DOC: '16 Honda Civic Type R GT, Milano Red

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Ce jucarii frumoase!

    Sper sa imi iau si eu candva un FK2R, macar la scara 1:24 )

    Are ceva modificari sau e totul de serie?

    Comment


    • #17
      Sa o stapanesti sanatos! Arata foarte bine pe rosu.
      "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
      "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

      Comment


      • #18
        Felicitari si distractie placuta!

        Comment


        • #19
          Originally posted by KMR View Post
          S-o stăpânești sănătos! Astea din Germania au tracțiune integrală ?
          ..daca n-ar avea tractiune integrala n-ar mai sta lipita de "tavan"!
          Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

          … Jazz do it ...

          Comment


          • #20
            Sa o stapanesti sanatos! Superba masina.
            '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
            Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

            Comment


            • #21
              Mulțumesc. O întreaga aventura sa aduc mașina asta pe roti in România. Problemele au început la granița și s-au încheiat de câteva ori cu urmărirea ca'n filme de către poliție.
              Mașina am luat-o de la un dealer din Germania, noua cu 22km in bord. Am primit numere galbene valabile 5 zile si actele normale (brief verde, factura si asigurare obligatorie). După ce am făcut plata am lăsat-o in parcare la ei si am plecat mai departe după Jazz. Am luat la întoarcere și am plecat direct spre România. Am traversat Austria și Ungaria fără nicio problema. Nu m-a întrebat și nu m-a oprit nimeni pe drum, chiar in Ungaria m-am tot depășit cu o mașina de poliție.
              Bineînțeles, problemele au început la intrarea in România, la vama. Nu m-au lăsat sa intru in țara pe motiv ca numerele nu sunt valabile. Actele. Nu aveau nicio problema, însă numerele galbene nu sunt valabile. Eu am verificat înainte sa iau mașina de la dealer, dacă sunt valabile sau nu. Am sunat la direcția de Înmatriculări din Pipera și mi-au spus ca atâta timp cât am brief și asigurare, pot circula cu ele in România. La vama mi-au arată o informare din 2014 in care ea specificat ca nu au voie sa între in țara mașinile cu numere galbene dar nu specifica nimic de acte. Evident, noi locuim in România și asta ne ocupa timpul. Modificarea s-a făcut in 2016 dar nu au trimis o noua informare. Așa ca instituțiile statului nu comunica între ele și funcționează după ce te scris in trecut.
              Intr-un final am reușit sa trec mașina și sa plec la drum. Înainte de Deva m-au urmărit doua echipaje de poliție. Cu primii a fost ok, mai tineri și deschiși la minte. Al 2-le-a echipaj cu Passat, vulpoi bătrânii au sărit direct pe mine cu ton ridicat și amenințări cu dosar Penal și carnet suspendat. Cred ca am stat aproape o ora la discuții, ca in final sa plec spre casa. Le-am și spus ca sunt prea obosit sa m-a cert cu ei. Știam ca dacă m-a contrez nu rezolv nimic si am început sa le dau dreptate in toate. Culmea, actele mele erau bune și nu aveau ce sa comenteze. Nu făceam nimic ilegal, doar ca aveam alta culoare la numere.
              Asa ca in loc sa ajung pe zi acasă, am ajuns noaptea la ora 1. Cred ca am urmărit pe Waze toate echipajele de poliție sa văd văd pe unde patrulează și daca ies din tura. Am mai dat de un echipaj la radar după Sibiu, dar nu au venit după mine.

              Mașina este mișto. Am mers 1660 km cu ea și m-am simțit excelent la volan. Nu am simțit oboseala și nici dureri de spate la drum lung. Suspensia in modul normal este asa cum trebuie, nici prea dura nici prea moale. Gumele de 19 sunt ca niște opinci, dar cred ca voi rezolva acest aspect pe viitor. Consumul a fost unul decent de 8.1%, dar cu siguranța va mai scade. Am plecat cu 30% in bord și a tot scăzut pana acasă. Nu am reușit sa resetez ca am plecat pe fuga și meniul era in germana.

