Probleme incalzire

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Probleme incalzire

    Buna. Imi cer scuze de threaderul nou dar nu am gasit nimic despre problema mea cu incalzirea-n masina decat despre "miroase in masina". Honda Accord 2.0 2005, problema e ca incalzeste doar partea din dreapta, partea soferului e asa usor dezmortita. Daca e setat pe Hi, dual, in partea pasagerului aerul este foarte cald dar la sofer e rece. Am fost la service si s-au uitat la motorasul de sub bord si dupa multe discutii au ajuns la concluzia "radiatorul e infundat si trebuie schimbat". Ma intrebam daca a mai avut cineva aceasta problema si daca a rezolvat-o pt ca pe net tot am cautat si multi ziceau ca problema e Water Valve Assembly. Ceea ce e mult mai ok decat radiatorul. Nu mai trebuie demontat bordul si bla bla pt a schimba radiatorul. Multumesc, imi cer scuze daca a mai fost o postare asemanatoare dar nu am gasit-o.

  • #2
    Salutare
    Ai rezolvat problema?
    Daca da, cum?

    A mai intalnit altcineva aceasta problema?
    alexandruci
    Junior Member
    Last edited by alexandruci; 08-12-18, 16:15.

    Comment


    • #3
      Salut. Am si eu o Honda Accord 2.2 I-CTDI 2008 cu clima pe doua zone si face urmatoarele figuri. Daca setez DUAL 22grade pe partea soferului baga cu o diferenta de aprox 5 grade, iar daca il setez pe Max merge la fel pe ambele parti. Care e cauza? Am intrebat mai multi mecanici dar de la niciunul nu am primit o explicatie clara.

      Comment


      • #4
        Salut, la mine pe toata partea soferului incepind din mijloc baga aer aproape rece cand e reglata pe caldura. Am cautat si am gasit ceva informatii pe forumuri din US. Se pare ca in general sunt doua posibile cauze indiferent ca e clima dual sau ac manual: una de la clapetele de mixare aer cald/rece in principiu de la motorasul care le misca, a doua infundarea partiala a caloriferului care se rezolva cu spalare si suflare din compartimentul motor, gasesti clipuri pe youtube. La mine se pare ca e varianta cu caloriferul pt ca am verificat comutarea de pe aer rece pe cald si se face.
        La tine e probabil sa fie ceva diferenta din cauza senzorilor de temperatura de sub bord sau a setarilor, am citit ca se poate face ceva diagnoza si se poate reseta sistemul de climatizare daca spui ca pe max baga uniform stanga/dreapta.
        robertina1924
        Member
        Last edited by robertina1924; 25-01-20, 00:44.

        Comment

        Working...
        X