FBOGDAN: '08 Honda Jazz 1.3 i-DSI CVT, Milano Red

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Cum naiba are 1400 kg? Poate ca e un Accord camuflat in Jazz, sau au cantarit-o cu pasageri inauntru.
    "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
    "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

    Comment


    • #92
      Update:
      Am rezolvat problema cu senzorul de temperatura exterioara.
      Era cablajul intrerupt, deoarece a fost strivit intre bara si armatura barii. Dupa refacerea unui fir, senzorul merge brici.
      Avem ulei + filtre noi la motor si placute frana spate noi TRW.
      Urmeaza zilele astea sa merg la tinichigiu si vopsitor ca sa-mi faca o mica reparatie la bara fata si sa o vopseasca si poate am timp si de un polish la faruri.
      As dori sa dau o fuga in Germania si sa iau Jazz Hibrid (IMA), modelul 2011-2015, dar gasesc prea putine informatii despre fiabilitatea sistemului IMA, precum si despre costurile de reparatii in caz ca pica ceva la motorul electric.
      Orice informatie imi puteti furniza, e binevenita (link-uri, know how propriu, tutoriale, etc.)
      Sunt putini posesori de Jazz sau Civic Hibrid pe forum si cam toti inactivi, deci nici o sansa sa-i pot intreba pe ei.
      Merci fain!
      Era asa de frig afara, incat atunci cand am vrut sa-l scuip pe unul, i-am infipt un țurțure in gat!

      Comment


      • #93
        Salutari!
        Tot caut in cartea de revizii a masinii, cand ar trebui sa schimb cureaua de accesorii si rolele, insa nu gasesc nimic concret (km sau ani).
        Scrie doar ca se verifica tensionarea curelei la fiecare 20k km daca nu ma insel.
        Aveti idee cand ar trebui schimbate? Am aproape 115k km cu Jazz-ul.
        Orice informatie e binevenita si apreciata!
        Multumesc
        Era asa de frig afara, incat atunci cand am vrut sa-l scuip pe unul, i-am infipt un țurțure in gat!

        Comment


        • #94
          Salut, sunt posesor de Jazz si am avut schimbul de curea accesorii si role la 100.000 km. Dupa o discutie la reprezentanta mi s-a spus ca urmatorul schimb de kit accesorii va trebuie facut la 240.000 km.
          Poate te ajuta.

          Originally posted by fbogdan View Post
          Salutari!
          Tot caut in cartea de revizii a masinii, cand ar trebui sa schimb cureaua de accesorii si rolele, insa nu gasesc nimic concret (km sau ani).
          Scrie doar ca se verifica tensionarea curelei la fiecare 20k km daca nu ma insel.
          Aveti idee cand ar trebui schimbate? Am aproape 115k km cu Jazz-ul.
          Orice informatie e binevenita si apreciata!
          Multumesc

          Comment


          • #95
            Multumesc Razvanur, deci cred ca trebuie sa schimb si eu kitul de role + curea.
            Intre timp am mai facut o vizita la service, unde mi-a verifcat si tensionarea curelei + verificare vizuala a uzurii.
            Concluzia mecanicului a fost ca rolele si cureaua nu prezinta urme de uzura accentuata sau fisuri pe curea, insa cureaua si-a pierdut din elasticitate si a devenit prea dura. De aceea am un zgomot mai pronuntat din zona curelei, cand merg cu spatele.
            Urmeaza curand un nou schimb de placute fata, cele de pe interior deja atingand cu senzorul de uzura pe disc in unele momente. Deja am comandat un set de placute ATE, cele precedente fiind Ferodo Premier si nu am fost foarte multumit de ele.
            S-a constatat de asemenea ca a aparut un joc usor de la flansele amortizoarelor fata, insa momentan nu resimt in directie ceva aiurea ci parca doar in gropi a devenit putin mai zgomotoasa pe puntea fata. Mai merg 4-5k km asa, apoi o sa cumpar un set de flanse + rulmenti Sachs. De ce Sachs? Pentru ca am fost multumit de acest brand de-a lungul timpului pe alte modele de masini. Vom vedea daca-si confirma calitatea si pentru Honda Jazz.
            Deci flansele + rulmentii de la amortizoarele fata sunt primele piese care au cedat de cand am masina in posesie. Am efectuat circa 35k km cu ea pana acum.
            Era asa de frig afara, incat atunci cand am vrut sa-l scuip pe unul, i-am infipt un țurțure in gat!