              Hai ca ma duc sa iau numerele și va povestesc mai târziu despre mașina.
              Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
              Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

              ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
              ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

              Comment


              • #22
                Felicitari si aici pentru achizitie! Personal mi-a placut cum arata pe rosu si albastru

                Vad ca n-ai batut prea mult drum pana la ea, doar la un bat distanta de granita )

                PS: asta cu numerele rosii vs galbene este intr-adevar poveste lunga.
                Dozer
                Senior Member
                Last edited by Dozer; 21-11-16, 12:11.
                BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                Comment


                • #23
                  In mod normal trebuia sa faci numere pe o luna. De ceva timp este intrarea in tara sau iesirea din Ungaria o problema cu numere galbene de 5 zile.
                  Faina jucaria. Sa ai parte si sa te distrezi cu ea. Sunt convins ca ai s-o faci.

                  Comment


                  • #24
                    Prin primavara lui 2015 s-a modificat putin legislatia (din Germania) cu privire la numerele astea temporare galbene... si probabil de aici si update-ul ceva mai tarziu facut de Romania.
                    BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                    Comment


                    • #25
                      Eu am avut probleme si inainte de 2015, 2012 sau 2013. Intr-adevar un prieten care se ocupa de vanzare masinii SH mi-a confirmat ca o sa am probleme cu cele galbene si asa a fost. Dreptul de 20 euro la vama insa a facut diferenta.

                      Comment


                      • #26
                        Era o problema daca nu aveam acte si asigurare. Intr-o vreme cand au interzis ei, numerele galbene veneau insotite doar de o chitanta roz completata de mana. Acum, daca ai brief verde sunt legale doar ca sunt valabile 5 zile. N-am cotizat nimic nici la vama si nici la Politie. Se pare ca stiu ei ceva, de nu s-a lasat cu dosar si suspendari. Primii au stat vreo 10 min la telefon cu ceva superiori.
                        Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                        Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                        ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                        ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                        Comment


                        • #27
                          Nu se puteau lua numere Negre (zoll) ca astea nu aveau probleme?
                          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                          sigpic

                          Comment


                          • #28
                            @kawamoto: pai exact asta ziceam... ca s-a schimbat legislatia undeva prin 2015... de asta ai avut probleme inainte de 2015.

                            Acum, printre alte detalii, iti trebuie HU valid pentru ele... si au inchis anumite portite utilizate in trecut.
                            BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                            Comment


                            • #29
                              Se putea lua orice. Nu mai conteaza acum. E de retinut bataie de joc de la noi. Se mirau cum de am trecut prin Austria si Ungaria fara sa ma opreasca nimeni. Nu stiu. Poate aia erau la curent cu legislatia in vigoare.

                              Miercuri avem cursuri pe Adancata si cred ca o sa dau o tura pana acolo cu noul Type R. Pana acum am mers "destul" de linistit. Zic eu ca s-au asezat franele pana acum. Mai trebuie sa mestec un pic in cutie pe treptele inferioare. Prin celelate tari nu am avut nevoie sa dau mai jos de a 4-a.
                              Navigatia se pare ca nu este la zi. Nu vedea autostrada de la Nadlag. In rest nu am avut probleme. Sonorizarea este un pic peste medie, dar mai jos decat in Evo X si BMW. In schimb sunt foarte multumit de nivel scazut al zgomotului produs la viteza mare. Chiar daca oglinzile sunt mari, au un coeficient aerodinamic bun si nu fac galagie. Se poate merge lejer cu 140-150km/h.
                              Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                              Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                              ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                              ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                              Comment


                              • #30
                                Sa o stapanesti sanatos!
                                Spune-mi te rog, ai platit si tva-ul in Germania sau ai luat-o fara, urmand sa il platesti in Romania?
                                Ma intereseaza sa iau si eu una noua din Germania (alta marca) si am auzit tot felul de povesti...
                                Merci!
                                Ex: Honda Civic Hatchback sport 2007, negru, i-shift
                                Ex: Honda Civic Hatchback executive 2009, gri, AT
                                Ex: Honda Accord sedan 2012, negru, AT

                                Comment

                                Working...
                                X