HAKY_H: '16 Honda Civic Sedan ES 1.8 M/T, Urban Titanum Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • HAKY_H: '16 Honda Civic Sedan ES 1.8 M/T, Urban Titanum Metallic

    Va salut si eu, proaspat posesor de Honda, de ieri
    Desi initial am dorit sa cumpar modelul Hatch la SH de 2-3 ani vechime, pana la urma am achizitionat masina din titlu de noua.
    Sunt foarte incantat de ea, imi place cum se simte, inainte avand un Peugeot 307 diesel (inca il mai am). Masina buna, care in primavara face 14 ani.
    Honda e altceva. Ma bucur ca sunt printre ultimii care a prins motorul aspirat, dupa cum am citit de la anul vor veni doar motoare turbo odata cu noul model.

    Ce sunt interesat sa mai adaug la ea in viitorul apropiat:
    - o tavita de portbagaj.
    - mai spre vara ma gandesc sa pun folie pe geamurile spate;
    - sa schimb pozitiile cu niste becuri LED.
    - ma gandeam daca ar fi utile niste bandouri laterale pentru protectie mai ales in malluri in care locurile de parcare sunt f inguste. Sunt curios daca a mai pus cineva asa ceva, cat de utile sunt, si cat sufera aspectul masinii.
    - intentionez sa adaug si o camera de bord, undeva langa oglinda. Aveti idee de un electrician bun care mi-ar putea trage un fir pe sus, din plafoniera eventual care sa fie conectat la contact?

    Asa arata cu 12 km in bord si inainte de inmatriculare.
    Click image for larger version

Name:	15419376_10154660008471070_1252745440_o.jpg
Views:	2
Size:	56.9 KB
ID:	730239

  • #2
    Bun venit și s-o stăpānești sănătos și fără incidente.

    Trimis de pe al meu SM-G900F folosind Tapatalk

    Comment


    • #3
      Sa ai noroc de ea!
      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

      sigpic

      Comment


      • #4
        Sa o stapanesti sanatos, sa te plimbe multi km 😉

        Comment


        • #5
          Bine ai venit! A crescut binisor numarul hondarilor anul asta.
          Frumoasa bestia. Sa ai parte de ea mult si bine!

          Comment


          • #6
            Sa o conduci cu placere multi km si fara probleme.

            Comment


            • #7
              Bine ai venit ! Sa o stapaneste cu placere si fara probleme .
              Intradevar s-au inmultit Hondele anul asta prin Bucuresti si cred ca mare masura se datoreaza si ofertei aproape imbatabile pentru Civic sedan . La banii astia e greu sa gasesti ceva mai bun in marja de 130-150CP .

              Comment


              • #8
                Salut!
                Si-a montat cineva camera de bord?
                La vechea masina mi-am tras cablu cu ajutorul unui amic din plafoniera.
                Mi se pare cea mai la indemana varianta, pentru a nu avea cabluri agatate prin bord.
                Aici pare sa fie putin mai complicat si parca nu as desface singur plafoniera.

                Comment


                • #9
                  Cablul de alimentare se trage de pe langa oglinda retrovizoare centrala si se poate ascunde sub marginea plafonului dinspre parbriz, apoi prin ornamentul interior al stalpului pana undeva sub bord, la un tablou de sigurante sau un fir care alimenteaza permanent un consumator.
                  Atentie insa! Este recomandat sa montezi inaintea sursei de elecricitate un modul de management al curentului, astfel sa nu golesti bateria in caz ca nu folosesti masina mai mult de 48-72 ore.
                  O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                  Comment


                  • #10
                    Felicitari haky! Sa o stapanesti sanatos!
                    De abia astept sa particip la prima intalnire honda. Apropo vreun gand ceva de intalnire dupa sarbatori?

                    Sent from my H60-L04 using Tapatalk

                    Comment


                    • #11
                      Si pe mine ma intereseaza sa montez o camera DVR cu cablul ascuns, asa cum am mai avut, dar parca nu-mi vine sa desfac plastice si sa fac legaturi electrice cu masina in garantie...
                      Daca gasiti o solutie neinvaziva si eleganta (nu cu cablul tras prin fata mea) dati de stire!

                      Comment


                      • #12
                        Să o stăpīnești sănătos și mulți km fără probleme!

                        Trimis de pe al meu HUAWEI GRA-L09 folosind Tapatalk

                        Comment


                        • #13
                          Sa o stapanesti sanatos. Si eu tot dupa pejo 307 am venit. Acum putin timp mi am luat prima honda.


                          Sent from my iPhone using Tapatalk

                          Comment


                          • #14
                            Salut! Abia am resuit sa fac aproape 1000 km.
                            Ce nu prea imi place pana acum:
                            - cateodata imi intra greu in marsarier. De circa 8-10 ori am patit sa ma trezesc ca bagasem a 6-a in loc de R.
                            - nu pot plia oglinzile dupa ce am oprit masina. Ar fi fost util sa se fi putut. La 307 Peugeot mergea
                            - mi se par suspensiie putin cam moi: dupa ce iau o groapa, denivelare mi se pare ca masina mai balanseaza 1-2 miscari
                            - sistemul audio nu are niste setari predefinite pt bass/trable. Trebuie setate amandoua de tine dupa ureche. Ar fi fost utile cate setari predefinite: Bass, Rock, Pop, etc

                            In rest sunt foarte multumit de masina. Sistemul audio cu Bluetooth este f fain. Folosesc Zonga si Waze si se impaca toate f bine.
                            Sunetul motorului cred ca este cel mai frumos lucru la aceasta masina.

                            Comment


                            • #15
                              Nu ar trebui sa poti baga a 6-a cu masina pe loc. La mine nu merge, intra in marsarier.
                              La fel, cu masina in mers nu ar trebui sa poti sa bagi in marsarier...

                              Comment

                              Working...
                              X