            Comment


            • #96
              Ce are zgomotul curelei de accesorii cu treapta de viteza?

              Comment


              • #97
                Se aude un fel de zornait din zona (curea + role) cand sunt in marsarier. In Drive sau Second nu se aude nimic.
                Nu are ce sa fie de la cutie, nici nu se aude din zona cutiei.
                Era asa de frig afara, incat atunci cand am vrut sa-l scuip pe unul, i-am infipt un țurțure in gat!

                Comment


                • #98
                  Salut. Si la mine se aude zornait, dar se cam aude mereu si stiu sigur ca e de la catalizator. Am deja peste 10k km si merge fara probleme. La service mi-au dat un pret de peste 1000 euro, asa ca o sa pun ceva la 150 euro cand o sa fie cazul.

                  Cat despre flanse: eu le-am schimbat de 2000km si ghici cu ce?
                  Click image for larger version

Name:	20180708_163243.jpg
Views:	2
Size:	54.3 KB
ID:	726469Click image for larger version

Name:	20180708_163335.jpg
Views:	2
Size:	38.3 KB
ID:	726470

                  Fotografia cu rulment este de la ceea ce am dat jos de pe masina. Uita-te ce scrie pe el. Acelasi lucru scria si pe ceea ce am pus, venit in set cu flansele (Sachs). Binenteles ca si flansele erau identice de pe masina (si nu cred sa fi fost schimbate) cu flansele puse de mine. Eu le-am schimbat la 180k km si am mers 22k km de cand am luat masina. Problema nu erau flansele cat rulmentii la mine, care erau praf...

                  Bafta.
                  ...
                  I know nothing about Honda engines, but simply I love it!

                  Comment


                  • #99
                    Pai daca îți comanzi direct rulmenți și flanșe SKF, ieși cu circa 100 lei mai ieftin (la flanșe e diferenta mai mare).
                    Pe flansele comandate de mine nu era scris decât un cod care n-avea nici o treabă cu codul scris pe cutie. Eu am returnat tot și mi-am luat banii înapoi, nu e grabă sa le schimb doar flanșa dreapta scârțâie puțin când virez pe loc sau la viteză mică spre stânga.
                    A apărut de curând o vibrație ciudată când merg in Drive la viteze mici și turometrul stă pe la 1500 rpm. E fix vibrația pe care o are o mașină cu cutie manuala atunci când mergi subturat cu ea (benzinar).
                    Nu există vibrația în modul Second sau pe modul Manual când schimb din padele.
                    Știe cineva de la ce ar putea fi? Să fac schimbul de ulei cutie chiar dacă e prematur ca și Nr de km?
                    Mai nou am descoperit că dacă merg pe manual și am 70 km/h constant in treapta 7, am 2000 rpm, iar în aceleași condiții pe Drive automat, am 1500 rpm ).
                    Era asa de frig afara, incat atunci cand am vrut sa-l scuip pe unul, i-am infipt un țurțure in gat!

                    Comment


                    • Hello again!
                      PitiJazz-ul necesita schimb de discuri și plăcute pe față și placute pe spate.
                      Am o experienta neplăcută cu ultimul set de placute pe față (ATE), care scârțâie că toți dracii la franele ușoare.
                      Am optat pentru producător ABE (Polonia), deoarece am pus pe Zafira și pe un Ford Fiesta discuri și plăcute ABE și n-am avut probleme (au luat ITP cu brio pe frane, nu scartaie, frâneaza bine in conditii de trafic real).
                      Urmează curând flansele și rulmenții de la amortizoarele fata, deoarece am inceput sa simt in volan ceva șocuri din cauza lor.
                      Sa auzim de bine!
                      Era asa de frig afara, incat atunci cand am vrut sa-l scuip pe unul, i-am infipt un țurțure in gat!

