MRGABONE: '15 Honda CR-V 1.6 i-DTEC M/T Elegance 4WD, Alabaster Silver Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • MRGABONE: '15 Honda CR-V 1.6 i-DTEC M/T Elegance 4WD, Alabaster Silver Metallic

    Dragi colegi furum-isti

    Ma prezint si eu la apel cu vechea/noua achizitie (in Aprilie am cumparat masina din semnatura).

    Pentru moment nu am nimic de spus decat: Bine v-am gasit si felicitari pentru forum care in complexitatea lui ofera intr-adevar o multitudine de subiecte.

    Cel putin pentru mine este inca o "carte" neterminata. Sper sa pot contribui!

    pana pe data viitoare

  • #2
    Sa ai noroc de ea!
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • #3
      Sa o conduci cu placere!

      Cum se descurca motorul de 1.6 i-dtec pe CR-V? Cum sta la capitolul consum?

      Comment


      • #4
        Eu as adauga cum sunt bomboanele cu marzipan (Victor Schmidt) de la Manner din Viena?
        Le recomand celor care trec prin aeroport (la duty free) sau langa catedra sfantul Stefan (Stephansdom) din Stephansplatz.
        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

        sigpic

        Comment


        • #5
          Sa o conduci cu placere si sa ai noroc de ea.

          Comment


          • #6
            Bun venit in club! Drumuri superbe, probleme zero, sa va duca unde vreti cum vreti in siguranta!
            Si sa ne spuneti si noua impresii, sa ne aratati bijuteria, sa ne povestiti despre drumurile de acolo.
            M-am intalnit pe la Donau Auen cu vreo 20 de CR-V-isti anul trecut... erau la ocafea la Schloss Eckartsau... vai ce locuri senzationale pe acolo... si erau intr-un club din Viena... deci aveti activitate buna pe acolo.
            Si aveti niste locuri minunate de mers cu CR-V... dar ce locuri... poate ne recomandati si ce va place in sensul acesta.
            Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
            Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
            Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

            Comment


            • #7
              Felicitari, sa ai parte de ea multi ani de acum incolo!
              2007 Honda Accord 2.0 M/T LS NHB
              2008 Honda CR-V 2.0 M/T EX NHB
              2000 Honda S2000 Berlina Black
              http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/nolty/

              Comment


              • #8
                @ scarr:

                Sorry, ca raspund dupa X luni dar nu am setat ceva ok si am pierdut notificarea as ca... mea culpa

                Consum:
                Eu o folosesc preponderent pentru drumuri lungi Viena - Buc (si retur) plus ceva drumuri in AT, asa ca un consum la drum lung este de 7% pe CB si 7,5% prin metoda plin/plin. Am avut cateva saptamani prin Buc (cand am alergat ca disperatul contra-cronometru) si atunci am vazut pentru prima data 9.5%
                A si sa nu uit, ecuatia completa este: drum lung + 2 adulti cu un copil + portbagaj full pana la plafon (aproximativ) + platforma Thule agatata pe cuiul de remorca (25-30kg) + o viteza de 140-150 pe autostrada.

                Motor:
                Trage ok, singura observatie care o am ca atunci cand fac frana de motor e cam light, adica daca esti intr-o coborare de panta si ai senzatia ca poti sa o ti din frana de motor te cam inseli. Pe valea Prahovei (trb inclusiv frana de picior daca nu vrei sa stea turometru in 3500). Poate ca e ok dar eu vin dupa un opel Astra H 2000cm diesel 101cp care daca vroiam puteam sa folosesc doar frana de motor la genul de coborare de mai sus.
                Dar daca te infigi in el e ok, si aici ma refer la accelerari, depasiri etc, totusi in sfera mersului cu plodul in spate si nu singur.
                MrGabOne
                Junior Member
                Last edited by MrGabOne; 23-02-17, 18:23. Reason: bad button :)

                Comment


                • #9
                  Originally posted by cerevelu View Post
                  Bun venit in club! Drumuri superbe, probleme zero, sa va duca unde vreti cum vreti in siguranta!
                  Si sa ne spuneti si noua impresii, sa ne aratati bijuteria, sa ne povestiti despre drumurile de acolo.
                  M-am intalnit pe la Donau Auen cu vreo 20 de CR-V-isti anul trecut... erau la ocafea la Schloss Eckartsau... vai ce locuri senzationale pe acolo... si erau intr-un club din Viena... deci aveti activitate buna pe acolo.
                  Si aveti niste locuri minunate de mers cu CR-V... dar ce locuri... poate ne recomandati si ce va place in sensul acesta.
                  Multumesc frumos, info interesante, recunosc nici macar nu m-am gandit la partea cu clubul de aici dar promit sa ma documentez.

