JOZSI: '16 Honda Civic Tourer 1.8 i-VTEC M/T, Lifestyle, White Orchid Pearl (FK2)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by Jozsi View Post
    Farurile LED sunt doar pe faza scurta, pe faza lunga a ramas halogen. Ar fi fost fain sa fie si lunga pe LED, atunci arata ca Jewel Eye de la Acura. Dar si asa ii da un aspect foarte fain. Nu sunt adaptive, dar la cat de bine ilumineaza momentan nici nu simt lipsa.
    S-o stapanesti sanatos!!!
    La ce te referi cand spui adaptive? Ceva gen sistemul ILS de la Mercedes sau?
    Exact cum am spus si eu, farurile astea cu LED lumineaza ffff bine, au autoleveling si chiar daca nu sunt cu cornering, sunt f ok la suprafata acoperita. Sotia chiar m-a intrebat intr-o seara daca au vopsit proaspat marcajele pe strada pt ca aratau ffff clar si curate ))
    My cars:
    2015 Honda Civic Tourer 1.8 i-VTEC A/T
    ex.: 2007 Honda Civic Sport 2.2 i-CTDI M/T

    Comment


    • #17
      Multumesc! Da, ma refer la cornering (la Accord se numea "Active cornering lights", nu stiu de ce aveam impresia ca "adaptive")

      Acum m-a sunat curierul, vine cu anvelope de iarna. Am mers pe Michelin Alpin 5.

      Jantele cu care a venit masina vor ramane pentru iarna, pentru vara voi lua probabil 17" Radium - sau in caz ca as gasi client pe anvelopele de vara cu care a venit masina (au 250km), poate m-as baga la 18" (link: http://listers.co.uk/img/v/used/larg...a-Solihull.jpg )

      Comment


      • #18
        Mie imi pare putin aiurea ca la astea cu led nu au spalator de far (deh, legislatia nu ii obliga).

        Sent from my SM-G920F using Tapatalk
        BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

        Comment


        • #19
          Pentru CASCO, toate ce le-ai mentionat sunt ok: Allianz, Generali si Groupama. Incearca la un brocker de asigurari sa vezi ce oferte primesti. Gemerali au avut oferte foarte bune in ultimul timp, dar depinde mult de perioada si poate alti factori.

          Comment


          • #20
            Originally posted by Jozsi View Post
            Multumesc! Da, ma refer la cornering (la Accord se numea "Active cornering lights", nu stiu de ce aveam impresia ca "adaptive")


            Acum m-a sunat curierul, vine cu anvelope de iarna. Am mers pe Michelin Alpin 5.


            Jantele cu care a venit masina vor ramane pentru iarna, pentru vara voi lua probabil 17" Radium - sau in caz ca as gasi client pe anvelopele de vara cu care a venit masina (au 250km), poate m-as baga la 18" (link: http://listers.co.uk/img/v/used/larg...a-Solihull.jpg )
            Gata, le-am montat. Cadou de thanksgiving, sa vedem ce urmeaza de craciun

            Originally posted by Dozer View Post
            Mie imi pare putin aiurea ca la astea cu led nu au spalator de far (deh, legislatia nu ii obliga).

            Sent from my SM-G920F using Tapatalk
            Au

            Originally posted by tirneat View Post
            Pentru CASCO, toate ce le-ai mentionat sunt ok: Allianz, Generali si Groupama. Incearca la un brocker de asigurari sa vezi ce oferte primesti. Gemerali au avut oferte foarte bune in ultimul timp, dar depinde mult de perioada si poate alti factori.
            Inca nu am cerut, dar dupa experientele anterioare, prima data as cere de la fiecare societate in parte apoi de la broker. Asa mi-au spus ca daca brokerul cere oferta initial, ei nu mai pot umbla la pret.

            Comment


            • #21
              ...are a ta (sincer abia acum am vazut ca ai).... dar nu au toate - banui ca vine cu ceva pachet.
              BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

              Comment


              • #22
                Originally posted by Dozer View Post
                Mie imi pare putin aiurea ca la astea cu led nu au spalator de far (deh, legislatia nu ii obliga).

