ALYN2011: '16 Honda Civic Tourer 1.8 i-VTEC M/T Lifestyle, White Orchid Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Orice se poate, daca dai in ea in mod continuu, depasiri in forta, etc.

    Dar el a spus clar, mers normal, cu familia. Motorul de 1.8 de pe Civic-ul 5D actual consuma mai putin decat Sedan-ul FD1. Doar Tourer-ul ia ceva mai mult extraurban, din cauza aerodinamicii. Cel putin astea sunt datele tehnice.

    Comment


    • #32
      totusi e posibil sa fie ceva in neregula
      cw2 incarcat + serpentine + ture maxim la fiecare accelerare lua 10.5-11%

      Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
      "Ethics. That's always so inconvenient."
      Cal Lightman

      Comment


      • #33
        Eu scot consumuri semnificativ mai mici cu CL9 decat cu FK2. La un ritm alert de mers motoarele mici trebuie folosite la maxim. Cu CL9 foarte rar merg la maxim pt ca nu am unde. Totusi, la mers blana pe serpentine cu urcare si redline de fiecare data am vazut 20+ consum, mi se pare foarte putin 10-11
        Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
        Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
        ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

        Comment


        • #34
          Ca sa ai o medie de 10-11% extraurban, trebuie sa dai în motorul ăsta de 1 8L ca surdu în clopot.
          Eu am avut o medie de 8,5% la un drum pana la Cluj dar prin munți era mai mereu către redline dar nu poți merge mereu asa pentru ca pur și simplu nu iti permite infrastructura.

          Comment


          • #35
            O sa mai merg ceva timp cu ea dupa care daca nu scade consumul voi merge la reprezentanta.Am invercat sa schimb treptele cum imi zice ea , am incercat pe autpstrada transilvania la 120 km/h pe pilot treapta 6 consumul instant undeva la 12%.Cu cine fusesem in concediu are un bmw f10 528 i biturbo 245 cp.A ajins cu vreo ora inaintea mea si consum de 8.5 .O simt ca nici nu prea trage pana in 4000 ture, parca ar fi infundata ca si cum nu isi trage aer cum trebuie.De la 4000 in sus nu zic , merge ok dar na nu poti merge tot blana cu ea.

            Comment


            • #36
              Nu e deloc normal. La 120 km/h in treapta 6, ar trebui sa iti consume cam jumatate.
              "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
              "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

              Comment


              • #37
                Cu prima ocazie , o sa pun o filmare.Posibil sa fie vreo problema care cu siguranta se va rezolva.Psihic nu suport sa vad ca dupa 200 km acul la combustibil e la jumate.

                Comment


                • #38
                  Cu siguranta ceva nu este in ordine. Eu zic sa nu mai astepti si sa mergi cu ea la reprezentanta cat de curând poti. Imi pare rau ca te confrunti cu aceasta problema si sper sa ii dea mecanicii de cap.
                  Cam asa arata la mine acul de benzina dupa 147,3 km cu 3 persoane si un copil in masina adevarat cu modul eco activat si pe timp de vara. Autonomie estimativa cu benzina ramasa 800 km. Aici trebuie si tu sa ajungi cu consumul.
                  Attached Files

                  Comment


                  • #39
                    WTF??? Eu cu AT am avut consum de 6,9-7% pe 1600 km. Asta in decembrie. In Septembrie am scos pe acelasi traseu, 6,1%. Clar e ceva in neregula la masina ta...
                    My cars:
                    2015 Honda Civic Tourer 1.8 i-VTEC A/T
                    ex.: 2007 Honda Civic Sport 2.2 i-CTDI M/T

                    Comment


                    • #40
                      Originally posted by Alyn0211 View Post
                      120 km/h pe pilot treapta 6 consumul instant undeva la 12%
                      Eu cred ca deja ai testat suficient. Directia urmatoare e reprezentanta.
                      De curiozitate....nu alimentezi la Lukoil in weekend....nu?

                      Comment


                      • #41
                        Nu alimentez lukoil.Doar rompetrol, am incercat si cea scumpa si ce ieftina.

                        Comment


                        • #42
                          Honda civic Tourer 1.8 i v-tec white

                          Cum pot atasa sau vizualiza poze aici pe forum.nu am gasit optiunea?

                          Comment


                          • #43
                            Trebuie sa folosesti un site extern, ca forumul are probleme tehnice cu atasamente. Eu folosesc http://imgur.com/upload

                            Comment


                            • #44
                              7 zile. 100% oras. In fiecare dimineata masina s-a dezghetat singura, nu am folosit racleta.
                              Daca masina insista cu consumul, sa mergi la popa ��
                              PS: De la plin cu consum de 14L/100 e in scadere. Inca nu e gata rezervorul, vezi inducator.

                              Nobrain
                              Senior Member
                              Last edited by Nobrain; 17-01-17, 20:07.

                              Comment


                              • #45
                                K.Pt cei interesati am creat un grup pe facebook , honda civic tourer Romania/intrebari raspunsuri probleme tehnice.

                                Comment

                                Working...
                                X