FBOGDAN: '08 Honda Jazz 1.3 i-DSI CVT, Milano Red

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Salutari din nou!
    Jazzul zburda cu veselie si parca i-a mai scazut consumul de benzina dupa schimbul de ulei + filtru de aer. Inainte aveam 8.5 l/100 km (doar Bucuresti), acum am 7.4 l /100 km (doar Bucuresti). E posibil insa sa fie doar efectul faptului ca am mers preponderent in weekend cu ea si a fost si liber orasul cu mini-vacanta de Rusalii.
    Recomand tuturor care au cutie CVT si merg in trafic de tipul celui din Bucuresti, sa circule in treapta S.
    Azi am incercat sa schimb becurile de pozitie pe fata, insa dupa ce am desfacut 2 cleme si am indepartat partial oala de plastic, am constatat ca nu ajung sa umblu la bec, deoarece e cel mai de sus si acolo e si o invalmaseala de cabluri.
    Trebuie demontata complet oala de plastic? Am observat inca 4 cleme si un surub care o mai tineau, dar n-am continuat operatiunea ca nu eram imbracat de scandal si mi-era ca ma murdaresc grav.
    Am 2 seturi de becuri pozitie, unele normale cu filament si unele cu led, ce-mi recomandati sa pun?
    Danke schon
    Era asa de frig afara, incat atunci cand am vrut sa-l scuip pe unul, i-am infipt un țurțure in gat!

    Comment


    • #47
      Problema: ce toleranta are Jazz-ul la ET-ul jantelor? Standard e ET45. Merge putin mai mic? Adica janta putin mai iesita in afara?
      Am gasit niste jante de aliaj interesante si cu ET35, sunt de pe o Mazda 323. Merg?
      Era asa de frig afara, incat atunci cand am vrut sa-l scuip pe unul, i-am infipt un țurțure in gat!

      Comment


      • #48
        Nu sunt expert, dar zic ca merg in conditiile in care esti ok cu atinsul protectiei interioare de la rotile fata cand esti virat maxim stanga sau dreapta. Cred ca o sa-ti atinga anvelopele plasticele de interior cand esti virat maxim. Nu-i asa grav si nu atinge atat de frecvent, dar ma gandesc sa nu te vada vreun politist mai scrupulos, ca atunci mi se pare ca-ti retine talonul pt modificari ilegale sau cum naiba s-or numi in legislatie.

        Comment


        • #49
          Eh, m-am edificat singur, problema n-ar fi ET-ul ci gaura de centrare, care la Mazda 323 e 54mm iar la Honda Jazz 56mm, deci nu se potrivesc decat cu modificari.
          Toleranta la ET ar fi de maxim +/- 1.5 cm cam la toti producatorii auto, deci as zice ca zona safe e la +/- 1 cm, asta inseamna ca daca Jazz are in standard ET45, merge maxim ET35 sau minim ET55.
          Am gasit si niste jante frumusele OEM Enkei, insa din pacate nu are si capacele centrale care vin peste prezoane si nu le gasesc nicaieri separat.
          Era asa de frig afara, incat atunci cand am vrut sa-l scuip pe unul, i-am infipt un țurțure in gat!

          Comment


          • #50
            Am schimbat ambele becuri pe pozitia fata. E destul de chinuitor pe la oala rotii, din cauza spatiului mic de manevra, insa merge. Daca aveti mana si degetele groase, o sa va iasa pe nari operatiunea.
            Se desface mufa cu tot cu fasung prin rotire in soclu.
            Becurile cu led nu au vrut sa se aprinda in soclu (banuiesc ca nu erau CAN bus), asa ca am folosit becuri cu filament Phillips.
            Era asa de frig afara, incat atunci cand am vrut sa-l scuip pe unul, i-am infipt un țurțure in gat!

