    • #3
      Bine ai revenit in familia Honda si bine ai venit in grupul "EP-tristilor" !

      Masina este blana iar culoarea este foarte tare !!!

      Sa o stapanesti sanatos si fara incidente !!!

      Comment


      • #4
        Sa o conduci cu placere multi km. si fara probleme !

        Comment


        • #5
          Să o stăpâneşti sănătos, felicitari, aceleaşi becuri am şi eu pe coupe, se simte clar diferenţa

          Enviado do meu SM-G355H através de Tapatalk

          Comment


          • #6
            Sa te poarte mult si bine,ferit de probleme si incidente
            Honda Civic 4D Sedan M/T 1.8 16-Valve SOHC i-VTEC Taffeta White

            Comment


            • #7
              Sa o stapanesti sanatos. Felicitari pentru masina aleasa si pentru culoare WIN/WIN
              '01 Honda Civic Type R EP3

              Comment


              • #8
                Bine ai revenit si bafta multa cu masinuta!

                Comment


                • #9
                  Sa ai noroc de ea!

                  Pe mine Osram-urile m-au ținut cam un an jumătate... cam puțin zic eu
                  '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    Philips-urile din aceeasi categorie au durata de viata la jumate fata de Osram. Plus ca, cu cat e lumina mai puternica cu atat durata de viata e mai mica, este normal.

                    Sent from my Absolut bottle.
                    The other car : SAAB 900NG / 2.0 Turbo / Stock / Black. (SOLD)
                    https://www.instagram.com/iamrusu/

                    Comment


                    • #11
                      Va multumesc pentru urari! Am studiat putin piata si Osram-urile mi s-au parut cea mai buna varianta. De schimbat, tot trebuia sa le schimb, iar 70 de lei o data la 1 an jumate mi se pare ok.

                      Comment


                      • #12
                        Sa o stapanesti sanatos si cat mai multi km!

                        Comment


                        • #13
                          A trecut deja prima luna de cand o am si am facut 3500 de km cu ea. In curand as vrea sa ii schimb uleiul si filtrul de ulei. Ca si regula, as vrea sa le schimb mereu o data la 10.000 de km. Masina a primit pana acum Liqui Moly 5W40. Sa pun in continuare Liqui Moly, sa trec pe Motul sau sa incerc Fuchs Titan Pro S 5w40? Stiu ca toata lumea intreaba de ulei si ca parerile sunt impartite, dar vreau sa imi fac o idee. De asemenea, filtrul de ulei original Honda, Mann, altceva?

                          Merci!

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by Gaby B View Post
                            A trecut deja prima luna de cand o am si am facut 3500 de km cu ea. In curand as vrea sa ii schimb uleiul si filtrul de ulei. Ca si regula, as vrea sa le schimb mereu o data la 10.000 de km. Masina a primit pana acum Liqui Moly 5W40. Sa pun in continuare Liqui Moly, sa trec pe Motul sau sa incerc Fuchs Titan Pro S 5w40? Stiu ca toata lumea intreaba de ulei si ca parerile sunt impartite, dar vreau sa imi fac o idee. De asemenea, filtrul de ulei original Honda, Mann, altceva?

                            Merci!
                            Sa o stapanesti sanatos, da la 10.000 este bine schimbul de ulei/filtre dat find cazul ca este motorul de 1.6, eu personal ca si ulei as folosi Eneos 5w30[iarna] 5w40[vara] ca si filtru oricare dintre knecht/ mann
                            FORGET BUTTERFLIES, TypeR WILL PUT BEES IN YOUR STOMACH !!

                            Comment


                            • #15
                              Lumea pune filtre purflux ieftin si bun. Eu am ajuns la concluzia ca nu e un motor care sa merite 300 ron un schimb de ulei. Eu avand peste 200k km as vrea incepand de la 210k sa fac schimb de ulei si filtru la 5000 km.

                              power of dreams
                              sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X