Honda HR-V - "Tunning"

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Honda HR-V - "Tunning"

    Buna seara dragi participanti la trafic !

    Saptamana trecuta am achizitionat o Honda HR-V motor 124cp 1.6 benzina, ideea este urmatoarea, am de gand sa ii schimb putin "fata", as vrea sa ii ajustez un bullbar, praguri noi, un bord nou (aici as dori idei de la voi) si poate un camuflaj gen army sau ceva in genul acela. Cred ca nu am stiut eu unde si cum sa caut pentru ca pe internet nu am gasit mare lucru, foarte putine informatii, m-ar interesa daca stiti pote si pe la dezmembrari daca se pot gasi ceva componente ok, adica un bullbar si praguri daca sunt in stare buna le pot lua si de acolo mai ales ca noi am vazut ca sunt destul de scumpe !
    Este bine venit orice detaliu cu referire la acest subiect, la aceste elemente pe care le caut...locuri unde le pot gasi, preturi, poate si un service de incredere, orice informatie imi este utila.

    Va multumesc mult !

    P.S. - Scopul principal in schimbarea bordului / fetei bordului este acela de a indeparta impresia de masina foarte veche, nu stiu, altfel de ceasuri, de butoane, de...integeti voi.
    hondatu
    Administrator
    Last edited by hondatu; 16-12-16, 19:03.

  • #2
    Salut si felicitari pentru achizitie!
    Bullbar-ul din ce stiu nu e legal, iar la interior nu stiu ce ai putea sa-i schimbi, in afara de o unitate audio mai noua. Liniile alea clasice (ca sa nu zic vechi) au farmecul lor.
    2007 Honda Accord 2.0 M/T LS NHB
    2008 Honda CR-V 2.0 M/T EX NHB
    2000 Honda S2000 Berlina Black
    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/nolty/

    Comment


    • #3
      Poti sa pui bullbar de polieuretan si nu ai probleme, cele de inox sunt exclusiv pentru offroad, dar vezi destui prin trafic cu ele.
      Exista oameni care au modificat serios HR-V, dar pe siteurile rusesti in general si nu cred ca intalegi ceva, 1 swap serios de k24 in Australia. un k20 in New Zeeland, vreo cateva turbo in Anglia - era unul si la vanzare cu 1500lire - 1 in Grecia, plus vreo doua B care s-au impotmolit datorita transmisiei.
      In mod sigur proprietarii obisnuiti nu au facut nimic sau foarte putin la masina deoarece merge bine fara interventii, nu sunt in categoria cu bani, arata foarte bine la vremea ei fata de cutiile patrate 4x4 si nu se simtea nevoia.
      La interior poti sa schimbi scaunele pentru ca sunt tari la drum lung, sa pui leduri la interior, alta nuca schimbator, oglinda originala e o porcarie, scoti toate plasticele alea de la casetofon si pui un 2DIN, dar vei pierde ceasul daca nu il muti in alta parte, eu am scos tot din portbagaj ca ocupau loc aiurea, au inceput sa troncane si erau inutile, pui leduri la exterior ca se vad mai bine, nu se ard si consuma putin.
      Sa nu pui folie pe geamuri ca arata rau din punctul meu de vedere. Deflectoarele de vant sunt insa frumoase si necesare mi-am dat si eu comanda la o firma la Cluj dar se pare ca dureaza.
      Primul lucru care o schimba complet sunt jantele si suspensia. Infoliere camuflaj m-a batut si pe mine gandul dar daca nu e inaltata, cu jante intoarse de tabla si cauciucuri offroad nu are sens.
      La schimbat bordul mi se pare ca ai luat-o in directia gresita, e adevarat ca e foarte simplu si spartan, dar din punctul meu de vedere e bine desenat. Il poti imbraca in alcantara sau folie mata, vara sau pe soare o sa ai reflexie in parbriz mai ales daca folosesti produse pe baza de silicon. Daca tii neaparat poti pune ceasuri de prelude sau s2000, dar fara motor ce sens are?. Sunt ceasuri cu plasma, cred ca se fac si la noi pe comanda.
      Daca ai clima automata, o poti pune mai jos si in locul ei integrezi o tableta, arata excelent, sau un 2DIN decent cu navigatie.
      Depinde ce buget ai si cat esti de indemanatic si perseverent.
      La dezmembrari sunt putine, aceleasi, au cam dat tot de pe ele si au preturi mari, siteuri pot sa te ajut daca imi spui ce vrei, pentru ca special pentru modelul asta nu vei gasi decat maruntisuri.
      dacliber
      Senior Member
      Last edited by dacliber; 16-12-16, 22:42.
      ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