            Comment


            • #51
              In continuare nu gasesc un set de jante suplimentar pentru Jazz. Am vrut sa pun anunt de cumparare si aici in zona comerciala, insa se pare ca nu se pot initia topicuri noi (sau nu se ocupa nimeni sa vada topicurile in pending la moderare inainte de aprobare).
              Revenind la jante, am ratat unele OEM Honda, ca nu m-am putut deplasa in timpul saptamanii sa le iau, iar Sambata cand am plecat decis de acasa sa le cumpar, omul le vanduse .
              In weekend de draci ca am ratat jantele, m-am apucat sa mai mesteresc pe la masina. Avea un cheder mic de cauciuc care cadea de pe stopul de frana de la luneta spate. Am demontat stopul cu totul si am lipit chederul cu un super glue, in puncte mici si dese. Apoi am sesizat niste zgomote deranjante pe spate cand plecam de pe loc, cauzate de suportul numarului de inmatriculare ce atingea de caroserie si cand vibra cutia la plecarea de pe loc. Am taiat niste bucatele de furtun subtire de cauciuc si le-am plantat fortat pe sub suportul de numar, ca sa-l tina distantat de caroserie...deocamdata improvizatia pare ca da roade.
              Vreau sa desfac unitatea audio, ca are un CD blocat in ea si nu-i face eject, insa de citit il citeste. Aici as aprecia un tutorial despre cum s-o dau jos.
              Mai sunt niste led-uri in consola centrala si jos la schimbatorul CVT care par arse, o sa incerc sa desfac si pe acolo, desi cel putin la schimbator nu prea-mi dau seama pe unde se desface consola de sub el.
              Era asa de frig afara, incat atunci cand am vrut sa-l scuip pe unul, i-am infipt un țurțure in gat!

              Comment


              • #52
                Cred ca trebuie sa ai 50 posturi ca sa poti pune anunturi.
                "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                Comment


                • #53
                  Salutari!
                  Azi mi-am luat inima in dinti si am demontat consola centrala ca sa am acces la ledul de sub schimbatorul de viteze (cutie CVT).
                  Desi e destul de simplu, am reusit sa sparg niste cleme de plastic care prindeau suportul schimbatorului de timonerie si mecanismele de culisare.
                  In primul rand aveti in fata sub bord, 2 clipsuri care se desfac prin impingerea boltului din mijloc in interior (unul l-am rupt la remontaj, altul l-am lasat pus la misto, ca nu m-am prins cum il inchid dupa ce-l bag inapoi pe gaura).
                  Apoi in spatele consolei centrale, avem 2 suruburi cap cruce, usor de desfacut de oricine.
                  In fata franei de mana, veti vedea un capacel de plastic care se scoate prin tragere usoara, are cleme de plastic care se desprind la presiune mica (aici n-am rupt nimic). Fara sa scoateti acest capacel, nu iese consola din cauza franei de mana.
                  Se ridica acum consola de partea din spate si puteti s-o scoateti de tot din masina, insa eu am preferat s-o las intr-o parte sprijinita.
                  Boon, acum avem acces la minunatiile de dedesubt, care nu m-au impresionat ca si tehnologie sau calitatea materialelor, dar umbla vorba-n targ ca-s fiabile.
                  Nenorocirea aia de led de la schimbatorul de viteze CVT e undeva sub carcasa argintie de la schimbator. Aici mi-am cam prins urechile, deoarece desi prinderea suportului argintiu pare banala, nu e deloc asa. Practic, e prins in 4 cleme de plastic, ce vin peste niste opritoare tot de plastic si oricat m-am chinuit sa fiu finuț, doar una din cleme a iesit fara sa fortez, la restul de 3 am fost nevoit sa fortez ca nu se clinteau din loc, si 2 din ele s-au rupt. No big deal, oricum suportul vine prins fest de consola centrala la remontaj.
                  Dupa ce am desfacut suportul schimbatorului, am scos ledul respectiv si urmeaza sa-l cumpar ca sa-l schimb.
                  Tot azi am incercat sa desfac si bordul, partea de jos cu butoanele de la clima, ca-s si pe acolo arse 1-2 leduri. N-am reusit spre rusinea mea, am desfacut doar surubul care vine fix pe jumatate sub bord si apoi m-am blocat, fiindu-mi teama sa fortez plasticul ala cu o surubelnita subtire. Daca-l spargeam, ramanea paguba mare in portofel. As aprecia putin ajutor aici, ca pe net nu gasesc tutorial explicit sau cu poze, cel putin nu pentru Jazz cu clima automata (doar pt cele cu clima manuala /AC clasic exista).
                  Sa ne citim cu bine!
                  Era asa de frig afara, incat atunci cand am vrut sa-l scuip pe unul, i-am infipt un țurțure in gat!

