BEKXY: '16 Suzuki SX4 S-Cross Spirit 1.4 Boosterjet 4WD 6MT, Orange

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ma tot uit la SX4 (ca vad in fiecare zi unul in parcarea de acasa) si deja mi se pare din ce in ce mai mult un posibil inlocuitor pentru 5D-ul din dotare (care implineste anul asta venerabila varsta de 11 ani). E drept, nu am apucat sa conduc unul cu transmisie automata, pe cutie manuala sunt convins ca e ok.

    Sa-l stapaniti in continuare sanatosi si fara alte evenimente neplacute!
    Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

    Comment


    • Mulțumim! Ăsta e cel mai mare regret al meu, că nu am luat-o automată.
      '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

      Comment


      • Originally posted by Wagner View Post
        Ma tot uit la SX4 (ca vad in fiecare zi unul in parcarea de acasa) si deja mi se pare din ce in ce mai mult un posibil inlocuitor pentru 5D-ul din dotare (care implineste anul asta venerabila varsta de 11 ani). E drept, nu am apucat sa conduc unul cu transmisie automata, pe cutie manuala sunt convins ca e ok.

        Sa-l stapaniti in continuare sanatosi si fara alte evenimente neplacute!
        si pe mine ma bate gandul pt un buyback la carpati cu 5d-ul nevesti-mii pt un 1.4 AT
        '16 BMW 520xd
        '15 FK2
        ex '10 CU1
        ex '07 CL7

        Comment


        • Adică la Dageco?
          '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

          Comment


          • Originally posted by bekxy View Post
            Adică la Dageco?
            da, nu sunt k?de acolo mi-am luat si accordul acum 7 ani
            '16 BMW 520xd
            '15 FK2
            ex '10 CU1
            ex '07 CL7

            Comment


            • Nu prea am avut treabă cu ei, doar am dat un telefon când am luat-o pe actuala şi am dat peste un individ foarte-foarte plictisit, care mi-a exclus din discuţie "Rabla", pe argumentul că e doar o abureală şi nu se pot prinde tichetele.
              Nu putea el, din pricina altora care puteau. Şi de la care am şi luat maşina.
              '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

              Comment


              • Ass-breaking news. Am luat contact cu Suzuki Asistenţă...

                Adică am rămas cu ea în drum. Partea bună e că am rămas cu ea în drum în Bucureşti, la doar câteva zile după un concediu de 1.700 km, abătut prin diverse coclauri unde nici semnal la telefon n-aveam. Partea proastă e... că am rămas cu ea în drum.

                Ieri pe la 15.30 ies dintr-o străduţă laterală în Antiaeriană cu viraj stânga... bag a I-a, bag pedală, depăşesc axul drumului şi poooc, un clămpănit şi o senzaţie de sărit din viteză. Din viteză nu sărise, doar pierdusem tracţiunea. S-a mai târâit un pic şi am eşuat pe dreapta. Primul gând... placă de presiune, rulment, disc de ambreiaj... pe acolo. Deşi nimic nu prevestise probleme în zona aia (nu patinase ambreiajul, nu mirosise, nu cârâise... nica).

                Am sunat la Suzuki Asistenţă, unde o d-ră relativ lentă şi totuşi eficientă mi-a trimis o platformă (care a ajuns după vreo două ore) şi mi-a aranjat o maşină la schimb, care a venit direct la service la vreo juma de oră după ce am lăsat maşina.

                Deci la 15.30 am păţit-o, pe la 18.20 eram cu ea la DAB (unde am avut norocul să mai găsec un recepţioner la muncă), la 18.50 am terminat descărcarea, predarea şi deschiderea comenzii, iar pe la 19.20 a ajuns un Duster de la Autonom rent-a-car cu care am ajuns acasă pe la ora 20.00. Deci doar cu vreo 4 ore şi ceva întârziere.

                Acum.... ce e de reţinut:

                - Suzuki nu are o flotă de platforme pentru asistenţă. Au contracte cu diverse firme, pe zone. În Bucureşti şi împrejurimi e o firmuliţă cu 2 platforme. Îi sună de la Viena şi ăştia rezolvă evenimentul. O platformă destul de hărtănită, dar... it did the job.

                - Service-urile Suzuki nu dau maşini la schimb pentru lucrări pe garanţie. Am luat legătura cu DAB (unde se pare că puteam totuşi să închiriez o maşină la schimb, la un preţ mai bun decât la firmele de profil) şi cu Autonet (care mi-au spus că nu au de fel maşini la schimb).

