BEKXY: '16 Suzuki SX4 S-Cross Spirit 1.4 Boosterjet 4WD 6MT, Orange

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ei, bravo, cāt m-am ostoit să scriu de pe telefon ce și cum, te-ai lămurit singur.
    bekxy
    VIP Member
    Last edited by bekxy; 27-07-17, 10:36.
    '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

    Comment


    • Cu o mānă de DIY am rezolvat şi piticul de sub capotă, ăla cu pistoanele cu gaz.

      Cu două pistoane de căpătat, de 300N şi 50cm, cu tot cu adaptoarele cu bilă din capete.
      Cred că mergeau şi de 200-250N, aşa cum mergeau şi de 45cm. La astea, de 50cm, avantajul e ridicarea capotei cu vreo 10cm mai sus decāt poziţia īn care o ţinea băţul (şi care oricum mi se părea cam joasă).
      Pentru partea de bricolaj am adăugat două vincluri, două şuruburi, piuliţe şi o mānă de şaibe grower. Muţumită Suzuki găuri īn caroserie am avut gata făcute.
      M-am asigurat că īn poziţia īnchis nu calcă pe conductele de frānă sau pe altceva şi cam asta a fost. Adio băţ!

      Pentru corectitudine, sursa (soviectică) de inspiraţie:

      bekxy
      VIP Member
      Last edited by bekxy; 29-07-17, 21:03.
      '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

      Comment


      • Şi rezultatul:



        (nu pot pune două clipuri īn acelaşi mesaj)
        '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

        Comment


        • Cu capota inchisa, privita din lateral, nu se observa daca aceasta e usor flexata/concava ?
          Am mai vazut pe la diversi oameni care si-au montat asa ceva si din cauza ca erau pistoanele prea tari sau capota prea subtire, aceasta era usor concava cand era inchisa.

          Comment


          • Habar n-am... N-am băgat de seamă, dar nici nu m-am uitat atent. O să văz.
            '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

            Comment


            • Ei..... şi a apărut şi prima problemă serioasă īn exploatare...

              Mai precis ieri. Am fost la un hypermarket la cumpărături, īmpreună cu soaţa. Intrat, cumpărat, ieşit.
              Glonţ la maşină. Apăs pe butonul de la portieră. Nimic. Whaaat? Apăs din nou, mă asigur că am cheia suficient de aproape. Nimic. Mă duc la portbagaj, repet operaţiunea, nimic.
              Folosesc butoanele telecomenzii. Dezarmare, armare, nimic. Scot cheia şi o bag īn uşă. Nimic, nu se deschide. WTF???? Observ că oglinzile nu sunt pliate şi zic... e clar, modulul de la chinezi mi-a făcut-o. Nu a pliat nici oglinzile la armare, s-a dus dracu', nu mă lasă nici să o deschid. Măă, dar nici din cheie? Sau să-mi fi meşterit la butuc cerşetorul pe care l-am repezit cānd am coborāt din maşină, de mi-a bulit īnchiderea cu totul?
              Făceam planuri: chem Suzuki Asistenţă şi le explic ce frumuseţe de modul am, care m-a lăsat pe afară. Sau că mi-a belit cerşetorul īnchiderea. Sau sparg geamul ăla mic din dreptul oglinzii şi deschid de acolo. Mai degrabă aş sparge geamul, īmi zic. Nu mai stau p-aci pānă vine asistenţa. Să-l sparg... să nu-l sparg, căutam īncă soluţii... cānd... noroc cu jumătatea inteligentă a familiei, care la un moment dat zice: "Auzi, da' asta sigur e maşina noastră?"
              F¤%&¤&%¤!!!! Mă uit mai atent: S-Cross.... S-Cross, maro... maro, paravānturi.... n-are, şorţuri de noroi... n-are. Bă' da prost sunt... Mă uit la număr (abia acum ).... număr roşu, maşină nouă.
              A mea cu un rānd mai īncolo. Maro, oglinzi pliate, paravānturi, şorţuri de noroi, ce să mai... o desfătare. Unde mai pui că s-a şi deschis la prima apăsare de buton.

              Frate... era' să-i sparg omului geamul. Sau putea să vină şi să mă găsească meşterind la portiera lui.
              Deh, īnvăţat de mulţi ani cu maşină rară... ieri mi-am luat-o. După asta mă gāndeam cum o fi să ai Logan alb şi să-l cauţi prin parcare...

