ALYN2011: '16 Honda Civic Tourer 1.8 i-VTEC M/T Lifestyle, White Orchid Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ALYN2011: '16 Honda Civic Tourer 1.8 i-VTEC M/T Lifestyle, White Orchid Pearl

    Salut,de 3 săptămāni sunt posesorul unui Civic Tourer cu pachet ADAS cumpărat de la Asko.Tin sa mulțumesc domnului Andrei Beta pt tot sprijinul acordat.
    Acum sa revin la Honda plusuri și minusuri
    -plusuri
    Aspect sportiv
    Faruri led ( calitate foarte buna)
    Sistemul de asistenta la frānare
    Portbagajul īncăpător
    Motorul trage bine de la 4500 ture īn sus
    Calitate buna a materialelor din interior
    Honda connect
    Minusuri
    -poziția prea īnaltă la volan deși scaunul e coborāt
    -lipsa reglării pe īnălțime a scaunului pasager dreapta ( am făcut o solicitare la ASKO dacă pot īnlocui cu unul reglabili spatele scaunului dreapta fata am scaunul pt băiețelul meu , iar cel al pasagerului TB sa īl trag destul de īn fata astfel īncāt aproape dai cu capul de plafon)
    -honda connect -prea puține aplicații instalate
    - nu reușesc sa instalez o apk pt navigație
    - nu reușesc sa ma conectez prin Myror Link ( am īncercat cu mai multe telefoane- " smartphone ul nu este compatibil"- orice sfat īn plus e bine-venit
    - motorul trage binișor dar ma aștept la ceva mai bine de la 142 cp probabil după 6-7000 km
    - consum destul de mare ținānd cont de performantele motorului.
    Cam astea sunt primele păreri după 1800 km parcurși cu al meu honda civic.
    AȘTEPT ȘI ALTE PĂRERI ȘI EVENTUAL SFATURI
    MULTUMESC

  • #2
    Sa ai noroc de el!

    Ce inseamna pt tine consum mare?
    Pt Navigatie ai tutorial pas cu pas la aria "how-to".
    Nu am inteles cu ce ar ajuta reglaul in inaltime al scaunului din dreapta fata la spatiul pt picioare in spatele lui pt copil din spate.
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • #3
      Bine ai venit. Sa aveti parte de ea cat mai multi kilometri.
      Legat de scaunul fata nu vei rezolva problema cu unul reglabil pe inaltine doarece acum acesta este maxim jos. Deci doar daca vrei reglaj in sus poate fi o varianta, pozitia scaunelor asa este doarece rezervorul de benzina se afla sub ele. Ce varstra are piticul si ce scaun folosesti? La noi a durat pana am reusit sa gasim un scaun perfect pt piticul nostru.
      Legat de performantele celor 142 CP, acestia trebuie cautati la peste 5500 rpm. Daca masina anterioara a fost una cu turbo va fi o perioada de acomodare la una cu motor aspirat, dar te vei obisnui.
      Consum de benzina mare? Cat de mare? Valoriile normale sunt 8,5-10L /100 km urban asta in functie de orasul unde circuli. Dar mai important este, cat km circuli de la punctul A la B? Extra urban 5,5- 6,5 L/100km in functie de stilul de mers sunt valori normale.
      kawamoto
      Senior Member
      Last edited by kawamoto; 28-12-16, 10:49.

      Comment


      • #4
        Bun venit şi bună voie īn noua maşină!
        Telefoanele compatibile MirrorLink sunt aici: http://www.mirrorlink.com/phones
        Eu un standard cam pierdut īn tranziţie, din ce am văzut noul Civic este compatibil cu Android Auto.
        '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

        Comment


        • #5
          Bine ai venit!
          S-o stapaniti sanatosi!

          Comment


          • #6
            Salut,
            - legat de myror link folosesc galaxy s7 edge, am īncercat și un galaxy a 5 și un iPhone 6s .La toate primesc același mesaj.Smartpho-ul nu este compatibil.
            - legat de scaunul din dreapta , avānd scaun pt bebe sunt nevoit sa dau scaunul mai īn fata pt a īncăpea băiețelul. TRAGANDU -l īn fata īși modifica īnălțimea și aproape dai cu capul de plafon.Scaunul pt bebe e Maxi Cossi.
            -La drum īntins am făcut cu un plin 550 km ceea ce mi se pare foarte mult , regim de trafic normal.
            Mașina anterioara a fost un bmw E90 320 d 163 cp care īmi consuma 5.5 % și manca din asfalt
            Dar na ce e nou e nou.
            Am reușit de să descarci unele aplicații de pe APK PURE.gen waze sygic etc dar e o problema cu knstalare a. Am făcut toate setările necesare inclusiv cele din menu ascuns privind instalarea din surse necunoscute și tot nu merge.

            Comment


            • #7
              Pentru Samsung cred că trebuie activat MirrorLink-ul din setările telefonului, vezi şi aici:
              http://eguides.sprint.com/support/eg...irrorlink.html
              http://www.sebertech.com/2016/04/how...h-samsung.html
              '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

              Comment


              • #8
                Exact asa am făcut. E procedura standard.Pe tel īmi apare "you smartphone īs connect de With The car"
                Dar mie pe ecranul mașinii īmi apare smartphone nu este compatibil.

                Comment


                • #9
                  Cablul folosit e unul zdravăn, de preferat cel al telefonului?
                  '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

                  Comment


                  • #10
                    Si noi am avut la inceput problema cu scoica de bebe. Ori o montam in spate dreapta si nu statea nimeni in fata, ori montam scaunul in fata dreapta si persoana statea in spate. Dupa a urmat scaunul (Britax Romer FirstClass + ) montat invers directiei de mers, mai mari problemele fiind la un pas sa vand masina doarece era necesar sa execut jonglerii cu cel mic ca sa il ases in scaun. In momentul de fata avem Britax Romer evolva 123 plus si consider ca am rezolvat aceasta problema.
                    Adevarul este ca daca ar fi sa aleg acum precis nu as cumpara inca odata acest Tourer. As merge mai degraba pe un model monovolum fie si din clasa compacta. Sigur Honda nu are loc in aceasta viitoare alegere, si asta doar pt motivul ca nu are asa ceva pentru noi amaratii de europeni.

                    Comment


                    • #11
                      In CR-V nu ai avea probleme de genul. Il poti lua FWD, are in continuare portbagaj mare.
                      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        Buna Alin, ma bucur ca ai ajuns in club! (am discutat telefonic inainte de achizitie)

                        Urmarind pasii de aici vei putea instala APK-urile compatibile cu Android 4.0.4: http://www.hondafan.ro/forum/showthr...-Android-4-0-4

                        Comment


                        • #13
                          Sa o conduci sanatos si fara probleme!

                          Comment


                          • #14
                            Da, mulțumesc. AM REZOLVAT CU INSTALAREA WAZE DIN TOPICUL DE MAI SUS.Multumesc.

                            Comment


                            • #15
                              Salutare.Revin cu o chestie , poate a mai pățit careva.La frānare la viteza mica se aude un sunet ciudat la nivelul roților fata caut click , desemnează și cānd e īn marșarier , cānd accelera se aude un click metalic.E normal ?

                              Comment

                              Working...
                              X