FBOGDAN: '06 Opel Zafira, 2.0 Turbo Z20LER, panoramic, Electric Blue

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • FBOGDAN: '06 Opel Zafira, 2.0 Turbo Z20LER, panoramic, Electric Blue

    Salut comunitatea!

    Fiind nou pe aici, nu sunt foarte familiarizat cu formatul si regulile forumului, asa ca va rog putina clementa si indrumare daca gresesc ceva.
    Am topic deschis la My Jazz cu noua mea achizitie, insa mai am o trotineta achizitionata de circa 1 an, pe care vreau sa v-o prezint.
    Este vorba de un Opel Zafira B din 2006, 2.0 Turbo benzina, cu aproape toate dotarile posibile pe acest model si din ce banuiesc eu, e cam singura care s-a vandut aici in Romania cu dotarile respective, fiind o comanda speciala, care a durat circa 6 luni sa fie livrata. In Germania se gasesc mai multe similare cu a mea, insa in Ro, nu prea am vazut sincer sa fiu.
    Masina a fost aleasa cu sufletul, nu cu capul, deoarece eu inca am o pasiune si pentru Opel, fiind la al 3 -lea model in posesie. Totodata, a contat foarte mult si faptul ca Zafira are 7 locuri, deplasarile cu familia mea numeroasa fiind practic imposibile cu o masina cu 5 locuri.
    Imediat dupa achizitie, am investit 1000 Euro in reconditionarea totala a motorului. Stiam de la inceput ca va trebui s-o aduc in mintile ei, insa pretul la care am luat-o din Ro, era sub cat as fi luat-o din Germania si sa nu mai adaugam si nenorocitul timbru de mediu, care ar fi dat calculele total peste cap.
    Deci motorul a primit, segmenti noi, cuzineti noi, distributie noua, toate garniturile noi, o alezare de chiuloasa, o spalare completa a baii de ulei si altele pe care nu mi le amintesc in acest moment. Costul reconditionarii a fost de 4500 lei in cap, incluzand distributia noua si primul schimb de ulei + filtre. Eu zic ca e foarte ok.
    Despre masina pot spune ca e foarte puternica, exista teoretic 200 CP sub capota, insa pierde mult la aerodinamica si oleaca din cauza cutiei destul de rigida in utilizare.
    Mno, macar trage bine cand e cu 7 pasageri si ceva bagaj .
    Stiu ca Opel nu sunt niste masini foarte fiabile si mai ales Zafira , care traditional are o problema cu articulatiile, ce se vor strica foarte des, fiind vorba de aceeasi platforma cu Astra, care e insa mai usoara si mai aerodinamica, dar impart aceleasi bucse, pivoti, capete de bara, tampoane, etc. Nu ma deranjeaza cand mai pica una- alta, pasiunile nu se discuta. Cand nu-mi voi mai permite s-o intretin sau nuvoi mai vedea rostul autobuzului ucigator de BMW-uri, o voi vinde....sper tot unui pasionat.
    Da, am botezat-o Uciduzza, pentru ca de fun asa, am facut liniute scurte cu BMW-uri cu motorizari mici, benzina sau diesel si pot spune ca e competitiva, iar stupefactia afisata de un posesor de 320 D sau 320 i (benzinar) cand vede ca autobuzul zburda pe langa el, face absolut toti banii si nervii, pentru restul existand Mastercard, Visa , etc.

    No offence, n-am nimic cu posesorii de BMW.
    Inserez cateva fotografii cu inculpata, care e prezentata mai in detaliu si pe forumul clubopel si pe facebook.
    Sunt deschis la discutii, intrebari, caterinca si mai ales la share de informatii.
    Sa auzim de bine!
    Bogdan

    Click image for larger version

Name:	IMG_20150621_193139.jpg
Views:	1
Size:	38.2 KB
ID:	730248Click image for larger version

Name:	12239637_1635483546725312_3555808684203576795_n.jpg
Views:	1
Size:	35.4 KB
ID:	730249Click image for larger version

Name:	12495021_1652462475027419_1327615710700032452_n.jpg
Views:	1
Size:	24.2 KB
ID:	730250Click image for larger version

Name:	11755908_1600767963530204_6531167051724021825_n.jpg
Views:	1
Size:	29.9 KB
ID:	730251Click image for larger version

Name:	IMG_20150729_191625.jpg
Views:	1
Size:	37.2 KB
ID:	730252Click image for larger version

Name:	IMG_20150703_203343.jpg
Views:	1
Size:	25.7 KB
ID:	730253
    Attached Files
    Era asa de frig afara, incat atunci cand am vrut sa-l scuip pe unul, i-am infipt un țurțure in gat!

  • #2
    Inculpata Uciduzza e inca in posesia mea!
    In afara de piesele ce se uzeaza si sunt schimbate in mod normal din cand in cand, am mai investit si urmatoarele : bobina de inductie, caseta de directie reconditionata, vas expansiune, radiator aer conditionat, schimb total antigel din instalatie, alternator. In rest, uzualele articulatii (bucsi, pivoti, bielete, etc), schimburi de ulei si filtre + nimicuri gen stergatoare, prize, un acumulator, etc.
    Motorul merge impecabil, trage foarte bine si nu papa ulei, deci ma declar foarte multumit de reconditionarea lui de acum 4 ani.
    Instalatia de GPL de pe ea inca se comporta bine, desi are cam 5 ani vechime, nu a dat inca semne de oboseala majora.
    Am vrut la un moment dat sa o vand, deoarece gasisem un pont cu un VW Caravelle de 8 locuri la pret foarte bun si aveam si o bruma de bani pusi deoparte, insa pontul mi-a scapat daca nu m-am miscat repede, asa ca am ramas cu Zafira in continuare.
    As mai adauga poze, dar nu inteleg care e restrictia impusa de acest forum, ca nu ma lasa sa uploadez pozele salvate local pe laptop sau telefon.
    Era asa de frig afara, incat atunci cand am vrut sa-l scuip pe unul, i-am infipt un țurțure in gat!

    Comment

    Working...
    X