DOC :´05 Honda Jazz 1.3 i-DSI CVT, Sirius Blue Metalic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • DOC :´05 Honda Jazz 1.3 i-DSI CVT, Sirius Blue Metalic

    E timpul sa fac o noua prezentare pe hondafan. Si anume, un model Honda Jazz 1.3 i-DSi CVT din 2005 - masina sotiei. : ) Este trecuta de prima tinerete avand in vedere ca are 11 ani, dar se prezinta bine si are doar 43.000km. Masina am adus-o saptamana aceasta cu platforma din Germania si a fost cumparata de la un dealer auto din Gera. Culoarea este Sirius Blue Metalic si cred ca nivelul de echipare este ES. Ne-am dorit o masina de oras mica, benzina si automata. Foarte putine modele de masini indeplinesc acest criteriu, dar printre acestea se afla Honda Jazz care are tot ce trebuie pentru o masina practica de oras.

    Saptamana viitoare incerc sa ii scot un set de numere rosii si astept sa vad daca dupa 1 Ianuarie se va scoate taxa de mediu. Momentan este 180 euro, dar dupa 1 ian va scade la 140 euro daca se pastreaza taxa auto. Asa ca merita sa mai astept 10-12 zile sa vad ce se intampla.

    Pozele o sa vina un pic mai incolo. Nu am reusit sa fac la achizitie pentru ca era intuneric si pe drum a tot plouat. Trebuie sa mai descarc din aparatul foto cateva poze recente, dar inca este nespalata pentru ca nu are numere.

    P.S. mi-am adus aminte acum. Este prezentarea pentru modelul Honda cu numarul 9. Urmeaza si a 10-a varianta in curand.
    Attached Files
    Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
    Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

    ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
    ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

  • #2
    M-ai cam speriat așa.
    Am crezut ca ai trecut de la Evo și Type R la Jazz.

    Comment


    • #3
      S-ar putea sa-mi placa in Jazz. Nici Swift-ul din familie nu mi-a displacut atunci cand il foloseam in oras. Vorba unui prieten, "tu ai luat masina pentru sotie, dar in final tot tu o sa mergi cu ea."
      Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
      Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

      ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
      ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

      Comment


      • #4
        În swift mi-a plăcut și mie dar era gti

        Comment


        • #5
          Sa aveti noroc de el! Unii isi iau Jazz, altii le dau.
          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

          sigpic

          Comment


          • #6
            Si numarul 10?

            Comment


            • #7
              Vine imediat si topicul cu descrierea pentru modelul Honda nr. 10. Intai sa ma adun un pic si sa recuperez cateva ore de somn. Am avut la dispozitie 3 zile ca sa aduc masinile acasa, din care am dormit doar 10 ore. In plus, drumul pana acasa prin Romania a fost o intreaga aventura.
              Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
              Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

              ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
              ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

              Comment


              • #8
                Originally posted by Doc View Post
                S-ar putea sa-mi placa in Jazz. Nici Swift-ul din familie nu mi-a displacut atunci cand il foloseam in oras. Vorba unui prieten, "tu ai luat masina pentru sotie, dar in final tot tu o sa mergi cu ea."
                In aceiasi situatie ma aflu si eu cu Panda. Si sincer chiar ma distrez cu ea. Acum imi pare rau ca nu am luat versiunea de 100 PS.
                Sa aveti parte de ea cat mai mult timp fara probleme. Bineinteles ma refer la probleme de alta natura decat mecanice ca doar e o Honda.

                Comment


                • #9
                  S-o stăpâniți sănătoşi!

                  Sent from my SM-G935F using Tapatalk
                  I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                  My cars:

                  '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                  '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                  '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                  '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                  EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                  EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                  EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                  EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                  EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                  EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                  Comment


                  • #10
                    Sa te bucuri de ea.
                    '09 Honda Accord Sedan 2.4 i-VTEC A/T, Executive, Crystal Black Pearl
                    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/zagado26/

                    Comment


                    • #11
                      Multumesc. Imediat dupa ce ii iau numere provizorii, Jazz-ul intra la revizie. Schimb uleiuri, filtre si alte lichide vechi, curat etrierii si verific cablurile de la frana de mana. Momentan este incaltat cu gume de iarna asa ca pana la primavara am timp sa iau si un set de vara.
                      Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                      Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                      ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                      ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                      Comment


                      • #12
                        Salutare, vreau sa-i iau unul sotiei , cat a costat? eventual pe privat, thx.
                        '08 Honda Legend Graphite Pearl 3.5 A/T
                        Ex. Accord '06 2.0 M/T ES Silver
                        The power of dreams

                        Comment


                        • #13
                          In Germania preturile la japoneze nu sunt mai mici decat in Romania, dar ai sanse sa gasesti mai usor o masina buna decat la noi. Am cautat sa cumpar pentru o sotie o masina mica, motorizare benzina si cutie automata, usor de manevrat in oras. Printre acestea se numara Honda Jazz cu cvt. Eram pe punctup de a cumpara o Toyota Auris 1.6i 124cp at, dar m-am sucit imediat ce am vazut aceasta masina. Era in drumul meu de intoarcere si era prezentata ca 1Hand cu numar mic de km. Pretul un pic cam mare, iar din negociere am reusit sa mai scad 250e. Deci, achizitia am facut-o rapid dintr-un parc auto nemtesc. In total (achizitie + transport) cred ca m-a dus la 5000e.
                          Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                          Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                          ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                          ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by Doc View Post
                            Multumesc. Imediat dupa ce ii iau numere provizorii, Jazz-ul intra la revizie. Schimb uleiuri, filtre si alte lichide vechi, curat etrierii si verific cablurile de la frana de mana. Momentan este incaltat cu gume de iarna asa ca pana la primavara am timp sa iau si un set de vara.
                            Schimbarea uleiului CVT este obligatorie daca n-a fost schimbat la 40k.
                            ..si s-o stapaniti sanatosi !!! Cu siguranta o sa-ti placa in Jazz cand e vorba de condus si parcat in oras.
                            Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                            … Jazz do it ...

                            Comment


                            • #15
                              Am schimbat ulei motor si filtre, iar pana vin discurile si placute fata am parcat la spalatorie. Saptamana viitoare programez masina la RAR pentru identificare si CIV. Incerc tot saptamana aceasta sa schimb si uleiul in cutie.
                              Attached Files
                              Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                              Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                              ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                              ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                              Comment

                              Working...
                              X