CRAZY_88_FOX: '08 Honda Civic Sedan 1.8 ES M/T, Taffeta White

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am inteles!
    L-am vazut atat de curat, ca mi s-a parut nou.
    Multumesc inca o data pentru lamuriri!

    Comment


    • Am uitat sa precizez, masina mea are 90.000 km dar toate suruburile de pe puntea spate se afla intr-o stare perfecta! eu am schimbat doar suruburile de reglaj, tot cu unele oem dar nu era nevoie. Daca cineva are nevoie de unu sau doua suruburi de reglaj sa apeleze la mine ca le am deja pe stock
      Honda Civic 4D Sedan M/T 1.8 16-Valve SOHC i-VTEC Taffeta White

      Comment


      • Noroc cu Black Friday-ul ca au lucrat cei de la curierat si duminica. A ajuns bratul la mine, provine de pe o masina cu 60.000 km si spre uimirea mea se tin bucsele foarte bine! Cred ca o sa ramana pe masina mea cel putin 1-2 ani, asa ca am avut putina grija de el, l-am curatat si revopsit asa cum am putut eu mai bine.




        Maine la prima ora sunt la service sa montam totul si sa fac proba mult asteptata!
        Honda Civic 4D Sedan M/T 1.8 16-Valve SOHC i-VTEC Taffeta White

        Comment


        • Bravo!
          Tin pumnii pentru maine! Nu prea mai are ce sa se intample. Sper!

          Comment


          • Norma nu are ce sa se mai intample, oricum mai am 7 zile pana plec din tara... asa ca sper sa mearga totul ca uns
            Honda Civic 4D Sedan M/T 1.8 16-Valve SOHC i-VTEC Taffeta White

            Comment


            • Gata
              Am rezolvat cu spatele, este totul in regula si rezultatul este chiar peste asteptarile mele! Acum masina se comporta total diferit, incaseaza denivelarile fara pic de probleme.
              Costurile reconditionarii au ajuns la 2200 lei ( 1200 lei bucsele, 500 lei bratul sh, 500 lei manopera). Si din nou sunt doar zambet cand imi conduc masina, cu sau fara prea multe RPM-uri. Deci cu putin noroc se poate reconditiona puntea spate cu aproximativ 1700 lei, asta daca merge totul struna!

              crazy_88_fox
              Senior Member
              Last edited by crazy_88_fox; 20-11-17, 18:43.
              Honda Civic 4D Sedan M/T 1.8 16-Valve SOHC i-VTEC Taffeta White

              Comment


              • Excelent!
                Acu daca-ti faci pomana si spui ce bucse ai pus si de unde le-ai luat, tare bine ar mai fi...

                Comment


                • Bratul mare am gasit doar Tedgum, bratul mic Yamato ( am eu un baiat pe facebook, aduce tot felul de piese..."tuning-uri"), iar la fuzeta am gasit Yamato si surubul de reglaj oem ( astea le-am gasit la un magazin de piese obisnuit, dar tot aici nu am gasit si pentru bratul mare).
                  Honda Civic 4D Sedan M/T 1.8 16-Valve SOHC i-VTEC Taffeta White

                  Comment


                  • Multumesc mult! :

                    Comment


                    • Pai si ce facem? Noi unde efectuam operatiunea?
                      "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

                      '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

                      Comment


                      • Eu zic ca este departe Gorjul de voi, dar imposibil sa nu aveti si voi un service bine echipat pe langa voi! Oricum este o lucrare care merita toti banii.
                        Pentru cei din Bucuresti, o sa ajung miercuri pe la OBDTUNING si daca vreti, ne putem intalni acolo si va convingeti singuri daca merita sau nu!
                        Honda Civic 4D Sedan M/T 1.8 16-Valve SOHC i-VTEC Taffeta White

