M.TEODORESCU: '08 Honda Civic Hybrid 1.3 IMA, Nighthawk Black

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Ma asteptam la un consum de 4,6-5,0 L/100 km.
    Chiar merita masiniile hybride?
    S-o folosesti sanatos si fara probleme cat mai mult timp. Sincer nu sunt fan al acestui model dar a ta chiar m-a impresionat la cum arata, cel putin din fotografii.

    Comment


    • #17
      Ai condus un Civic Hybrid? Eu da si mi se pare tare fain, tocmai datorita motorului electric (pozitionat intre motorul pe benzina si cutie) si cutiei CVT, masina e foarte placuta, lina, rafinata, e o senzatie aparte. Deci da, cred ca merita. Asta fara a aduce in discutie criteriul financiar.

      Sa o stapanesti sanatos!
      '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

      Comment


      • #18
        Eu sunt fan hybrid sau full electric si chiar intentionez achizitia dar pana la full electric ma gandeam la un hybrid dar cum vad nu prea merita, pe plan financiar cel putin.

        Comment


        • #19
          Originally posted by ghela View Post
          Văd ca are jantele originale, mai rar asa ceva....
          adica?
          Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

          … Jazz do it ...

          Comment


          • #20
            Originally posted by kawamoto View Post
            Ma asteptam la un consum de 4,6-5,0 L/100 km.
            Chiar merita masiniile hybride?
            S-o folosesti sanatos si fara probleme cat mai mult timp. Sincer nu sunt fan al acestui model dar a ta chiar m-a impresionat la cum arata, cel putin din fotografii.
            Acel consum este posibil in urmatoarele conditii
            Vara , cu anvelope de vara , cu un singur pasager in masina pe drumurile nationale cu vit max de 100 km per h..

            Mersi de urari, chiar arata bine si merge bine.


            Sent from my iPad using Tapatalk

            Comment


            • #21
              Originally posted by Xander View Post
              Sa o stapanesti sanatos!

              Mersi


              Sent from my iPad using Tapatalk

              Comment


              • #22
                Originally posted by kawamoto View Post
                Eu sunt fan hybrid sau full electric si chiar intentionez achizitia dar pana la full electric ma gandeam la un hybrid dar cum vad nu prea merita, pe plan financiar cel putin.
                Ok ,
                Iti pot da detalii de ordin financiar.
                Prius , masina care ruleaza pana la 1,5 km in mod full electric , consuma cam cu 0,5-0,6 l la suta de km mai putin decat Civic Hybrid.

                Pret de achizitie : la aceiasi vechime si aprox aceiasi nr de km un Prius e cu 1000-1500 euro mai scump.( vb aici doar de masini second hand la peste 5 ani vechime)

                Eu am de gand sa pun instalatie pe gaz anul viitor in toamna.
                Cost aprox 1000 euro.
                Dar atunci masina ar consuma echivalentul la 3 litrii la suta benzina...
                Acolo, la acel cost de exploatare , e extrem de rentabila.
                Deci la un cost egal cu Priusul masina cu 3 litrii la suta e mai mult decat ok.

                Ultimul consum
                Alba Iulia - Cluj - Alba Iulia -Sebes-Alba Iulia = 260 km , consum de 5,9 % .
                Acest drum l-am facut in perioada 31.12.2016-02.01.2017 in conditii de temperaturi exterioare de -7 grd .


                Sent from my iPad using Tapatalk

                Comment


                • #23
                  Originally posted by m.teodorescu View Post
                  Acel consum este posibil in urmatoarele conditii
                  Vara , cu anvelope de vara , cu un singur pasager in masina pe drumurile nationale cu vit max de 100 km per h..

                  Mersi de urari, chiar arata bine si merge bine.


                  Sent from my iPad using Tapatalk
                  In condițiile mentionate de tine și cu 1.8L scoti sub 5L/100km.
                  Vorbim de Fd1, cutie manuală.

