DOC: '16 Honda Civic Type R GT, Milano Red

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Chiar... si eu sunt curios, pentru ca aveam o discutie astazi cu cineva fix pe tema aceasta.

    Sent from my SM-G920F using Tapatalk
    BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

    Comment


    • #32
      @Doc: felicitari pentru achizitie!

      @Victor Gabriel: http://europa.eu/youreurope/citizens...d/index_ro.htm

      Comment


      • #33
        TVA in Germania si Romania

        Buna Doc.
        Iti doresc multi km fara incidente. Felicitari.

        Legat de TVA> DAca a luat masina pe firma actuni nu are problema cu TVA. A folosit actele firmai ca platitor de TVA si a fost scutit de plata TVA-ului in Germania
        Daca e pe PF atunci a platit in Germania 19% TVA. In tara trebuie sa faca actele si sa depuna la ANAF. Aia au termen 30 de zile sa faca niste calcule. Am o colega la birou care si-a luat CRV din Germanai pe PF. A stat dupa ANAF aproape 2 luni sa ii calculeze si in final in loc de 20.000 lei i-au calculat 200.000 de lei ptr ca cineva a pus o virgula gresit).
        Spuneau ca la noi in Timis a fost prima masina de acest gen(Cumparata de noua din Germania cu TVA). Nemtii i-au dat banii in aceeasi zi dupa dovada platii catre ANAF a TVA-ului.
        '08 Honda Civic 5D 1.8 MT Sport 140hp i-VTEC Nighthawk Black Pearl
        http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/babaus/ +sticker
        Dacia Super Nova de vanzare
        Cauciucuri + jante de vanzare

        Comment


        • #34
          Hai sa vedem ca is curios: doc, zi-ne trei lucruri pe care le poate face Civicul mai bine decat EvoX. Tine mai bine la tavaleala pe circuit?

          Comment


          • #35
            Sa o stapanesti sanatos!
            Ex:CRX VT '91 / Ex:PRELUDE H22A '93 / Ex:CIVIC TYPE R FN2 '08 / EX: ACCORD CL7 '07
            Ex:S2000 AP1 '01 / Accord CN1'07 / CIVIC TYPE R FK2 '16

            Comment


            • #36
              Sa o stapanesti sanatos !!!
              Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

              http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

              Comment


              • #37
                Da. Masina am luat-o ca persoana juridica direct din Germania si am fost scutit de plata TVA-ului la cumparare. Am vorbit si cu cei de la Fugel dar vroiau sa le platesc inainte TVA-ul si apoi sa-l recuperez dupa ce fac dovata inmatricularii. Am preferat sa iau de la alt dealer in acest caz, chiar daca de la ei puteam sa iau doua masini. Oricum ar fi, pretul de achizitie din DE a fost mai mic decat in RO. La noi mai sunt doua bucati pe stoc de culoare neagra. Eu nu sunt fan aceasta culoare si am preferat sa caut in alta parte.

                Ieri am luat numerele rosii, iar joi trebuie sa ajung la rar pentru CIV. Urmeaza procedura de inmatriculare in RO cu birocratia de rigoare. In plus, am de inmatriculat doua masini. O sa fie distractie maxima.
                Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                Comment


                • #38
                  Ca persoană juridică nu trebuie să plătești TVA-ul? E deductibil doar o parte din el, nu tot.
                  I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                  My cars:

                  '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                  '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                  '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                  '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                  EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                  EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                  EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                  EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                  EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                  EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                  Comment


                  • #39
                    La DRCPIV ai scapat ieftin ca stai la o coada pt doua masini

                    La RAR tre in schimb sa te plimbi de doua ori sau sa te ajute cineva.
                    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                    sigpic

                    Comment


                    • #40
                      Acum sunt iar la DGPCIV pentru numerele la Jazz. Ieri am depus pentru Bucuresti unde coada era mica, acum la Ilfov vad ca e inghesuiala mai mare. Este prima oara cand am parcat pe un loc destinat persoanelor cu handicap. Stiu, nu trebuia dar la ce este aici nu vad sa fie vreunul din locuri ocupate de astfel de persoane si s-a nimerit cat stateam la coada sa iasa cineva care in dreptul meu de pe locul de parcare.

                      Daca cumperi un produs din UE si firma este inregistrata in comunitate, nu platesti TVA la achizitie in schimb la revanzare trebuie sa-l platesti.
                      Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                      Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                      ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                      ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                      Comment


                      • #41
                        Parca nu platesti la revanzare daca e amortizat integral (5 ani) sau se plateste doar jumatate din TVA (cealalta jumatate fiind deductibila)?
                        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                        sigpic

                        Comment


                        • #42
                          Originally posted by Doc View Post
                          Acum sunt iar la DGPCIV pentru numerele la Jazz. Ieri am depus pentru Bucuresti unde coada era mica, acum la Ilfov vad ca e inghesuiala mai mare. Este prima oara cand am parcat pe un loc destinat persoanelor cu handicap. Stiu, nu trebuia dar la ce este aici nu vad sa fie vreunul din locuri ocupate de astfel de persoane si s-a nimerit cat stateam la coada sa iasa cineva care in dreptul meu de pe locul de parcare.

                          Daca cumperi un produs din UE si firma este inregistrata in comunitate, nu platesti TVA la achizitie in schimb la revanzare trebuie sa-l platesti.
                          tva-ul il vei plati tu acum la inmatriculare 10%
                          le: 20% eu voi plati 10% pt ca am ff mult tva de recuperat
                          fst
                          Senior Member
                          Last edited by fst; 22-11-16, 15:27.
                          '16 BMW 520xd
                          '15 FK2
                          ex '10 CU1
                          ex '07 CL7

                          Comment


                          • #43
                            La inmatriculare trebuie sa platesc taxa de timbru, nu stiu ce alta taxa ar mai trebui sa platesc.
                            Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                            Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                            ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                            ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                            Comment


                            • #44
                              doc, nu poti inmatricula o masina achizitionata intracomunitar fara tava pana nu ai platit in Romania tva-ul.
                              unde am ajunge altfel??
                              '16 BMW 520xd
                              '15 FK2
                              ex '10 CU1
                              ex '07 CL7

                              Comment


                              • #45
                                Originally posted by fst View Post
                                doc, nu poti inmatricula o masina achizitionata intracomunitar fara tava pana nu ai platit in Romania tva-ul.
                                unde am ajunge altfel??
                                La motociclete merge stiu sigur in cazul in care cumparatorul este persoana juridica de ce ar trebui la masini sau orice altceva ?Motorul a costat 17k euro fara taxe .Motor 2.3L ...
                                Toate tranzactiile intracomunitare nu sunt purtatoare de VAT(intre companii -persoane juridice) .Chiar si asa evident firma trebuie sa aiba cod de TVA obligatoriu (deci nu microcompanie )
                                Chiar daca vand sau cumpar .Daca vand imi recuperez TVA-ul de la stat (mai greu) sau il deduc ( mai usor ) .Depinde de sume .
                                La revanzare este deja alta discutie .Acum cativa ani era asta cu 5 ani (perioada maxima de deducere ) acum nu mai stiu .

                                http://buhnici.ro/cum-cumperi-masini...tto-fara-mwst/

                                PS. Sa o folosesti cu mare placere si fara probleme !
                                botz
                                Senior Member
                                Last edited by botz; 23-11-16, 16:13.

                                Comment

                                Working...
                                X