                  Comment


                  • #10
                    Din capitolul revizie si diverse am avut surpriza la prima revizie 20.ooo KM/1 an sa aflu ca:
                    -revizia a costat 500 eur (sa nu-mi spuneti cat e in Ro ca ma ia durerea de cap )
                    -uleiul folosit a fost eni i-Sint MS 5W-30 (Agip FORMULA PRESTIGE SAE 5W-30 Agip FORMULA MS B04) iar cand am intrebat cum ramane cu 0W-20 -ul Honda au zis.....aaa doreati ulei Honda hmmm... pentru ulei original trebuie sa ne anuntati cu 2-3 saptamani inainte de a face revizia pentru a-l putea cumpara
                    -si inca ceva nimicuri care m-au "amuzat" teribil

                    Si sa nu credeti ca am facut revizia la un service de cartier, nu nu nu. Este dita mai reprezentanta Honda (probabil cea mai mare din Austria) si anume (sper sa nu se considere reclama pt ca este cu titlu negativ mentionat de mine): Autostahl.

                    Comment


                    • #11
                      Exact ce am patit eu la prima revizie..aici in DE.
                      Au bagat 5W-40 desi am fost asigurat ca se foloseste ulei Honda original. De cand uleiul Honda este ambalat in butoaie albastre si inscriptionate ARAL? Bine asta am aflat dupa 2 ani cand am avut ocazia sa fiu invitat inauntru sa imi ridic masina dupa reparatie.
                      Pai trebuia sa ne zice-ti din timp ca vreti ulei Honda 0W-20 ca sa facem comanda. Chiar ati fi vrut un ulei care costa 27,99 euro litrul? Noi nu ne-am gandit la asta, majoritatea vor revizii ieftine. Ca sa fie cireasa de pe tort la locul ei: filtrul de polen se schimba la 2 ani dar eu am insistat la 1 an. Ce imi trece prin cap? Ma duc la Honda ca imi dau pe original, teapa filtru aftermarket. Pai sa nu merg eu la fiecare revizie cu consumabilele mele?
                      kawamoto
                      Senior Member
                      Last edited by kawamoto; 23-02-17, 20:56.

                      Comment


                      • #12
                        Salutare si sa o stapanesti sanatos!
                        Prima revizie la mine a fost cca 1000 lei cu totul pe original. Eu stiu ca 1.6 idtec de 160cp vrea 0w30, in fine, poate stiu austriecii aia ceva in plus...
                        Later edit: 0w30 norma C3 neaparat, pentru ca DPF🙃
                        In alta ordine de idei cred ca e bine sa te informezi cat costa urmatoarea revizie in AT, HU si RO si sa lasi banutii unde e mai convenabil daca tot ai drumuri dese pe ruta respectiva, nu e musai sa faci revizia in AT. Sa ai actele la tine cand mergi la reprezentanta, aia e important.
                        tamango
                        Senior Member
                        Last edited by tamango; 23-02-17, 21:56.

                        Comment


                        • #13
                          @tamango are dreptate!! Cel putin asa cred, si eu stiu ca doar benzinarul e cu 0W-20. Pt diesel cu DPF se recomanda 0W-30. Cel putin asta zice si Castrol cu al sau EDGE professional H.

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by tamango View Post
                            Salutare si sa o stapanesti sanatos!
                            Prima revizie la mine a fost cca 1000 lei cu totul pe original. Eu stiu ca 1.6 idtec de 160cp vrea 0w30, in fine, poate stiu austriecii aia ceva in plus...
                            Later edit: 0w30 norma C3 neaparat, pentru ca DPF🙃
                            In alta ordine de idei cred ca e bine sa te informezi cat costa urmatoarea revizie in AT, HU si RO si sa lasi banutii unde e mai convenabil daca tot ai drumuri dese pe ruta respectiva, nu e musai sa faci revizia in AT. Sa ai actele la tine cand mergi la reprezentanta, aia e important.
                            Merci frumos de info. Mă voi gāndi de 2 ori īnainte. La mine singura limitare ("agățare") de AT este povestea cu garanția. Și anume, standard 3 ani sau 3+5 dacă fac reviziile la ei. Trebuie să mă documentez că īntre 500 euro și 250 iese de un drum AT-Ro și mai rămāne și de o bere prelungită la vre-o īntālnire a CeReV-iștilor

                            Sent from my A0001 using Tapatalk

                            Originally posted by kawamoto View Post
                            Exact ce am patit eu la prima revizie..aici in DE.
                            Au bagat 5W-40 desi am fost asigurat ca se foloseste ulei Honda original. De cand uleiul Honda este ambalat in butoaie albastre si inscriptionate ARAL? Bine asta am aflat dupa 2 ani cand am avut ocazia sa fiu invitat inauntru sa imi ridic masina dupa reparatie.
                            Pai trebuia sa ne zice-ti din timp ca vreti ulei Honda 0W-20 ca sa facem comanda. Chiar ati fi vrut un ulei care costa 27,99 euro litrul? Noi nu ne-am gandit la asta, majoritatea vor revizii ieftine. Ca sa fie cireasa de pe tort la locul ei: filtrul de polen se schimba la 2 ani dar eu am insistat la 1 an. Ce imi trece prin cap? Ma duc la Honda ca imi dau pe original, teapa filtru aftermarket. Pai sa nu merg eu la fiecare revizie cu consumabilele mele?
                            Vezi dacă acceptă că s-ar putea să facă mutre.

                            Sent from my A0001 using Tapatalk
                            ticker
                            Administrator
                            Last edited by ticker; 24-02-17, 14:24.

                            Comment

                            Working...
                            X