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by richie View Post
                    In condițiile mentionate de tine și cu 1.8L scoti sub 5L/100km.
                    Vorbim de Fd1, cutie manuală.
                    Nu am experienta cu 1.8 cutie manuala asa ca nu pot sa emit nici o parere.





                    Sent from my iPad using Tapatalk

                    Comment


                    • #25
                      Uita-te pe la ultimele posturi de pe topicul lui maruta, care are FD1 cu cutie manuala. Are niste consumuri acolo...

                      PS: am gasit si eu niste consumuri din astea, dar pe distante mai mici. Asa, un mers la 85-90 km/h pe DN1.
                      Click image for larger version

Name:	SPM_A0104.jpg
Views:	1
Size:	24.4 KB
ID:	723369
                      "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                      "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by Delphi View Post
                        Uita-te pe la ultimele posturi de pe topicul lui maruta, care are FD1 cu cutie manuala. Are niste consumuri acolo...

                        PS: am gasit si eu niste consumuri din astea, dar pe distante mai mici. Asa, un mers la 85-90 km/h pe DN1.
                        [ATTACH=CONFIG]53836[/ATTACH]
                        Ok , inteleg , dar pe mine nu ma intereseaza masinile cu motoare pe benzina ...
                        Cand o sa vreau sa imi achizitionez una voi consulta forumurile.
                        Am raspuns strict unor intrebari.



                        Sent from my iPad using Tapatalk

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by m.teodorescu View Post
                          Ok , inteleg , dar pe mine nu ma intereseaza masinile cu motoare pe benzina ...
                          Cand o sa vreau sa imi achizitionez una voi consulta forumurile.
                          Am raspuns strict unor intrebari.
                          Ca daca nu era sa raspunzi nici nu-ti mai deschideai topic...
                          Ce oameni rai hondafanii astia mai vechi! Invidiosi.

                          Comment


                          • #28
                            Scopul acestui topic al meu a fost de la bun inceput , declarat de altfel, sa fac o comparatie intre cele doua modele Prius si Civic Hybrid.Nu am intentionat si nici nu intentionez sa fac o comparatie aici intre benzia vs hybrid.
                            Asa ca am sa continui cu comparatiile.
                            Civic Hybrid spre deosebire de Prius are o mai buna iluminarea proiectoarelor de ceata , si a fazei lungi. In schimb faza scurta batemai ciudat la Civic decat la Prius. Am foost la reglat faruri si am schimbat becuri dar tot degeaba.
                            Extrem de ciudate mi se par pe timp de ploaie..cand vizibilitatea scade destul de serios , comparativ cu mers noaptea in conditii fara ploaie


                            Sent from my iPad using Tapatalk

                            Comment


                            • #29
                              Ei , si a venit iarna.....
                              Si o noua comparatie.....
                              In ceea ce priveste cutiile de viteza..
                              Hch are pe langa treapta D , una S, si inca una L...care am banuit ca e de la ....low gear
                              Ieri seara eram in Sibiu , probabil unul din cele mai proste deszapezite orase...
                              In momentul in care atingeai frana toate masinile de pe drum incepeau sa danseze..mici derapaje , unele soldate cu usoare tamponari...
                              In loc de a frana HCH am pus cutia de viteze in L....si surpriza....are o frana de motor masina ceva fantastic...aproape ca opreste masina fara sa derapeze deloc...o senzatie incredibil de relaxanta sa stii ca poti opri in siguranta fara sa derapezi....
                              Desi o astfel de treapta are si cutia de viteze de la Prius..se cheama B , nu poate opri masina , la fel ca si Honda.
                              Toyota a fost net depasita la acest aspect, de aceasta facilitate incredibil de utila pe zapada .


                              Sent from my iPad using Tapatalk

                              Comment


                              • #30
                                In curand va fi nevoie sa ii fac schimbul de ulei.
                                Are cineva o info in ceea ce priveste uleiul cel mai potrivit pt motorul acesta?
                                1,3 de 70 kw


                                Sent from my iPad using Tapatalk

                                Comment

                                Working...
                                X