Polish Sibiu: '08 Honda Accord Type S 2.4 i-VTEC M/T, Dark Mocha Metallic

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Felicitari,super pozele...si masina!
    Civic EP3,Civic FN2
    După ce ai gândit – hotărăşte-te, după ce te-ai hotărât – nu te mai gândi. proverb japonez

    Comment


    • #17
      .................................................. ..........
      Polish Sibiu
      Senior Member
      Last edited by Polish Sibiu; 22-12-18, 20:29.

      Comment


      • #18
        .........................................
        Polish Sibiu
        Senior Member
        Last edited by Polish Sibiu; 22-12-18, 20:30.

        Comment


        • #19
          ............................................
          Polish Sibiu
          Senior Member
          Last edited by Polish Sibiu; 22-12-18, 20:30.

          Comment


          • #20
            Aceleași clipsuri OEM le găsești pe eBay, 7$ 20 bucăți.
            -------------------
            There is no point of having if you can't share.

            Comment


            • #21
              .................................
              Polish Sibiu
              Senior Member
              Last edited by Polish Sibiu; 22-12-18, 20:30.

              Comment


              • #22
                Originally posted by BlackMagic View Post
                Aceleași clipsuri OEM le găsești pe eBay, 7$ 20 bucăți.
                mda, lucru de mantuiala, ce sa mai discutam...sa nu pui clipsuri OEM
                Jante si Anvelope --> www.gumebune.ro

                '02 Stream - http://www.hondafan.ro/forum/showthr...-0-i-VTEC-Grey

                Comment


                • #23
                  Este demential ultimul model de Accord

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by Spoon View Post
                    mda, lucru de mantuiala, ce sa mai discutam...sa nu pui clipsuri OEM
                    Unde dai și unde crapă...
                    -------------------
                    There is no point of having if you can't share.

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by Polish Sibiu View Post
                      chiar daca masina era noua tot o revopseam, fac detailing si cunosc calitatea slaba a acetuia pe toate masiniile facute de "ochi intorsi" .... e un lac prost, nu oricine poate ajunge la o corectie de TOP in procesul de polish si poate fi zgariat si foarte foarte usor...crede-ma, am facut teste peste teste...
                      Sunt de acord cu tine cu o singura exceptie... TOATE MASINILE SUNT VOPSITE SUPERFICIAL, nu doar japonezele. Crede-ma, ca fac controlul calitatii si la vopseaua aplicata pe diferite componente de la marci precum VW, Ford, JLR, Volvo si Honda. Dintre toti astia Honda are cele mai stricte standarde si aproape ai crede ca au pus tolerantele doar ca sa fie scrise, pt ca vopseaua lor trebuie sa fie perfecta. Sunt atat de stricti incat 99.99% din partile lor e mai rentabil sa le faca aproape perfecte direct de pe linia de vopsitorie. In rest pt toate celelalte marci se polisheaza la greu si se corecteaza cu pensula, markerul etc, iar standardele sunt respectate in masura in care nu vede clientul final.
                      Anul trecut pe vremea asta la un meeting JLR s-a prezentat un raport in care o firma externa de controlul calitatii zicea ca "una din doua masini Jaguar nu sunt pregatite sa fie vandute in concordanta cu standardul de calitate JLR, catre clienti".
                      Este fix aceeasi procedura la toate masinile: prime - culoare - lac. Total grosime 0.6mm parca sau doar culoarea avea 0.6mm, nu mai stiu sigur ca nu e chiar domeniul meu... ideea este, ca oricum ar fi ai undeva la 1 mm vopsea pe masina cu toate alea. In plus te declari norocos daca aia este singura culoare pe masina, pt ca de multe ori partile sunt trimise inapoi la revopsit daca nu pot fi corectate la polish, si poti avea "norocul" sa ai si 5 straturi de vopsea diferita, desi clientul (marca de masini) nu te lasa cu mai mult de 2-3.

                      Chiar asta era una din intrebarile care mi le puneam mai la inceputul jobului: Daca la noi ca doar le punem pe masa fara protectie adecvata se zgarie asa usor, pe masina cum este?

                      Comment


                      • #26
                        .................................................. ....
                        Polish Sibiu
                        Senior Member
                        Last edited by Polish Sibiu; 22-12-18, 20:30.

                        Comment


                        • #27
                          Sa o stapanesti cu drag, foarte frumoasa!

                          Legat de vopsitorie, vad ca e domeniul tau, inteleg ca materialele OEM s-au modificat in sensul rau din cauza prevederilor de mediu etc. Dar daca eu astazi as veni la tine sa vopsesc o masina integral, am avea posibilitatea (materiale, vopseluri, lac etc) sa o facem ca lumea, "ca pe vremuri"? Ma refer rezistenta si frumoasa, lucioasa? Sau nu prea mai exista deloc astfel de vopseluri si lacuri? Merci!
                          '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                          Comment


                          • #28
                            exact asta voiam si eu sa intreb xander

                            vis a vis de subiectul acesta eu vad lucrurile un pic altfel: standardele si consumatorii au o relatie interdependenta; e adevarat ca producatorii schimba standardele dar o fac si pentru ca stiu ca pot; in orice capitala din EU daca te uiti atent la masini toate sunt zgariate, atinse pe ici pe colo; cei mai multi utilizatori se resemneaza cu ideea ca asta e viata intr-un oras mare - nici o masina nu scapa neatinsa; eu am patit asta cu actuala mea masina fortat de niste situatii foarte aiurea de parcare / trafic, am ignorat la limita senzorii si am zgariat-o usor in doua locuri; asta e, nu am ce face; si poate peste 3 ani as fi dispus sa dau 2-3 k pe o vopsire ultra profi... daca nu as avea certitudinea ca peste niste luni, viata obisnuita de buc nu va afecta prea-frumoasa mea vopsea; si atunci sunt mult mai relaxat pe tema asta

                            Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
                            "Ethics. That's always so inconvenient."
                            Cal Lightman

                            Comment


                            • #29
                              Pentru o masina de zi cu zi nu prea se merita probabil, eu as vopsi integral ATR-ul, inclusiv interiorul usilor, compartiment motor etc, sa fiu sigur ca e protejat antirugina si arata ca nou. In plus, cu el fac cateva mii de km pe an, doar de placere, utilizat cand nu e trafic, parcat in subteran restul timpului. Deci s-ar justifica cumva.
                              '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                              Comment


                              • #30
                                Am remarcat si eu la actualele modele VW. Nu mai sunt vopsite unele elememte pe interior. De fapt cred ca nu se mai vopsesc deloc, cel mult doar pe muchie si putin spre interior, cativa cm. Ceea ce, la VW, im anii trecuti si la modele anterioare nu vedeai asa ceva. Probabil ca scaderea standardelor de calitate va urma, pt ca VW trebuie sa stranga cureaua sa achite uriasa amenda primita in urma scandalului dieselgate. Plus ca au retras Audi din Le Mans si VW din WRC.

                                Comment

                                Working...
                                X