VLADUTU20: '05 Honda Civic Type-R, Nighthawk Black

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    eu am ep3 ul dayli.fac autostrada cu el si drum franta romania odata pe an. treptele sunt deja scurte,a 6-a la 130 viteza de autostrada am 4000rpm
    oricum in anglia zic baietii ca e cel mai fain upgrade fd ul de 5.1 . daca nu faci des autoruta e ok
    sigpic

    Comment


    • #47
      ATR-ul e doar mai rau la capitolul asta: 5 trepte deci mai turata, mai putin antifonata, motor mai brutal ca sunet etc. Totusi, nici la drum lung nu pot sa zic ca merg "croaziera", ci numai 8K + schimbari brutale. ) Deci nu cred ca te va incurca prea tare. Singura problema la modificari de genul asta mi se pare pretul - e scump si FD-ul in sine, scumpa si manopera sa il schimbi si daca tot dai jos cutia, se impune si un refresh pe unde e cazul + LSD la tine ca nu aveai (eu din asta am).
      '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

      Comment


      • #48
        Salut

        Anul trecut am inceput sa merg la circuit la Adancata si m-a prins cum nu credeam ca se va intampla.
        Pentru a ma putea da in siguranta si fara sa stric masina m-am hotarat sa aduc cateva imbunatatiri. La sfatul lui Vlad TNS(merci Vlad!) am stat de vorba cu niste oameni avizati(spun eu) si m-am hotarat la urmatoarele:

        - franare:
        placute project "miu" HC+800 la care am vazut review-uri bune cu unele pareri ca sunt peste DS2500
        brake stopper Tegiwa
        Motul RBF 660

        - ungere si monitorizare:
        antival baie ulei Clockwise motion
        oil cooler HEL Performance pt ca arata fb, e facut special pt ep3, vine cu radiator Setrab si are termostat in sadwichplate-ul Mocal
        ceasuri Depo Racing pt presiune si temperatura de ulei. Nu stiu unde sa pun ceasurile(nu vreau sa gauresc nimic la vedere). Daca aveti sugestii, va rog.
        ulei motor Motul 300V 5W40 sau Liqui Moly 10W60 si filtre OEM in functie de modul de folosire(strada si circuit) si temperatura ambianta
        ulei cutie Torco MTF

        - bucsaraie, directie, suspensie, etc.:
        bielete antiruliu fata OEM
        bucse bara stabilizatoare fata poliuretan Hardrace
        bucse bascula fata pillowball Hardrace
        brate superioare spate ajustabile DME
        bucse brat inferior spate Hardrace
        bucse fuzeta spate intarite Hardrace
        suport pt ridicarea casetei Tegiwa
        diverse suruburi si piulite aferente OEM

        + cateva lucruri cu care sa ma mai joc in weekend(vopsea capac chiulasa, etc.)

        In curand va trebui sa schimb cauciucurile si nu reusesc sa ma hotarasc intre AD08R si Sport cup 2.

        Dupa minivacanta merge la montat. Revin cu pareri.

        Click image for larger version

Name:	20180401_140358.jpg
Views:	1
Size:	74.7 KB
ID:	726252

        Click image for larger version

Name:	20180401_140531.jpg
Views:	1
Size:	79.0 KB
ID:	726253

        Click image for larger version

Name:	20180401_135951.jpg
Views:	1
Size:	74.7 KB
ID:	726254

        Click image for larger version

Name:	20180401_134755.jpg
Views:	1
Size:	81.4 KB
ID:	726255

        Click image for larger version

Name:	20180401_133923.jpg
Views:	1
Size:	76.8 KB
ID:	726256

        Click image for larger version

Name:	20180401_130036.jpg
Views:	1
Size:	63.3 KB
ID:	726257

        Comment


        • #49
          Bafta cu proiectul!
          Pt ceasuri de ce nu folosesti un suport dedicat pe stalpul masinii
          Sunt foarte curios de rezultatul vopselei wrinkle pe capacul motor. Weekend ul trecut am vazut un capac de b16 refacut si era super naspa.departe de aspectul oem .
          sigpic

          Comment


          • #50
            Originally posted by M4R1U5 View Post
            Bafta cu proiectul!
            Pt ceasuri de ce nu folosesti un suport dedicat pe stalpul masinii
            Sunt foarte curios de rezultatul vopselei wrinkle pe capacul motor. Weekend ul trecut am vazut un capac de b16 refacut si era super naspa.departe de aspectul oem .
            Merci. Am vazut o gramada de clipuri despre vopsirea cu VHT Wrinkle Paint. Incerc si vad ce iese.
            M-am gandit la varianta cu stalpul. Nu imi place de principiu cum arata dar voi investiga.