      Comment


      • #4
        ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

        Comment


        • #5
          Va multumesc pentru ajutor.
          Bullbar de polieuretan as dori sa vad cum arata si poate si un pret, nu am stiut ca cel de inox este "ilegal".
          Ma gandeam la niste praguri noi, jante, si daca tot e atat de complicat cu bordu, ma gandesc doar la ceasurile de deasupra volanului, sa-i adaug niste luminite sau chiar sa le schimb pe acelea daca se poate, ce parere aveti de treaba asta ?

          Comment


          • #6
            e ilegal fara ghilimele...
            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

            sigpic

            Comment


            • #7
              Originally posted by ticker View Post
              e ilegal fara ghilimele...
              Multumesc, asta nu ma ajuta cu problema mea !
              Am pus ghilimelele pentru ca este ILEGAL, dar majoritatea au si sunt sigur ca nu se ocupa cu off-road-ul sau ceva !

              Comment


              • #8
                Fizic poti pune, dar noi iti recomandam sa te alaturi partii luminoase a fortei.

                Unul din poliuretan ar trebui sa fie mai ok - daune mai mici in cazul accidentarii unui pieton, la fel in caz de impact usor in oras.

                Daca iti permiti si vrei un upgrade la interior, sfatul lui daciliber e cel mai bun: un bord imbracat in alcantara, eventual schimbate becurile la ceasurile de bord cu unele LED, un schimbator de viteze mai nou si mai estetic, un radio 2Din sau o tableta, alta tapiterie custom la scaune, covorase de cauciuc noi, un dashcam ascuns...

                La exterior depinde ce vrei: un polish, o revopsire sau infoliere (nu mat) , jante+cauciucuri noi, alta bara fata...

                Totul depinde dupa buget si gusturi
                '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                sigpic

                Comment


                • #9
                  Sunt deja in partea luminata :P, nu doresc sa fac nimic ilegal. Clar o sa aleg un bullbar din poliuretan, ai idee unde pot sa vad unul, pret ?

                  Cat despre upgrade-ul bordului, este o idee buna, aveti un service specializat honda sau un loc de incredere unde pot sa pun o intrebare referitoare la bord ?

                  In exterior cred ca o sa aleg o colantare, gen army, masina va fi folosita exclusiv pentru partidele de pescuit, deci o aduc putin in tema !
                  hondatu
                  Administrator
                  Last edited by hondatu; 16-12-16, 19:03.

                  Comment


                  • #10
                    http://www.automax4x4.ro/PRODUSE/HON...HRV/index.html
                    http://www.cromtuning.ro/honda-hrv-1...06-15-830.html

                    http://www.4x4accessori.it/Product/10/Instance/280/it/
                    ticker
                    Administrator
                    Last edited by ticker; 16-12-16, 15:56.
                    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by Filip Mihai View Post
                      ma gandesc doar la ceasurile de deasupra volanului, sa-i adaug niste luminite sau chiar sa le schimb pe acelea daca se poate, ce parere aveti de treaba asta ?
                      Cum spuneam mai sus sunt ceasuri cu plasma, eu nu am pus ca am incercat cu leduri si sincer e deranjant la ochi noaptea lumina prea tare. Daca vrei sa te convingi singur tragi de masca ondulata de deasupra lor, scoti suruburile , lasi volanul maxim jos, intorci cesurile si le scoti mufele dupa care le scoti si inlocuiesti bulbii aia mici cu leduri la fel, se gasesc la orice magazin auto mai mare sau pe net. Sau poti desface cesurile complet si pui o banda led rgb cu dimer si ai si reglaj atunci. Trebuie insa sa stergi cu diluant spatele afisajului unde sunt cifrele ca sa treaca lumina diferit de culoarea originala.
                      dacliber
                      Senior Member
                      Last edited by dacliber; 16-12-16, 22:52.
                      ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

                      Comment


                      • #12
                        Va multumesc pentru sfaturi si idei !

                        Bullbar.ul din poliuretan este mai scump decat cel din inox ? -_o

                        Ceva linkuri pentru jante !?

                        Multumesc mult !

                        Comment


                        • #13
                          Sunt jante aici pe forum de vanzare, sau pe olx, daca nu vrei noi.
                          ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

                          Comment

                          Working...
                          X