                - Suzuki nu are o flotă de maşini la schimb pentru programul de asistenţă. Au firme de închirieri auto partenere, la care apelează. Probleme care apar sunt două:
                -- ca să poţi închiria o maşină, chiar dacă plăteşte Suzuki, trebuie să deţii (şi să ai la tine) un card de credit (că aşa e peste tot la maşinile de închiriat);
                -- maşina la schimb se asigură de către Suzuki până la finalizarea reparaţiei, dar nu mai mult de 3 zile.
                Card de credit am (făcut special pentru închiriere de maşini), dar treaba cu 3 zile nu mi-a picat deloc bine, pentru că depind zilnic de maşină. Cum mă gândeam la placă de presiune şi nu mă aşteptam să fie în stoc, mă şi vedeam cum o să aştept 5 zile lucrătoare doar să vină piesa. Deci după cele 3 zile trebuia să mă ocup singur de închiriere.

                All-in-all a fost cu happy ending:
                - Aseară am ajuns pe roţi de Duster acasă, iar maşina a rămas în service cu comanda deschisă. Comandă în care am trecut şi volanul care mi s-a zbârcit la soare săptămâna trecută şi care arată cam aşa:

                - Astăzi de dimineaţă am primit verdictul: siguranţă tripodă planetară dreapta faţă ruptă/ sărită. Norocul a făcut că au schimbat cândva o planetară cuiva, pe care o aveau pe-acolo. Şi de la care au luat siguranţa şi au pus-o la mine. Că altfel aşteptam 5 zile după ea...
                - Volanul a fost aprobat pentru înlocuire, peste vreo săptămână ar trebui să ajungă şi să mă cheme. Cică n-au mai întâlnit până acum aşa ceva, poate-l duc la muzeu.

                Că tot îmi planificasem să merg mâine să reclam volanul, am ajuns... ieri. Pe platformă.
                '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

                Comment


                • Interesanta povestea, mai ales ca pare un happy end... (cine are noroc, are...)

                  Ce ma nedumereste este tipul de probleme cu care te-ai confruntat...
                  No offence, dar la Honda parca nu am auzit de asa ceva, asa ca...succes in continuare cu Suzuki, ce sa zic....
                  O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                  Comment


                  • Păi ce să zic... La Honda am avut un senzor ABS dus, de care nu sunt sigur că era dus, ci probabil doar cablajul f**ut din fabrică, releul AC dus după vreo 4-5 ani, flanşele amortizoarelor duse după vreo 3 ani, un amortizor scurs mai la bătrâneţe şi ambreiajul care smucea de tânăr şi smucit l-am dat. Volanul l-am belit eu, cu verigheta. Dar sigla de pe volan s-a belit singură. Şi-or mai fi şi lucruri pe care nu mi le amintesc acum. Sunt de părere că Honda este peste Suzuki, dar, să fim setrioşi, nu e niciuna navetă spaţială.
                    '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

                    Comment


                    • E cineva a carui Honda l-a lasat in drum? Sau ati vazut Honde oprite pe marginea drumului, in pana, cu capota ridicata?

                      Comment


                      • Or mai fi, că doar nu-s navete spațiale, în ciuda anumitor elemente de design la unele modele.
                        http://www.hondafan.ro/forum/showthr...ada-in-Ungaria
                        '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

                        Comment


                        • Mie mi-a crapat alternatorul la CL9. Ok, am putut sa ajung cu ea la service pe roti, dar unde planuiam sa ajung, am ajuns cu alta masina. Daca se intampla la mai mult de 20-30 km de service tot cu platforma ajungeam.

                          Nasoala patania, dar tot raul spre bine. Noi sa fim sanatosi.
                          Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                          Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                          ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                          Comment


                          • toate masinile mai crapa in drum, dar conteaza la ce nr de km
                            pana in 70-80k mi-ar atrage atentia o masina care ma lasa in drum
                            "Ethics. That's always so inconvenient."
                            Cal Lightman

                            Comment


                            • Razvan, trebuia sa iei Vitara. Asa puteai face upgrade la Evoque
                              https://www.motor1.com/news/260269/r...voque-replica/
                              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                              sigpic

                              Comment


                              • Las' că io fac BMW din ea, la ce bot are :-)))
                                '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

                                Comment

                                Working...
                                X