                  Comment


                  • #54
                    Salutari!

                    Acum 2 zile m-am trezit ca stropitoarea de parbriz de la sofer nu mai arunca apa.
                    Dupa ce m-am codit putin pe langa masina, m-am apucat sa desfac plasticul care acopera stropitorile, iar dupa vreo 10 min de munca si cateva taieturi pe la degete, am reusit sa-l extrag fara sa se rupa nimic, absolut nici o clema .
                    Am scos intai furtunul din stropitoare si am vazut ca apa vine cu presiune in furtun, deci concluzionez rapid ca e stropitoarea infundata. Banuiesc ca ori de la apa chioara pe care i-am pus-o ultima oara din lipsa de lichid de parbriz, ori a intrat ceva praf in ea si s-a solidificat sub forma de pietricica pe orificiu. In fine, am rezolvat-o cu un ac de siguranta, am scobit bine pe intrare si iesire si pana la urma s-a desfundat.
                    Am montat totul la loc in ordine inversa si totul merge ok acum. Operatiunea nu e grea, sunt 3 cleme de plastic ce prind protectia (2 de caroserie in laterale si una pe jumatate), apoi se trage usor in sus, din aproape in aproape, incepand de la marginea laterala a parbrizului. Stropitoarea se scoate prin impingere in sus, dupa ce ati demontat suportul de plastic in care e infipta.
                    Suxxes!
                    Era asa de frig afara, incat atunci cand am vrut sa-l scuip pe unul, i-am infipt un țurțure in gat!

                    Comment


                    • #55
                      Am o problema si va cer ajutorul cu ceva know how.
                      Am observat de cand am luat masina ca atunci cand ploua abundent sau spal masina cu apa multa, se infiltreaza apa pe undeva pe sus, unde se imbina plafonul cu stalpul de la aripa spate si se scurge usor de acolo ajungand in portbagaj la roata de rezerva.
                      Bun, sa zicem ca am identificat locul, insa nu stiu cum sa scot protectia de la gaurile pentru barele de portbagaj suspendat. Banuiesc ca aia sunt cele 2 bandouri negre care vin pe marginea plafonului din fata pana in spate.
                      Am incercat sa trag spre fata, sa trag spre spate, sa ridic de ea, dar nu s-a clintit si ma tem sa fortez ca sa nu stric ceva.
                      Stie cineva cum se da jos protectia respectiva de plastic? Vreau sa izolez cu un silicon sanitar si din ce mi-am dat seama fisura in imbinare ar fi cam la 1 cm acoperita de protectia de plastic.
                      Multumesc comunitatii si orice sfat e binevenit!
                      Era asa de frig afara, incat atunci cand am vrut sa-l scuip pe unul, i-am infipt un țurțure in gat!