                        Comment


                        • Se merita resoftarea si la benzinarele aspirate.
                          Resoftare Honda Civic 1.8 i-VTEC 140cp Keihin direct prin portul OBD.
                          Am ajuns si pe la OBDTUNING si am plecat cu un zambet si mai mare pe buze! De ani de zile tot intreb pe unu si pe altu' (necunoscatori) daca se poate aduce un plus de putere la benzinarele non-turbo prin resoftare si 90% erau de parere ca nu se poate face nimic, dar se pare ca se inselau! Cel putin la sedanul meu se simte diferenta destul de bine, sa nu credeti ca este doar din capul meu. Am mers mai tot timpul sportiv, iar acum dupa resoftare abea ma pot abtine la schimbarea vitezelor sa nu o duc in rev limiter, adica in noul rev limiter care este 7300 RPM. Una din performantele vizibile este timpul scos de masina de la 0-100 km/h, inainte de resoftare am scos 8,44 s iar dupa am scos 7,86 s din prima incercare, ambele probe au fost facute cu VSA off. Si inainte masina se misca destul de bine, dar acum este mult mai vioaie datorita lui Doc si cred ca ajuta si CAI-ul de la injen.
                          Recomand posesorilor de Civic Sedan si celor de Hatchback dotate cu motoarele R18A1 sau A2. O sa pun si o filmare zilele astea sa se vada mai bine ce vorbesc.
                          Din pacate nu am reusit sa fac un test dyno ca sa va pot aduce cifre exacte in legatura cu castigul de cuplu si putere, dar la cum trage acum sunt minim 10 cai putere





                          Multumesc OBDTUNING!
                          crazy_88_fox
                          Senior Member
                          Last edited by crazy_88_fox; 23-11-17, 17:40.
                          Honda Civic 4D Sedan M/T 1.8 16-Valve SOHC i-VTEC Taffeta White

                          Comment


                          • Niste poze cu codurile de la piese ai ?
                            Honda Civic EJ9 1.4 IS M/T
                            Honda Civic FD1 1.8 LS A/T
                            Honda Civic ES9 1.3 Hybrid M/T
                            Honda Civic SL 1.3 A/T 1980

                            Comment


                            • Originally posted by crazy_88_fox View Post
                              Se merita resoftarea si la benzinarele aspirate.
                              Resoftare Honda Civic 1.8 i-VTEC 140cp Keihin direct prin portul OBD.
                              Am ajuns si pe la OBDTUNING si am plecat cu un zambet si mai mare pe buze! De ani de zile tot intreb pe unu si pe altu' (necunoscatori) daca se poate aduce un plus de putere la benzinarele non-turbo prin resoftare si 90% erau de parere ca nu se poate face nimic, dar se pare ca se inselau! Cel putin la sedanul meu se simte diferenta destul de bine, sa nu credeti ca este doar din capul meu. Am mers mai tot timpul sportiv, iar acum dupa resoftare abea ma pot abtine la schimbarea vitezelor sa nu o duc in rev limiter, adica in noul rev limiter care este 7300 RPM. Una din performantele vizibile este timpul scos de masina de la 0-100 km/h, inainte de resoftare am scos 8,44 s iar dupa am scos 7,89 s din prima incercare, ambele probe au fost facute cu VSA off. Si inainte masina se misca destul de bine, dar acum este mult mai vioaie datorita lui Doc si cred ca ajuta si CAI-ul de la injen.
                              Recomand posesorilor de Civic Sedan si celor de Hatchback dotate cu motoarele R18A1 sau A2. O sa pun si o filmare zilele astea sa se vada mai bine ce vorbesc.
                              Din pacate nu am reusit sa fac un test dyno ca sa va pot aduce cifre exacte in legatura cu castigul de cuplu si putere, dar la cum trage acum sunt minim 10 cai putere
                              Am si eu 2 intrebari, referitoare la resoftare:
                              1. S-a eliminat limitarea de viteza maxima de la 210 km/h dupa resoftare?
                              2. Se simte pe reprize ca mai accelereaza si dupa 6500 rot/min? Motorul asta are niste limitari constructive din pricina admisiei.

                              Comment


                              • IB
                                1. A eliminat limitarea de viteza din soft, dar am probat pe treapta a 5-a si tot limiteaza si din pricina traficului nu am mai avut ocazia sa probez si cu a 6-a! Doc a gasit doar limitarea de viteza, poate are inca o limitare si pe turatii. O sa revin saptamana viitoare cu update, luni ajung in Germania si o sa probez cu a 6-a.
                                2. La mine trage de la 4000 rpm pana la 7300 rpm fara sa se simta vreo pierdere de putere, ba parca rupe si mai tare! Dar se poate sa ajute si CAI-ul care reuseste sa tina si temperatura aerului aproape egala cu cea de afara +1 sau 2 grade C.

                                Honda Civic 4D Sedan M/T 1.8 16-Valve SOHC i-VTEC Taffeta White

                                Comment

                                Working...
                                X