                Sent from my SM-G920F using Tapatalk
                Ba au spalator. Nu vine cu nici un pachet special

                Sent from my LG-H815 using Tapatalk
                My cars:
                2015 Honda Civic Tourer 1.8 i-VTEC A/T
                ex.: 2007 Honda Civic Sport 2.2 i-CTDI M/T

                Comment


                • #23
                  Spalatorul e la pachet cu scaunele incalzite, si ambele sunt standard pe Lifestyle si Executive. Poate lipseste in anumite tari Eu, dar in De si Ro sigur nu...
                  '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                  sigpic

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by Jozsi View Post
                    Multumesc! Da, ma refer la cornering (la Accord se numea "Active cornering lights", nu stiu de ce aveam impresia ca "adaptive")

                    Acum m-a sunat curierul, vine cu anvelope de iarna. Am mers pe Michelin Alpin 5.

                    Jantele cu care a venit masina vor ramane pentru iarna, pentru vara voi lua probabil 17" Radium - sau in caz ca as gasi client pe anvelopele de vara cu care a venit masina (au 250km), poate m-as baga la 18" (link: http://listers.co.uk/img/v/used/larg...a-Solihull.jpg )
                    Am cautat pe forum si nu m-am lamurit legat de urmatoarele aspecte:
                    - care sunt dimensiunile exacte alea jantelor pe 17"?
                    - se pot pune pe Tourer si jante de 16"? Pe coxmotorpats apar doar de 17 si 18. Daca merg si de 16, care ar fi dimensiunile?
                    - senzorii de presiune cat costa? Se pot muta de pe rotile de iarna pe cele de vara fara sa demontezi cauciucul de pe janta? Adica - daca ai 2 seturi de roti, poti sa ai un singur set de senzori de presiune?

                    Comment


                    • #25
                      Dimensiunile rotilor:
                      205/55R16 6.5J ET45
                      225/45R17 7J ET50
                      225/40R18 7.5J ET50

                      Indice de viteza: 88V

                      Sursa: omologarea TUV Honda Germania ( http://deapps.honda.de/inhalt/servic...vic-tourer.pdf ) - voi confirma odata ce primesc COC-ul

                      Legat de senzori, nu stiu daca sunt TPMS in valve - ceea ce are se numeste DWS (Deflation Warning System), nu stiu in ce consta dar nu pot vedea presiunea in bar. Dar teoretic alerteaza soferul daca e problema cu o roata.

                      Comment


                      • #26
                        DA, se pot monta jante de aluminiu pe 16". Atentie in schimb la cele de tabla doarece nu merg toate modelele ci doar cele pt gen9.
                        Nu avem senzori de presiune activi montati in roata. S-a discutatat mult si bine pe tema asta. Pt nelamuriri exista si informatia in legatura cu modul de functionare din manualul de utilizare.

                        Comment


                        • #27
                          Felicitari pentru achizitie, pretul a fost chiar foarte bun la Asko de BF.

                          Sent from my SM-G935F using Tapatalk

                          Comment


                          • #28
                            Să te poarte sănătos!
                            De aici ţi "se trage"?
                            bekxy
                            VIP Member
                            Last edited by bekxy; 27-11-16, 08:32.
                            '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

                            Comment


                            • #29
                              Asa zice Jozsi
                              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                              sigpic

                              Comment


                              • #30
                                @bekxy, da - datorita tie, lui @Delphi si lui @ticker mi-am pus intrebarea: daca tot imi place acest model de Civic in varianta facelift, de ce sa fiu reluctant la Tourer? Momentan admit ca nu ii folosesc spatiul, dar in viitorul apropiat sper sa se schimbe situatia. De ce sa astept dupa noul model care vine cu motoare noi turbo, cand am probabil ultima ocazia sa prind fiabilul aspirat de la Honda?

                                Comment

                                Working...
                                X