                      Comment


                      • #56
                        http://www.beardmorebros.co.uk/websi...jazz_leak.html

                        Comment


                        • #57
                          Multumesc maestre mib!
                          Alta intrebare! pe modelul Iordache
                          Cautand placute de frana, ca ma bate un gand sa le schimb, observ ca exista 2 sisteme de franare pe Jazz GD, care implica placute de marimi diferite.
                          Cele 2 sisteme de franare sunt Akebono si Sumitomo. Eu de unde draci aflu ce sistem de franare are masina mea?
                          N-as vrea sa ma gasesc in situatia cu masina pe elevator in service si eu sa alerg dupa placute potrivite. Se decodeaza cumva din seria VIN a masinii?
                          Era asa de frig afara, incat atunci cand am vrut sa-l scuip pe unul, i-am infipt un țurțure in gat!

                          Comment


                          • #58
                            Salut.
                            Eu am comandat dupa VIN si mi-au venit corect: cele din fata sunt de dimensiuni mai mari la mine (GD5 din 2004).
                            Am luat Mapco si dupa aproape 10k km cu ele pot sa spun ca sunt decente. Cu exceptia faptului ca uneori fluera putin la viteze mici isi fac treaba pentru ceea ce-mi trebuie mie.

                            Cu stima.
                            ...
                            I know nothing about Honda engines, but simply I love it!

                            Comment


                            • #59
                              Pai dupa seria VIN am comandat filtrele pentru revizie si pana nu m-am dus cu filtrul de aer vechi la ei, nu l-au nimerit
                              Mi-au adus prima data unul lung, dreptunghiular, apoi unul patrat dupa ce le-am explicat la telefon, dar de dimensiuni mai mari.
                              D-aia zic, mai bine sa stiu dinainte ce sa comand, ca daca ajung cu masina in service si nu-s placutele care trebuie, e cam nasol.
                              Era asa de frig afara, incat atunci cand am vrut sa-l scuip pe unul, i-am infipt un țurțure in gat!

                              Comment


                              • #60
                                Salut comunitatea si vin cu informatii proaspete despre Jazz.
                                Am montat in sfarsit instalatie gpl marca Lovato, la sugestia domnului de la care am achizitionat-o si a si montat-o.
                                A spus ca a montat pe alte 2 Jazz-uri cu cutie manuala si pe mai multe Civic cu motorizare similara.
                                Butelia e toroidala de 42 litri si mi-a ridicat in sus portbagajul cu cca 5 cm. Exista optiune de butelie de 34 litri care ridica doar 3 cm, insa autonomia era cu 100 km mai mica.
                                Cost instalatie + montaj 2500 lei paralei.
                                Observatii dupa primii 2000 km facuti deja:
                                1. Daca ridic piciorul de pe frana si incerc sa demarez imediat, masina tinde sa moara cand e pe gaz.
                                2. Uneori, cand e motorul cald, in acceleratie usoara are niste usoare rateuri, la modul ca da de 1-2 ori in nas si apoi pleaca lin ca si cum totul ar fi ok. La rece nu are aceste rateuri, doar dupa ce merg 5-6 km in Bucuresti incep simptomele. La turatie mare nu exista rateuri. Cel care mi-a montat instalatia zice ca-s bujiile de vina, sa le schimb, dar conform cartii de service, as mai putea merge vreo 15.000 km cu ele pana la intervalul de schimb.
                                3. Initial imediat dupa montaj s-a aprins check engine in bord cu eroare pe sonda lambda2. La 1000 km am facut prima revizie gratuita, unde s-a constatat amestec sarac de gaz si au marit din soft putin debitul. A crescut consumul cu cca 1l/100 km, rateurile n-au disparut, insa martorul de eroare pe sonda lambda s-a stins.
                                4. Consum gpl urban pe trafic de zi 9-9.5%, noaptea 8%, extraurban mers legal 6%, alergata 7.5%.

                                Incerc sa schimb bujiile in viitorul apropiat sa vedem daca se rezolva cu rateurile aleatore in accelaratie usoara.
                                Sa auzim de bine.
                                Attached Files
                                Era asa de frig afara, incat atunci cand am vrut sa-l scuip pe unul, i-am infipt un țurțure in gat!

                                Comment

                                Working...
                                X