Demontat caseta de directie Civic Sedan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Demontat caseta de directie Civic Sedan

    Salut,
    dupa o gramada de macanici ce si-au dat cu parerea cu ce ar putea sa bata la civic-ul meu pe fata,a cum am ajuns in faza ca vor sa imi schimbe acum iar ce au schimbat la inceput- bucsi si bielete antiruliu, reconditionat caseta de directie etc.
    A mai desfacut cienva caseta de directie? Cat de greu e? Are cineva un tutorial

  • #2
    Salut. Si eu ma lovesc exact de aceiasi problema. Nu am inceput sa schimb nimic deoarece sunt foarte sigur ca e doar caseta de directie. Parerile despre reconditionare sunt atat de impartite si e cu adevarat greu sa gasesti pe cineva bun sa o faca. Ma bate gandul sa gasesc una din dezmembrari de prin Europa ( Germania / Olanda mai exact ) si eventual pe asta sa incerc sa o reconditionez. Din 2 ... ma gandesc ca vor merge cumva.
    Mai astept si eu alte pareri de la alti utilizatori care s-au lovit de aceasta problema.
    '09 Honda Accord CU2 Type S A/T
    ex. '10 Honda Civic Type S 1.8 i-VTEC M/T
    ex. '09 Honda Accord CU1 Exec A/T

    Comment


    • #3
      Bieletele antiruliu sunt foarte simplu de verificat, cu masina pe sol 1 sau 2 persoane balanseaza masina stanga dreapta iar a 3-a persoana pune mana pe rotulele de la bielete. Daca sunt duse trebuie sa se simta joc.

      Comment


      • #4
        Problema mea a inceput acum 2 ani cand am schimbat bielete, bucsi bara stabilizatoare, telescoape si la final am reconditionat caseta. Amers putin mai bine dar dupa scurt timp bataia iar a inceput. Am fost la vre-o 3-4 mecanici si vroiau sa imi schimbe iar bucsile si bieletele- parerea mea e ca nu au cum sa se fi stricat in 15000km mai ales ca am grija de masina si problema a reinceput dupa aprox 3000 de km de la reparatiile initiale

        Comment


        • #5
          De asta nu ma incred nici eu prea mult in acest procedeu de reconditionare. Si eu am facut acest lucru pe un Accord CU1 si mai rau am facut ... apoi am mai reconditionat-o in alta parte "mai profi" si macar nu ma arunca de pe sosea. De asta am si eu aceasta retinere pentru moment.
          '09 Honda Accord CU2 Type S A/T
          ex. '10 Honda Civic Type S 1.8 i-VTEC M/T
          ex. '09 Honda Accord CU1 Exec A/T

          Comment


          • #6
            Depinde ce piese ti-a pus. Sunt si piese care tin mai putin de 15000 km. TRW de exemplu.

            Comment


            • #7
              Salut,azi la ITP s-a descoperit un pacanit care se face prezent la miscarea usoara stinga-dreapta pe loc. au verificat barele de directive si pivotii,sunt fara jocuri. Ce altceva ar putea fi? Coloana de dorectie? caseta de directie?

              Comment


              • #8
                Fie flansele amortizoarelor, fie caseta de directie.

                Comment


                • #9
                  La caseta de directie daca e, ce anume? bucsi de teflon pe unde iese cremaliera sau altceva specific la acel tip?

                  Comment


                  • #10
                    Da, din cate stiu eu, este bucsa (articulatia) dintre cremaliera si bieleta de directie. Nu stiu din ce material este, dar in timp se uzeaza. Este pe partea dreapta a casetei.

                    Comment


                    • #11
                      Am verificat azi caseta de directie, am scos burduful care protejeaza articulatia sferica al bieletei de legatura, problema s-a vazut foarte clar, axul care iese din caseta de directie are joc in corpul de aluminiu al casetei.
                      Se poate repara undeva?
                      Alte solutii?

                      Comment


                      • #12
                        Ar trebui sa fie o bucse de teflon acolo.

                        Comment


                        • #13
                          Salutare, stie cineva care sunt operatiunile de mentenanta la caseta de directie? Civic 5D 2008.

                          Comment


                          • #14
                            Caseta directie

                            Doru-Cristian ,,, ce poti sa-mi spui mai mult despre reconditionarea casetei? Am o Honda civic sedan model 2008, 1799/140 , 179000km , si mi-a aparut de vreo doi ani acel zgomot de zici ca se rupe sau metal pe metal cand merg pe suprafete cu denivelari , macadam . Dupa toate verificarile , ITP la reprezentanta Honda Braila, ITP la APAN Galati , in garaj , totul e ok! doar caseta scoate zgomote . Adica ,, dupa ce am indepartat burduful , am vazut jocul pe verticala a bratului ce iese din caseta . Am dat vina pe rotulele axiale ,, le-am verificat ,, nimic , am zic ca sunt capetele de bara ,, nimic ,, dupa ce am dat burdufurile de la caseta am vazut jocul. Si testul cel mai serios a fost cu burdufurile indepartate , miscam de masina , o leganam stanga dreapta si jocul e vizibil in bucsa de pe partea finala a casetei . Sunt multe firme care reconditioneaza dar dupa n" telefoane ,,, iti poti da seama daca stiu despre ce este vorba . poti sa-mi dai mai multe detalii despre totul. Multumesc ! petricagirip@yahoo.com

                            Comment


                            • #15
                              Am cautat si tot cautat . Am ales TUREAL , 1150 ron , garantie doi ani , revizie din 6 in 6 luni . Acum trebuie doar sa vad cand ma voi programa . O fi bine? O fi rau ?

                              Comment

                              Working...
                              X