HAKY_H: '16 Honda Civic Sedan ES 1.8 M/T, Urban Titanum Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Da. Si eu vreau sa vad husele lui Claudiu.

    Comment


    • #62
      Prima opțiune pt mine este 620 central, 2746 baza si lateral si cusatura orange.
      585 lei

      Comment


      • #63
        Salutare,

        De o saptamana sunt si eu posesorul unuia dintre ultimele modele de Civic sedan 2016 culoane negru metalizat cumparata de la Honda Nord.
        Citind pe acest forum, am vazut ca multa lume este interesata de huse pentru scaune. Pentru mine problema huselor a devenit urgenta a doua zi de la cumparare, avand un catel care mi-a murdarit tapiteria si la masina anterioara. In consecinta am comandat deja husele la firma din Arad inca de luni. Culorile le-am stabilit la telefon cu un reprezentant de-al lor iar configuratia este "Central: 805, Lateral: 666, Baza: 666, Tetiere: 805, Cusatura: Anthracite". Culorile ar fi un fel de gri inchis/negru pe laterale si un gri deschis central (stofa uni). In jurul datei de 10.06 ar trebui sa primesc coletul si o sa pun poze in cazul in care reusesc sa le montez.
        Oricum pentru cei interesati trimit un link cu instructiuni de montaj al huselor pe bancheta. L-am primit si eu de la ei.
        https://www.youtube.com/watch?v=5WIzJi1qTbM

        Comment


        • #64
          Sa o stapanesti sanatos John !
          Multumim pentru detalii. Incercam si configuratia ta. Aparent se potriveste f bine cu culoarea de o ai tu, negru.
          Sper sa dam si noi comanda cat de curand.

          Sa nu uiti sa pui si cateva poze dupa montare

          Comment


          • #65
            Salut.
            Urmeaza sa comand huse saptamana viitoare.
            Am cateva mostr (cca 15 materiale). Cine este interesat de huse si e din Bucuresti ii pot arata mostrele sa vada ce isi poate combina.
            Vad ca mai sunt cativa colegi pe forum care si-au facut.

            Comment


            • #66
              Salut! Daca vezi mesajul acum, poti sa mi dai un mesaj? Nu am telefonul meu la mine si ajung in zona ta...

              Comment


              • #67
                Stie cineva metode de retus?
                Nefasta-mea nu fu atenta si dadu cu usa cand o deschise de un perete; an rugat-o inainte de 4-5 ori sa fie atenta la usa in general in parcari.
                A gasit peretele liber la munte si a tras cu incredere pana a proptit usa de un perete rugos. Desi avea loc sa il urce si pe piedone la cat spatiu lasasem pana la perete.
                Fix pe cantul usii mi-a sarit vopseaua de grosimea degetului gros.
                Cu ce as putea repara acolo?
                I-am zis deja sa se intereseze la reprezentanta cat costa, insa parca nici sa revopsesc toata usa pentru atat nu prea se merita, zic eu.
                Insa ar merita sa o pun sa se descurce, la cat am rugat-o sa fie atenta.

                Comment


                • #68
                  Eu zic sa te relaxezi. Usa oricum nu o vei duce la vopsit pt atata lucru. Te stresezi ca a deschis sotia usa neatenta. Si poate intr o zi o deschizi tu cu grija si da o rafala de vant si ti o smulge din mana. Am patit o eu.
                  Poate cu un creion de vopsea, dar nu stiu daca găsești culoare identica.

                  Comment


                  • #69
                    Se gaseste kit retus pe culoare OEM (eu am luat de la Asko) si o poti face singur sau ti-o face un meserias, nu poate costa prea mult.

                    Comment


                    • #70
                      Merci de sfaturi. M-am inflamat eu cam tare, asta dupa ce am rugat-o de cateva ori sa fie atenta.
                      In fine, am rezolvat cumva. Am trecut in vizita intr-o zi pe la Honda Nord si le-am zis de duda. Mi-au zis din start ca acel kit nu este prea bun, ca nu il recomanda iar baietii de la tinichigerie au fost extrem de amabili si i-au prezentat variantele sotiei (am lasat-o pe ea sa diluiasca ca deh tot egalitate intre sexe ): Var 1 cea mai sigura ca rezultat: vopsit usa integral - 900 lei; Var 2 - o modalitate de retus: juma de pret, adica 450 lei, insemna scos maner si geam la usa si dureaza o zi; Var 3: mi-o fac ei pe loc cu vopsea si lac si costa gratis: va tine o perioada. Am ales ultima varianta. A incercat sotia sa se revanseze fata de baietii de acolo insa nu au vrut in fel si chip ciubucul. Au zis sa fim sanatosi si sa fim atenti pe viitor.
                      Rezultatul: evident ca se vede daca te uiti atent, insa macar e vopsea cu lac; nefiind la acelasi nivel, se vede o mica umflatura.
                      Totusi, cred ca e bun si acel kit de retus sa il ai pe aproape pentru urmatoarele julituri. Cat a costat acel kit, din curiozitate?

                      Seara faina!

                      Comment


                      • #71
                        Kitul de retus a fost undeva sub 100 lei, parca, sa zic, vreo 70.
                        Contine si lac si unde am aplicat rezista foarte bine, ceea ce e de asteptat deoarece e absolut aceeasi vopsea (si implicit, acelasi lac) cu cea originala.

                        Comment


                        • #72
                          Să ne povesteşti ce păţeşti la prima farfurie/ cană/ oală pe care o ciobeşti...
                          '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

                          Comment


                          • #73
                            Tare asta! ) Probabil ca va trebui sa cumpar seturi intregi noi!
                            Va tin la curent oricum
                            Sper sa nu fie vesti prea curand in sensul asta.
                            In alta ordine de idei, astept husele sa vina de la Arad, pleaca maine; sper ca nu vin cu CFR-ul ca ajung in cateva saptamani

                            Comment


                            • #74
                              Huse

                              Salut! Ieri mi-au venit husele de la Arad si astazi le-am montat.
                              Sunt destul de multumit de ele; le-am montat in cca 1-2 ore, cu diverse pauze, fiind ajutat de nasul meu care este foarte indemanatic. Mie mi-ar fi luat mult mai mult cu siguranta de unul singur. Insa acum stiu, si pot ajuta si pe alti doritori.
                              Pentru usurinta la montarea huselor in spate recomand o cheie tubulara de 10 pentru a da bancheta jos precum si acele laterale de la spatar.
                              Tot mai bine arata tapiteria originala; insa sper sa tina mai bine la murdarie, mai ales ca piciul meu tot creste si va incepe sa faca nebunii prin masina, si cel mai probabil si multa mizerie.
                              Tiparul de pe care il fac este foarte ok, se vede ca sunt concepute special pentru acest model, mai ales modul in care se si prind; trebuie ceva indemanare si gandire, insa nu este greu; doar logica sa o folosesti
                              Click image for larger version

Name:	20170708_181542.jpg
Views:	2
Size:	62.4 KB
ID:	725634Click image for larger version

Name:	20170708_181531.jpg
Views:	2
Size:	54.1 KB
ID:	725635Click image for larger version

Name:	20170708_181451.jpg
Views:	2
Size:	59.3 KB
ID:	725636Click image for larger version

Name:	20170708_181422.jpg
Views:	2
Size:	70.8 KB
ID:	725637

                              Comment


                              • #75
                                Nu se pot accesa pozele...

                                Comment

                                Working...
                                X