DOC :“05 Honda Jazz 1.3 i-DSI CVT, Sirius Blue Metalic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Originally posted by Doc View Post
    ...Ma deranjeaza ca nu are footrest pentru piciorul stang si este foarte incomod la drum lung. ...

    http://www.zetaproducts.net/07-08hon...edalcover.aspx
    http://www.fitfreak.net/forums/fit-i...estions-6.html
    http://www.fitfreak.net/forums/zeta-...-pedal-13.html

    Comment


    • #32
      Iti multumesc. Observ ca esti foarte documentat pe acest model. O sa verific si sa vad daca pot comanda acest set pentru pedale.
      Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
      Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

      ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
      ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

      Comment


      • #33
        De ieri ne-am inregistrat oficial la RAR, ANAF, primarie si politie. Masina a primit numere definitive, o intreaga aventura sa umbli pe la toate institutiile statului. Taxa de mediu a fost 617 Lei si am platit-o la ANAF. M-a amuzat tanti de la casierie pentru ca am vrut sa platesc cu cardul si mi-a spus ca nu se poate, trebuie sa fac cerere pentru o astfel de plata. Adica la chioscul din colt de strada pot face plata cu card fara probleme, iar la institutia statului care obliga comerciantii sa foloseasca POS, plata se poate face numai daca te duci la alt ghiseu unde sa anunti ca vrei sa platesti cu card si in final sa mergi la casier. Cred ca POS-urile le tin la naftalina pentru ca nu am vazut niciunul la ghiseu. In fine, vroiam o dovada de plata pentru mediu mai usor de cautat la nevoie.

        Cutia CVT dupa primul schimb de ulei merge foarte bine, nu mai tremura la plecarea de pe loc. Din Ianuarie voi face totusi si schimbul pentru discurile de ambreiaj ca sa fiu eu impacat. Intre timp am corupt un alt forumist sa cumpere un Jazz tot din DE. Ca si masina de oras este ideala, se misca repede in trafic si raspunsul cutie este prompt. Pacat ca are doar 83cp si acest lucru se simte. Chiar daca urca destul de repede la 80-100km/h din cauza cutie CVT, dupa se vede ca nu are putere. Pe autostrada se merge bine pana la 120-130Km/h, iar peste aceasta viteza incepe sa devina zgomotoasa si nici nu mai are forta.

        A primit si un mic detailing de interior, chiar daca era curata si nu prezenta prea multe urme de folosire. Se simtea un miros de masina statuta si vroiam sa scap de el. Acum arata ca noua si atmosfera din interior s-a schimbat.
        Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
        Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

        ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
        ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

        Comment


        • #34
          Salut!
          Ce ulei ai pus la cutie si de unde? Vreau sa-i fac si eu schimbul dupa sarbatori, atat la motor cat si la cutie. Am aceleasi vibratii scurte cand plec de pe loc. Desi service-ul Honda spune ca urmatorul schimb la cutie se face la 110k (eu am doar 82k), iar uleiul a fost schimbat in 2013 la circa 55k, as vrea sa fiu proactiv si sa-i fac schimbul.
          Ai schimbat si saiba de la prezonul pe unde se scurge uleiul din cutie? Daca da, te rog spune-mi de unde ai luat-o si cum se numeste sau ce fel de saiba e.
          Multumesc frumos si Sarbatori fericite tuturor!
          Era asa de frig afara, incat atunci cand am vrut sa-l scuip pe unul, i-am infipt un țurțure in gat!

          Comment


          • #35
            Uleiul este Genuine Honda CVT Fluid la bidon de 4L. Nu am schimbat saiba de la orificiul pe unde se scurge uleiul.
            Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
            Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

            ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
            ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

            Comment


            • #36
              Salut Doc,ai mai facut ceva cu cutia CVT?Am si eu aceeasi problema cu Jazz-ul maica-mii si,dupa un schimb de ulei,problema nu a disparut.E cumparat de nou,prin 2008,facut revizii la timp in reprezentante,numai ca a stat mai mult timp nefolosita sau folosita ocazional.Eram curios daca ai mai facut ceva sau nu mai e cazul la tine.

              Comment


              • #37
                Momentan nu am mai făcut nimic pentru ca a dispărut tremuratul la plecarea de pe loc. Am īnceput sa merg iar cu el dacă tot a venit caldura. In Ianuarie a stat in service și i-am vopsit bara spate și am reparat pasajul de la o roata spate ca avea un pic de rugina de cānd am cumpărat-o. Sa văd cum stau cu timpul băieții de la Asko, poate le las Jazz-ul cānd ridic X3-ul de la ei.
                Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                Comment


                • #38
                  Multumesc de raspuns,spune-mi te rog ai schimbat uleiul in cutie de doua ori pana sa nu mai smuceasca,sau o singura data?

                  Comment


                  • #39
                    Am schimbat o singura data uleiul si vad ca am scapat de trepidat. Poate am avut noroc, dar oricum aveam in plan si al doilea schimb.
                    Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                    Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                    ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                    ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                    Comment

                    Working...
                    X