HAKY_H: '16 Honda Civic Sedan ES 1.8 M/T, Urban Titanum Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Nu stiu cum e la sedan dar la 5D in mers nu poti baga in marsarier, uneori nici daca mergi foarte incet. In schimb am inchiriat anul trecut un Focus in care puteai face asta si in mers (am facut pe la 140km/h si la 30km/h ) dar din ce am vazut nu schimba efectiv, probabil era defecta cutia. Pana sa dati cu parul era manuala de 5 cu R unde-i a 6-a

    Comment


    • #32
      Nu merge sa bagi in marsarier, pur si simplu la poziția schimbătorului in max dreapta, in mers, găsește doar viteza a 6 a. Doar stand pe loc poți baga în marsarier. Probabil ca dacă se insista si cu forța se va reusi și în mers, dar nu cred ca e indicat

      Comment


      • #33
        Gata!
        Am inmatriculat-o. Dupa 2 randuri de numere rosii (primul date de dealer, al doilea de Politia din Bucuresti) am fost luni cu programare online si la ghiseul 42 in Pipera am asteptat dupa o singura persoana.
        Am depus actele si miercuri am mers sa ridic numerele in jur de ora 7:15 seara. Am fost primul la ghiseu si am intrat in posesia numerelor permanente.
        Cine mai e cu inmatriculare si nu se grabeste ii recomand sa faca programare online.
        O seara frumoasa!

        Comment


        • #34
          Felicitari... sa te bucuri de ea fara evenimente...si eu mi-am luat numerele ieri... Gata sunt cu actele in regula..

          Comment


          • #35
            Salut,
            Se apropie sezonul schimbarii gumelor cu cele de vara. As fi fost interesat daca tot am salvat banii de la taxa de mediu sa cumpar niste jante pentru iarna viitoare (pandesc o promotie ).
            In acest sens cele mai potrivite par sa fie: Janta otel ALCAR Civic-FK1-FK2-FK3 Silver 6.5x16 5x114.3 ET 45 (se gasesc la cel mai mare magazin online de la noi) la 280 lei bucata.

            Insa, mi s-au parut mai interesante altele (la acelasi magazin): Janta Hybrid Alcar Dacia Duster 6.5x16 5x114.3 50 60.1 (circa 235 lei bucata)
            Imi plac mai mult cum arata

            Stiu, scrie ca sunt pentru Duster, insa vad ca au cam aceleasi dimensiuni. Difera doar ET: 45 fata de 50. Credeti ca ar conta mult acesti 5 mm? Din ce stiu eu asta inseamna ca ar iesi cu 5 mm mai mult in afara.

            Sunt facute de acelasi producator.

            Daca aveti si alte alternative astept cu interes

            Comment


            • #36
              Ai grija cum calca janta pe butuc! Daca nu sta bine pe butuc, risti sa stea atarnata doar in prezoane, si sa strici si prezoanele si janta. Distanta dintre prezoane o fi aceeasi, dar asta nu inseamna ca se si potrivesc corect. Daca nu calca la fata butucului, ai nevoie de inele de centrare si de prezoane conice.
              Iti zic ca sunt patit, asa m-am bucurat si eu la un set de jante pentru CRV, si acum trebuie sa schimb prezoanele (suruburile alea din butuc) si sa le dau jos la flex, ca janta a lovit in suruburi la fiecare frana, si a stricat filetul.
              Problema e ca nu prea iti dai seama, decat in clipa in care incep sa faca joc intre suruburi si gaurile de la janta, ca se descentreaza.
              Sfatul meu, ia niste jante dedicate pentru masina ta, ca sa nu ai probleme apoi.

              Comment


              • #37
                Poate tii cont si ca mașina arata cumplit de urat cu jantele de otel. Tot ce am vazut pe strazi iarna asta ai fost horror.

                Comment


                • #38
                  Felicitari! Suuuper frumoasa jucaria!
                  La muuuulti km fara probleme!!!

                  Comment


                  • #39
                    Cred ca renunt sa imi iau jante de otel.
                    Ma scoate din minti in schimb clantanitul numarului de inmatriculare de pe spate. Stie cineva o metoda eficienta si rapida?
                    Stiu ca vazusem ca cineva a pus niste plexiglas sub el, insa cum nu sunt foarte priceput cred ca imi trebuie si alte ustensile de nu le am.
                    In primul rand nu imi este clar ce zdrangane: placuta din tabla de numar, suportul ala de plastic, insa este foarte enervant.
                    As mai fi interesat si de niste bare pentru a pune in viitor portbagaj, bicicleta, etc.
                    Si-a mai luat cineva asa ceva si are o recomandare?

                    Weekend placut!

                    Comment


                    • #40
                      Foloseste niste banda dublu adeziva , intre suport si caroserie si/sau intre numar si suport.
                      Se va face liniste, garantat...!
                      O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                      Comment


                      • #41
                        Sau cauciuc cu adeziv. Am un lapsus. Se găsește in magazine si se punecpe toc la usa.

                        Comment


                        • #42
                          Eu am scos placuta din suport si am prins-o cu dublu adeziv Bison din Parktiker direct pe tabla.
                          Arata si mai estetic, si nici nu se mai aude nimic.

                          Comment


                          • #43
                            Multumesc pentru sfaturi!
                            Voi incerca una din variantele de mai sus poate reusesc sa scap de zdranganitul ala urat.
                            Referitor la suportul de telefon eu mi-am luat unul magnetic care se prinde in grila de aerisire. Sunt destul de multumit de el.

                            Click image for larger version

Name:	IMG-20170422-WA0005.jpg
Views:	2
Size:	54.1 KB
ID:	723882Click image for larger version

Name:	IMG-20170422-WA0006.jpg
Views:	2
Size:	53.4 KB
ID:	723883

                            Ce am observat ca iarna caldura intra doar pe gurile de aerisire laterale. Sau mi-am prins eu urechile in setarile de AC desi par destul de simple.
                            Probabil aerul rece va intra si pe mijloc.

                            Comment


                            • #44
                              Ma intereseaza sa imi pun folie pe laterale spate si luneta. Masina fiind o culoare maro sau urban titanium metalic, ma gandesc ca ar veni bine niste folii cu tenta verzuie. Ma gandeam la un grad de opactate de 15.
                              Si-a mai pus cineva si are recomandari?

                              O seara frumoasa!

                              Comment


                              • #45
                                Salut,

                                Ia legatura cu baietii de la KAF.ro.
                                Ei iti pot recomanda ce folie sa folosesti in functie de ce vrei sa iasa.

                                Arunca un ochi si pe postarile mele si vezi ceva foto cu montajul si cum a iesit la final:
                                http://www.hondafan.ro/forum/showthr...ck-Pearl/page3

                                Iti recomand sa iti pui folie transparenta pe faruri (pt protectie la zgarieturi fine, pietre si nisip in trafic etc.) si o folie aproape transparenta pe geamurile usilor din fata - pentru UV si transferul de caldura.

                                Spor si pune foto dupa ce montezi folia!

                                Comment

                                Working...
                                X