            Comment


            • #51
              https://all4honda.com/en/webshop/14-...s-details.html
              sigpic

              Comment


              • #52
                Bune alegeri! Astept sa imi spui cum sunt placutele de frana pe circuit.

                Nu stiu daca ai apucat sa cumperi ceasurile, dar daca inca nu si nu vrei sa adaugi multe chestii pe masina ca sa ii strici look-ul OEM, o varianta buna ar mai fi ceasurile Signature Series de la SPA Racing, mai exact asta:

                http://www.spa-uk.co.uk/Product/Sign...ure%20(SS-301)

                E dual (presiune/ temperatura ulei), deci ai avea de montat doar unul, zic eu ca e mai simplu sa ascunzi un ceas decat 2. Sunt foarte bune calitativ, precise si poti alege culoarea displayului, parca la EP3 e ca la ATR, adica portocaliu, si exista posibilitatea de afisare in culoarea asta.
                '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                Comment


                • #53
                  Originally posted by Xander View Post
                  Bune alegeri! Astept sa imi spui cum sunt placutele de frana pe circuit.

                  Nu stiu daca ai apucat sa cumperi ceasurile, dar daca inca nu si nu vrei sa adaugi multe chestii pe masina ca sa ii strici look-ul OEM, o varianta buna ar mai fi ceasurile Signature Series de la SPA Racing, mai exact asta:

                  http://www.spa-uk.co.uk/Product/Sign...ure%20(SS-301)

                  E dual (presiune/ temperatura ulei), deci ai avea de montat doar unul, zic eu ca e mai simplu sa ascunzi un ceas decat 2. Sunt foarte bune calitativ, precise si poti alege culoarea displayului, parca la EP3 e ca la ATR, adica portocaliu, si exista posibilitatea de afisare in culoarea asta.
                  Salut. Din pacate le-am luat. Depo racing, si mai sunt si de 60. Am gasit cateva variante care nu se pupau cu sandwichplate-ul si am renuntat. Merci de sugestie.

                  Comment


                  • #54
                    salut Vlad! ai facut ceva cu capacul motor si ceasurile pt ulei?ca tare sunt curios
                    sigpic

                    Comment


                    • #55
                      Salut. Scuze, am fost putin prins. Cu capacul nu am facut nimic. Inca. Am montat ceasurile in torpedou pana la urma. O sa incerc sa urc un clip. Se activeaza numai atunci cand este torpedoul deschis. In rest nu sunt alimentate. Nu am vrut ceasuri pe stalp sau gauri prin bord. Revin cu clip.

                      Comment


                      • #56
                        https://youtu.be/r60ZihlKKjU

                        Comment


                        • #57
                          Foarte buna ideea cu ceasurile in torpedou La fel mi le-as pune si eu in S2000 daca as avea torpedou )
                          Honda Civic Type-S PLUS Crystal Black Pearl .:. Eibach : Injen : OMP : Skunk2 : Enkei : Ferodo DS2500 : Alpine Type R : Rockford Fosgate .:.
                          Honda S2000 AP1 Championship White .:. KW V2 : OZ : SKUNK2 : K&N : VOLK : Spoon : CUSCO : Mugen : Megan Racing : Goodridge : Ingalls : Powerflex .:.
                          1000 Locuri de vizitat in Romania

                          Comment


                          • #58
                            E foarte buna alegerea pentru pastrarea look-ului original, dar pentru track nu era mult mai ok sa fie totusi in campul vizual? Cel putin presiunea uleiului ar fi trebuit sa o vezi rapid daca variaza, acolo cred ca te poti uita doar in linia dreapta de pe Adancata, in rest nu prea vad cand ai avea timp sa te uiti in dreapta jos. Poti conecta o alarma externa la ele? Gen sa te anunte daca scade sub o anumita valoare si sa piuie sau sa aprinda un bec in fata ta?
                            '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                            Comment


                            • #59
                              Originally posted by Rares View Post
                              Foarte buna ideea cu ceasurile in torpedou La fel mi le-as pune si eu in S2000 daca as avea torpedou )
                              Īn locul CD -playerului
                              I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                              My cars:

                              '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                              '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                              '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                              '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                              EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                              EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                              EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                              EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                              EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                              EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                              Comment


                              • #60
                                Am facut-o si pe asta.

                                Click image for larger version

Name:	20180518_201626.jpg
Views:	1
Size:	100.4 KB
ID:	726347


                                In ceea ce priveste ceasurile, am incercat sa ma uit la ele pe strada si parea ok. Maine aflu cum e si la circuit. Si revin cu detalii...

                                Comment

                                Working...
                                X