              Deci prima problemă. E de service. Dar nu auto.
              '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

              Comment




              • Esti tare, nu am cuvinte!
                Sa ti-o zic pe aia dreapta, dimineata am inceput sa tot vad S-Cross - uri in culoarea ta pe traseul spre munca, dar altele in afara de al tau, pe care il recunosc. Sigur nu esti tu?
                Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

                http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

                Comment


                • Poate te trezeai cu bata in cap. )
                  Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                  Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                  ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                  ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                  Comment


                  • Am ras cu lacrimi! )

                    Asta e ca intamplarea unuia in stare de ebrietate (data la TV, la stiri), care s-a dus la Politie si a declarat ca i-au furat hotii masina. A doua zi, au gasit-o politistii putin mai incolo, parcata regulamentar.

                    Comment


                    • Asa a patiti si jumatatea mea, a plecat cu Swift-ul si mesterea la un CR-V sa il deschida, cand mai avea putin pana sa intre in panica i-a zis proprietarul ca aia sigur nu e masina ei
                      Ea a avut noroc ca inca era omul langa masina. Sau eu, ca urma sa ma sune sa imi spuna ca s-a stricat masina......
                      civic 2.2 5D FK3
                      CR-V 2.2 AT RE6

                      Comment


                      • A, nu sinteti singurii
                        Vreau sa pun ceva in portbagaj la fosta, apas butonul din telecomanda si nimic. O fi slabita bateria, mai apas o data. Nimic. Linga masina un agent de paza: domnu', a dumneavoastra e urmatoarea!
                        Intr-adevar, linga a mea era parcata o CL7 SSE (aproape) aceeasi culoare si, da, portbagajul alei mele era deschis doar ca eu stateam linga cealalta...
                        "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

                        Comment


                        • S-a dus şi revizia de 1 an. Cost 495 lei.

                          Filtrul de habitaclu luat cu 41 lei de la unixauto.ro, marca proprie, cu carbon activ. Ăsta:



                          Īnlocuit de mine alaltăieri aseară, momentan n-am nicio impresie. :-)) De reţinut că nu scrie absolut nimic pe el, nici măcar nu e indicată direcţia fluxului de aer. Aşa că l-am pus la... inspiraţie.

                          [paranteză] De reţinut, pentru hondari, că s-ar putea să găsiţi pe unixauto.ro filtre de habitaclu (polen) activ-carbonatate , marca proprie, pentru hondele voastre. Am verificat pentru fostul meu Civic, există, īl cheamă 10573517 şi costă 40 şi ceva de lei. Partea proastă e că au un site cam tembel, dar vă descurcaţi voi. [/paranteză]

                          Ulei (5W30), filtru de ulei şi filtru de aer OE Suzuki, luate as-vară de la pieseautoradacini.ro cu 143+23+88 lei.



                          Revizia ieri la Rădăcini Iuliu Maniu, cost 200 lei. Nicio remarcă vis-a-vis de modificările pe care le-am adus maşinii. Nici nu se cuvenea.
                          '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

                          Comment


                          • cati bani te-a dus toata insonorizarea aplicata si cat de mare este diferenta?

                            Comment


                            • Filtrul de polen se instalează, privind poza, fix așa cum e, aerul venind de sus (presupunānd cel puțin). Īn general pliurile laterale vin īn jos.
                              La epiesa se găsește Mann Carbon la vreo 50 de lei, un preț excelent. Și cel din poza ta bekxy pare să fie foarte ok dpdv conținut carbon, nu doar spoit cu ceva negreală 😀
                              -------------------
                              There is no point of having if you can't share.

                              Comment


                              • Originally posted by MirceaG View Post
                                cati bani te-a dus toata insonorizarea aplicata si cat de mare este diferenta?
                                Insonorizant + fonoabsorbant + chedere cam 1100 lei (adunate din RO, UK, DE, CN). Greu de spus cāt de mare e diferenţa, dar e. Şi nu e mică.

                                Originally posted by BlackMagic View Post
                                Īn general pliurile laterale vin īn jos.
                                Good to know, mulţumesc!

                                Originally posted by BlackMagic View Post
                                La epiesa se găsește Mann Carbon la vreo 50 de lei, un preț excelent.
                                Din păcate nu şi pentru maşina mea...
                                '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

                                Comment

                                Working...
                                X