DOC: '16 Honda Civic Type R GT, Milano Red

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • A trecut ceva timp de cānd n-am mai scris și Samuraiul FK2 face aproape 1 an și 10000km. Acum are vreo 9600km și pe 20 Noiembrie īmi expira asigurarea obligatorie, așa ca e momentul sa hibernam pana la primăvara. In ultima vreme n-am prea mai mers cu ea și a stat in garaj. Tot acolo o sa rămānă și peste iarna.
    Singura modificare făcută pana acum au fost plăcuțele de frāna. Am pus Ferodo Racing DS 1.11 mai adaptate pentru circuit decāt cele OEM. Așa ca ieri, am profitat un pic de ziua mai liberă, mi-am sunat 2 prieteni și am dat o fuga la MotorPark sa testez noile plăcute de frāna. A ploua in reprize, mai mult cu burniță dar tot s-a adunat ceva apa pe trasele ideale. La īnceput am fost un pic prudent, nu știam cum reacționează gumele Yokohama Advan Neova pe apa, dar după 1-2 ture de īncălzire mi-am dat seama mașina sta excelent pe traseul ud și am īnceput sa calc pedala pana la fund. Sunt foarte īncāntat de cum se comporta Samuraiul pe circuit, drept urmare in sezonul 2018 Rotac e posibil sa concurez cu aceasta mașina.

    Link plăcute frāna: http://www.ferodoracing.com/products...e-pads/ds1-11/
    Attached Files
    Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
    Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

    ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
    ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

    Comment


    • Eu abea astept sa trec la PS4 ca sa o pot si eu proba pe Gran Turismo Sport!
      Imi place foarte mult FK2-ul, am tot vazut pe strazile din Belgia, dar nu am avut ocazia sa le analizez si la interior! Sunt curios daca este peste Mercedes-AMG A 45 la interior, nu de alta dar chiar am ramas impresionat de scaunele din AMG.
      Honda Civic 4D Sedan M/T 1.8 16-Valve SOHC i-VTEC Taffeta White

      Comment


      • volanul ala de AMG....
        '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
        Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

        Comment


        • Pacat ca AMG-ul e doar automat. In rest, nu prea ai ce sa compari. Civic-ul pierde la materialele de interior si faptul ca nu e awd, dar castiga la feeling.
          Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
          Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

          ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
          ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

          Comment


          • De iepuras, samuraiul a primit un downpipe si un intercooler de la Wagner. Urmeaza sa le montez saptamana viitoare daca am ceva timp liber. Intercooler mai mare am luat si pentru noua masina de Time Attack. Cu ocazia asta am devenit dealer pentru produsele Wagner (http://www.wagner-tuningshop.de/). Daca aveti nevoie de ceva piese pentru Honda variantele 1.5Turbo si 2.0 turbo, call me.
            Attached Files
            Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
            Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

            ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
            ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

            Comment


            • O frumos, e bine de stiut
              Felicitari!
              "In 30 years, Honda has made 15 million V-Tec System and they have never, not even once single failure" - Jeremy Clarkson Top Gear.

              The Power of Dreams

              Comment


              • Intercooler, evacuare, admisie si un soft vor face minuni pe acest motor. Saptamana viitoare poate reusesc sa montez cele 2 piese (intercooler si downpipe), dar nu stiu daca imi ramane timp si pentru teste pe dyno. Vroiam sa fac cateva grafice separate cu: doar cu soft, cu intercooler si downpipe, iar la final cu toate. Inca nu m-am hotarat la partea de admisie pentru ca nu este componenta cea mai importanta.
                Evacuarea am tot amanat-o, iar acum baietii de la Kline nu au timp pana la vara. Nici eu nu mi-am interesul pentru ca lucrez la noul proiect pentru Rotac si mi-am alocat resurse si timp pentru acesta.
                Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                Comment


                • salut! vi la INH 2018?

                  Comment


                  • Doc, ai reusit sa montezi race pack-ul de la Wagner? M-at fi interest ce feedback ai. Ma uit si eu sa pun intercooler+downpipe. Inca nu inteleg daca downpipe-ul in seamna emisii de noxe mai mari (si cat? peste limita...? inteleg ca elimina senzorul lambda) si cum se comporta masina in general cu cele 2 upgrade-uri. De exemplu in intercooler asa mare risca sa dea turbo lag. Apoi inteleg ca downpipe-ul schimba tonalitatea evacuarii si se aude mai tare. Si apoi ce remap trebuie si cum arata poza completa dupa exercitiul asta? Mai aveam pe lista evacuare Milltek (nu sunt convins de diferenta de performanta - airflow, daca chiar e notabil mai buna decat cea stock, plus ca am citit de probleme de calitate la sistemele lor pe ici pe colo) + un air intake Injen (Eventuri prea scump si complicat) dar si astea inteleg ca nu sunt omologate si nu treci controlul technic cu ele... pus asiguratorul... Asa ca sunt prins intre dorinta de a scoate mai mult de la FK2 (max insemnand intake injen+donwipipe/intercooler Wagner+evacuare Milltek+stage 2 remap - iar minim... macar intercoolerul Wagner care e de calitate si omologat...+stage 1 remap) si teama de a merge prea departe (sa-si piarda caracterul sau sa nu mai fie tehnic conform).

                    Comment


                    • Salut,

                      Primele chestii care le-am schimbat la masina au fost intercoolerul si catalizatorul sport de la Wagner. In setup-ul acesta am bagat si un GruppeM. Am facut ITP-ul luna trecuta si nu am avut nicio problema. Se incadreaza in continuare la noxe. Nu s-a schimbat sunetul semnificativ in evacuare cu catalizatorul sport. Momentan sunt pe evacuarea stoc si nu am downpipe. Am si o evacuarea custom de 3" cu valva pentru reducerea zgomotului, dar am dat-o jos ca sa ii fac niste modificari si asa a ramas. Cred ca o voi pune la vanzare in curand. Masina sta foarte mult in garaj si nu reusesc sa-mi fac timp pentru mai multe modificari. Folosesc pentru circuit o alta masina si cu TypeR-ul ies rar. Mi-a venit un set de rigid coller Spoon si urmeaza sa-l instalez.


                      Attached Files
                      Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                      Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                      ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                      ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                      Comment


                      • merci frumos, o sa vad cum ma hotarasc si dau in feedback

                        Comment

                        Working...
                        X