GABRIEL77: '15 Honda Civic Tourer 1.8 i-VTEC ?/T Lifestyle , White Orchid Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Am terminat azi primul rezervor consum combinat 6.8 . am resetat tripul in CB si azi am mers un pic si prin oras dar nu in orele de varf cu eco dezactivat ca altfel nu se poate, parerea mea, delay-ul ala e chiar periculos in oras, urca frumos in ture insa accelerez incet si constant nu dau kickdown si ma opresc pe la 3.500 rpm. Am deja 800 km si sper pana saptamana viitoare sa fac cei 1500 km caci imi caut motiv sa merg cu ea cat mai mult . mers azi 4 adulti plus bebe pe scoica 100 km fara probleme. Pasagerii din spate(posesori de E klasse) s-au plans ca e prea rigida chiar si cu suspensia pe Comfort insa eu am luat-o ca pe un compliment. Minusuri: partea lucioasa neagra de pe volan reflecta soarele pe parasolar si iti distrage atentia. Imitatia aia de carbon sau ce o fi pe bord la pasagerul din dreapta e chiar urata. Geamurile fumurii de pe spate nu-s chiar asa intunecate am fost nevoit sa pun parasolarul la scoica bebelului.Toti prietenii(audi, bmw, mercedes, skoda,mini,vw) au fost placut surprinsi de masina
    Plusuri: nu imi pasa de minusuri, ador masina

    Nu merg constant pe pilot , dau treptat de la 100 la fiecare 5 min mai bagam cate 5 kmh pana ajungeam la 130. Waze mrge blana, m-a scapat azi de o amenda!!!

    Sent from my H60-L04 using Tapatalk

    Comment


    • #47
      Sa o conduci sanatos si fericit!
      PS: stii tu vorba aia "poze sau nu s-a intamplat "

      Comment


      • #48
        Salut!
        Cred ca am gasit rezolvarea la reglajul lombar lipsa. O chestie de 2 lei(chiar atat costa) ca o plasa luata de la mall. Revin cu poze.
        Mers cu alba ca zapada prin pras azi,consum 7.5. Am trecut-o inapoi pe eco ca prea grabita e ... Si imediat ajung la 4000 rpm si x kmh
        Urmeaza sa o inmatriculez...cu taxa auto ce se mai aude? Se scoate de la 1 ian sau ma apuc de acte pt ca sigur o sa fie aglomerat dupa sarbatori.


        Sent from my H60-L04 using Tapatalk

        Comment


        • #49
          Poze

          Sent from my H60-L04 using Tapatalk

          Comment


          • #50
            Honda https://imgur.com/a/DXtGV

            Sent from my H60-L04 using Tapatalk

            Comment


            • #51
              La mine cricul si cheia de roti sunt in compartimentul de deasupra rotii stanga, spate, iar spuma si compresorul in partea opusa (deasupra rotii dreapta, spate). Oricum, cu cheia aia nu poti incepe multe, dar cricul e ok.
              Logica ar spune ca primesti cric si cheie atunci cand primesti si roata de rezerva, altfel nu cred ca ai avea nevoie: bagi spuma si mergi pana in cel mai apropiat service.

              Comment


              • #52
                Eu o voi inmatricula anul acesta, de ce?
                - probabil singurul lucru ce se schimba e cursul valutar (se ia cursul euro din prima zi lucratoare a lunii octombrie a anului trecut), care e mai mare
                - daca se scoate, nu vreau sa ajung in situatia ca si cu CR-Vul: in 2009 era scutit de taxa, acum nu il pot vinde fiindca taxa ar fi vreo 1700 euro

                Da, pentru o nemteasca de 2 litri diesel si Euro 6 se plateste 40 de euro, noi platim vreo 250 de euro acum - dar tot e mai bine decat 1500 euro peste cativa ani, nu?

                Comment


                • #53
                  Ma gandesc sa iau tava la portbagaj ca baga carutu scoate carutu murdaresc prin portbagaj. M-am uitat la rimi pe site da mi se pare prea aproape de Timisoara de CT, o sa caut ceva mai departe . Update : sotia a inceput sa conduca masina mai mult, i-a trecut socul initial cu dimensiunile, a mai si parcat cu spatele(ceea ce nu a facut de cand o stiu) i se pare citez: "boring" pe autostrada dar e inca in rodaj, o las in pace acum si o surprind placut mai tarziu cand ne dam peste 4000rpm. Consumul in combinat Ct si imprejurimi 7.5 ce CB. Saptamana asta a fost f f f soare si bebele a cam marait in spate(geamurile spate nu sunt destul de inchise).pilotul automat pe eco(caci inca o rodez) accelereaza f subtil nu ca precedenta care parca era la curse sa ajunga la viteza setata(chiar mi se parea ca accelereaza mai repede pe pilot decat daca dadeam eu kickdown). Masina este foarte "zen" dupa cum spune sotia, ne linisteste, de abia astept cealalta fata a monedei dincolo de 4000 rpm. Am facut 1000 km si o mai las vreo 500 si ma dau la ea.am stat ieri cu bebele in spate ca era plangacios si am vazut ca e cam mic locul la cap si vizibilitatea in spate e cam limitata(nu ma plang caci nu voi sta prea mult in spate). Dupa ce am facut parada cu ea la toti prietenii si felicitarile de rigoare toti mi-au spus ca o sa am probleme cu tapiteria pe spate din cauza bebelui, am vazut si niste fermoare e spatarul scaunelor fata si ma gandeam daca se dau fetele jos pentru a fi spalate, stie cineva? Sau...ma gandesc sa imi fac huse spate custom de piele ,are cineva vreo idee unde as putea sa gasesc un atelier care face asa ceva?
                  Pozitia de condus tot nu o gasesc, am mers ieri cu decapotabila si mama ce bine ma tineau scaunele alea...deci ori nu mai conduc altceva decat civicu ori schimb scaunele, variante de 2 lei mai schimba putin in bine situatia da ma enerveaza la urcat/coborat din masina.
                  Nu pot sa inmatriculez masina ca inca nu mi-au venit actele de la Bucuresti, o sa sun iar azi.

                  Intalnire Honda in curand???? Stie cineva???

                  Sent from my H60-L04 using Tapatalk

                  Comment


                  • #54
                    Salutare!
                    3500 km la bord, de vreo 500 km am inceput sa ii dau vtec altveva...
                    Consum mixt 8.1 cu toate codurile galbene si portocalii si pe uscat vtec , ca deh nu ma pot abtine.
                    Pozitia la volan nu am gasit,o nici acum,mai nou se plange si sotia ca a inceput sa o conduca si ea mai des.
                    Minusuri:
                    -nu are aeratoare in spate, e sensibil mai rece in spate decat in fata si avand bebele in spate cam mor de cald.
                    - ma murdaresc pe pantaloni de cate ori ma dau jos din masina,se murdaresc pragurile f f f repede
                    - scaunele ma enerveaza si mi se par incomode(daca vinde cineva scaune de executive sa ma sune)
                    Plusuri:
                    Daca ar fi sa dau timpul inapoi tot civic mi-as lua insa nu sunt foarte convins ca tot tourer dar tinand cont ca mai vrem cel putin un bebe daca nu chiar doi si ca intentionez sa tin masina 5-7 ani cred ca tourerul e decizia corecta.

                    Sent from my H60-L04 using Tapatalk

                    Comment


                    • #55
                      La vara vreau sa imi iau un civic type R EP3 si eventual sa il fac in timp pe inima mea, compresor mecanic,intercooler,suspensii ...

                      Sent from my H60-L04 using Tapatalk

                      Comment

                      Working...
                      X