Vreau Del Sol- discutii, pareri, informatii pentru potentiali cumparatori

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Vreau Del Sol- discutii, pareri, informatii pentru potentiali cumparatori

    Nu exista threadul asta, si pentru ca imi place foarte mult masina am zis sa-l deschid.
    Si acum sa va prezint adevaratul motiv
    Ce parere aveti de anuntul asta? Cunoaste cineva masina?

    https://www.olx.ro/oferta/honda-del-...tml#03e55a2fa1

    Nu am sunat inca sa cer mai multe detalii, numai ce am inceput sa cochetez cu ideea unui Del Sol. Mi-ar place o masina de weekend, cu care sa ma pot distra mai mult decat cu Civicul din dotare. Un TypeR EP3 in stare buna incepe de pe la 8000 de eur, ceea ce e prea mult. Asa ca pana o sa dispun de suma respectiva ma gandesc ca DelSol-ul asta nu ar fi chiar de lepadat. As fi preferat sa nu aiba decapotarea aia electrica, din cate am inteles nu e fiabila si adauga si vreo 70kg la greutatea masinii. Iar motorul cred ca e swap din moment ce e omologat. Din poze arata ff bine

  • #2
    Originally posted by BV26CAT View Post
    .... As fi preferat sa nu aiba decapotarea aia electrica, din cate am inteles nu e fiabila si adauga si vreo 70kg la greutatea masinii. Iar motorul cred ca e swap din moment ce e omologat. Din poze arata ff bine ...
    Si cred de asemenea ca e de preferat sa aibe farurile originale, ca alea galbene nu cred ca sunt omologate pe tip...
    O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

    Comment


    • #3
      Well:

      1. SRI pe B16 e o alegere neinspirată ... Am plecat de acolo, admisia OEM e muuuuuuult mai bună
      2. Esi cu motor de vti e ok dar lipsește eleronul
      3. Puntea spate e pe disc sau tambur; ABS are?!
      4. Turometrul unde se oprește?! E bord de esi sau vti?
      5. Decapotarea electrică este f f utilă. La 35°C nu īți arde să tragi de unul singur de plafonul īncins
      6. Modificări sport pot fi de la ebay la chestii serioase. Aș insista puțin pe subiectul ăsta.
      7. Rugină avem?


      Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
      Ex: Honda Civic 1.8 i-VTEC

      Comment


      • #4
        Recomandarea mea: ramai la un EP3 sau FN2. Gasesti masini bune sub 7000e. In DelSol o sa bagi multi bani ca sa o pui la punct si nici atunci nu vei fi pe deplin multumit. Dupa cum te stiu eu, nu o sa-ti placa. De curiozitate poti sa rogi pe cineva sa te lase sa dai o tura, macar iti faci o idee de cum te simti in DelSol.
        Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
        Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

        ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
        ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

        Comment


        • #5
          Originally posted by Doc View Post
          Recomandarea mea: ramai la un EP3 sau FN2. Gasesti masini bune sub 7000e. In DelSol o sa bagi multi bani ca sa o pui la punct si nici atunci nu vei fi pe deplin multumit. Dupa cum te stiu eu, nu o sa-ti placa. De curiozitate poti sa rogi pe cineva sa te lase sa dai o tura, macar iti faci o idee de cum te simti in DelSol.
          Doc, nu vreau sa fac din ea ce ai facut tu cu DelSolul tau. Nu am de gand sa o desfac si sa o reconditionez, doar sa o folosesc in stare in care e acum. Schimb la ea ce se strica in urma utilizarii, garniturile alea de la plafon pe unde am citit ca intra apa de la ploaie...chestii din astea. O sa incerc sa rezolv o tura sa vad cum se simte masina, si daca motorul ala e ce imi doresc eu. Oricum mie imi plac astea mici, la 1.70 cat am eu inaltime incap foarte bine in orice, in seria 1 mi-a placut tocmai faptul ca totul era foarte aproape.
          Iar 7000 eur, la cat incep EP3urile cat de cat ok ...is mult prea multi bani acum pentru un moft

          Comment


          • #6
            Uite si un SIR
            https://www.olx.ro/oferta/honda-crx-...tml#6db7b51eb8

            Comment


            • #7
              Bordul face toți banii! Turele sunt de ESI, deci mi se pare important de văzut de la ce mașină a plecat proiectul. Dacă a plecat de la vti (deși nu cred) mi se pare ok, dacă a plecat de la ESi revenim la problema cu puntea spate. Fii atent la cutie, SiR are diferențial dar viteză maximă mai mică; personal consider un plus dacă ar avea și cutia de SiR.

              Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
              Ex: Honda Civic 1.8 i-VTEC

              Comment


              • #8
                Mie mi-a placut maxim Del Sol-ul lui Punk cand am mers cu el (VTI), deci zic ca la 3-4.000 EUR daca masina e ok nu prea ai cum sa gresesti. Eu am 1.88m si se sta in el mai ok decat in S2000...

                Ca la orice masina veche sunt multe de schimbat, probabil si la EP3-ul ala de 7-8k vei avea de inlocuit diverse. Cred ca sunt extrem de putine masini vechi la care proprietarii sa zica ca sunt impecabile si chiar sa fie. Daca nu cunosti bine fostul proprietar eu m-as feri mai degraba de cele "reconditionate", ca in 90% dintre cazuri reconditionarea facuta la misto strica mult o masina. As lua una mai ieftina, sa o refac eu cum stiu. Go for it! Fie EP3, fie Del Sol.
                '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                Comment


                • #9
                  Stie cineva ceva detalii despre masina asta?
                  https://www.olx.ro/oferta/honda-civi...tml#03e55a2fa1

                  Comment

                  Working...
                  X