                      Comment


                      • Frânele noi marca ABE își fac treaba foarte bine. După primii 200-300 km, au început să înghețe mașina dacă apăs mai tare pe pedală.
                        Am schimbat și ambele tampoane la motor (stânga și dreapta), însă nu-s mulțumit de efectul celui din dreapta (nu avea prinderile precum cel original și a trebuit data o gaură noua in el, pentru poziționare identica). Totuși a rămas o mica vibrație, mai ales la relanti. Am păstrat tamponul original și voi incerca sa gasesc unul identic.
                        Era asa de frig afara, incat atunci cand am vrut sa-l scuip pe unul, i-am infipt un țurțure in gat!

                        Comment


                        • Avem flanșe și rulmenti noi SKF + inele de cauciuc de 2 MM sub capacul superior de unde se strânge flansa.
                          Pare că este o ameliorare a rigidității pe puntea față, dar posibil sa fie efect placebo. Mai experimentez.
                          S-a constatat și o bucșă de la bascula stânga față cu ceva joc, însă restul articulațiilor sunt băț, așa că încerc să trec iarna fără să mai investesc in articulatii.
                          I-am confecționat la un tapițer husa pt bancheta spate, din catifea neagră. Nu-s prea mulțumit de husa șezutului la scaunul mic, dar oricum vreau sa schimb culoarea husei, că pe negru chiar se vede orice scamă.
                          Frânele noi țin foarte bine, sper sa nu se ovalizeze discurile după ce incep ploile.
                          Zilele viitoare e posibil să vopsesc juma de mașină, că am o daună mică suportată de RCA-ul vinovatului și mai pun eu circa 1000 lei să scap de majoritatea zgârieturilor de pe PitiJazz.
                          Era asa de frig afara, incat atunci cand am vrut sa-l scuip pe unul, i-am infipt un țurțure in gat!

                          Comment


                          • P.S. Am pus si tamponul motor potrivit pe partea dreapta, se pare că inițial eu cumpărasem tampon pt cutie manuală, care a avut nevoie de mici modificări pentru a putea fi montat. Noul tampon e identic cu cel scos de pe mașină si întradevăr vibrațiile au dispărut definitiv după ce l-am montat.
                            Făcut și o revizie la instalația de Gpl. Nu băgați gaz de la LUKOIL, e cel mai prost gaz posibil de la noi de pe piața (confirmat mai de toți montatorii de instalații GPL).
                            Era asa de frig afara, incat atunci cand am vrut sa-l scuip pe unul, i-am infipt un țurțure in gat!

                            Comment


                            • Incă un schimb de ulei și filtre + o revizie la instalația GPL, să se simtă și Jazzica răsfățată de Moș Crăciun
                              Ulei Yacco 5W30, filtru ulei Mann, aer și polen HB Jakoparts. Avem 154k km și merge că unsă.
                              După anul nou, la următorul schimb de ulei, facem și schimb ulei cutie CVT și o verificare amănunțită la articulații. E o bucșă la brațul stânga față care nu mai are viața multa si are un scârțâit enervant pe spate stânga când dau în gropi și cred că vine de undeva de la capul de sus al amortizorului. Rămâne de văzut.
                              Să auzim de bine și Sărbători fericite tuturor!
                              Era asa de frig afara, incat atunci cand am vrut sa-l scuip pe unul, i-am infipt un țurțure in gat!

                              Comment


                              • Salutari!

                                Update : ~168k km. A aparut din senin eroare pe sonda lambda. Am citit ca poate fi mufa de vina, deci o sa incerc sa verificam mufa intai la service, ulterior, daca nu se rezolva, am gasit 2 modele: Denso si Bosch ce par sa se potriveasca. Motorul se tureaza mai mult in acceleratie de cand a aparut eroarea si la relanti are o usoara tendinta sa moara daca o tin in Drive si cu frana apasata.
                                Am si o troncaneala usoara pe stanga fata aparuta recent, cel mai probail bucsa de la bascula (Bratul fata stanga) dupa ureche asa. Trebuie constatat precis si comandata piesa potrivita.
                                In rest merge brici si facem impreuna minim 35-40 km / zi doar in Bucuresti.
                                Era asa de frig afara, incat atunci cand am vrut sa-l scuip pe unul, i-am infipt un țurțure in gat!

                                Comment

                                Working...
                                X